bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 05.04.2020 | Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija
LatviaLatvija

Voltērs: ilūzija - pats pirmais mierinājums

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas mērs Nils Ušakovs

Tauta «šūmējas», politiķi izsaka viedokļus, politologi rauc pieres. Un viss tikai tāpēc, ka politisko partiju apvienības Saskaņas Centrs (SC) priekšsēdētājs, kurš pēc tam, kad bija devis zvērestu, par to, ka Latvijas vienīgā valsts valoda ir latviešu, parakstījās par krievu valodu kā otro valsts valodu. Kāpēc Rīgas mēram tas bija vajadzīgs? Un kāpēc tieši tagad?

Dejas ar valodu

Noliksim malā politisko demagoģiju par Ušakova demaršu, kas dzirdama gan pa labi, gan pa kreisi, gan centrā. Politika – tā ir tāda «štelle», kurā likumdevējiem, izpildvaras pārstāvjiem un partiju vadītājiem ir vienalga, no kurienes skan mūzika – dzimtsarakstu birojā vai kapličā, galvenais – nodejot savu deju. Nu un, lai dejo. Taču «Tūdaliņ, tagadiņ» Ušakova izpildījumā atšķiras no politiskajiem kankāniem, hopakiem un sarabandām.

Šeit NETIEK APSKATĪTA tēma par krievu valodas kā otrās valsts, oficiālas vai svešvalodas nepieciešamību Latvijā. Runa ir par politiskajām dejām.

Ja Rīgas mērs ir tas zirgs, kas velk Saskaņas Centra vezumu, tad ņemsim vērā, ka bez galvas var būt jātnieks, zirgs bez tās nu nekādi nevar. Tāpēc atmetīsim domu, ka SC un tās priekšsēdētājs nezina ko dara. Kā vēl zina!

Tie, kas nekad nevienam nepiedod, nav visai prātīgi. Tie, kas piedod, bet neaizmirst – gudri. Kuri ir tie, kas piedod un aizmirst? Naivie. Tieši viņiem domāta SC izvēlētā taktika. Viņi – naivie, jau aizmirsuši par trīs vaļiem, uz kā balstījās vispirms Tautas saskaņas partijas ideoloģija, kuru pēc tam pārņēma SC: mēs noliedzam padomju okupāciju, mēs esam par krievu valodu, mēs esam par pilsonību visiem. Vai tiešām neatcerējāties? Ja atcerējāties, tad jāatceras arī SC Saeimas deputātu balsojumu PAR stingrākām sankcijām krievu valodas ļaunprātīgas izmantošanas gadījumā, Ušakova padomju okupācijas atzīšanu un SC vadoņu uzlikto tabu tēmai par pilsonību visiem.

Šis pagrieziens par 180 grādiem skaidrojams tikai ar vienu – pārliecināt reālo varu, ka mēs – «saskaņieši» esam šai valdībai tik ļoti pietuvināti, ka ir pats īstākais laiks ar varu padalīties.

Nacionālā apvienība VL-TB/LNNK politiski pareizi izturēja pārbaudi – sāka referendumu par apmācību visās skolās latviešu valodā. SC šo pārbaudījumu neizturēja: parunāja mazliet un paslēpās, atstājot kaujas lauku citiem gribētājiem. Gribētāji atradās – kreisi-liberālā Osipova partija un vienīgais Latvijā profesionālais revolucionārs Vladimirs Lindermanis. Viņi izsludināja parakstu vākšanu referendumam par krievu valodu, kā otro valsts valodu. SC Saeimas frakcijas līderis Jānis Urbanovičs kautrīgi paziņoja, un Ušakovs neiebilda, ka viņu politiskā apvienība šajā projektā nepiedalās; perspektīvas iekļūt valdībā tobrīd bija augstas.

Osipovs un Lindermanis savāca parakstus, bet valdības koalīciju veidojošajām partijām bija daudz pragmatiskāka pieeja reālajai politikai – iztikt Ministru kabinetā bez Urbanoviča – Ušakova jeb U2, kā viņus ironiski mēdz dēvēt ciniķi: ja jūs vienā mirklī savas ideoloģijas trīs vaļus pārvēršat par akvārija zivtiņām, kur ir garantija, ka jūs valdības akvāriju neuzliksiet uz uguns, lai pagatavotu zivju zupu?

Brīnumu izsaucāt?

Un tā, dalības augstākajā izpildvarā nav, atteikšanās no iepriekš vārdos paustās principiālās pozīcijas nevienu nepiesaistīja, SC atbalstītāju vidū notiek svārstīšanās, aizvien skaļāk skan saucieni, ka šīs politiskās apvienības «karaļi» ir kaili. Bija vajadzīgs brīnums. Un, kā pareizi atzīmējis fantastiskais krievu filozofs eksistenciālists Nikolajs Berdjajevs, – brīnuma gaidīšana ir viena no krievu tautas vājībām. Labam brīnumam jābūt labi sagatavotam, taču lai tas notiktu, nepieciešams iemesls.

Par iemeslu varēja kļūt jebkas; sākot ar baumām par Ušakova pavadīto laiku Holandē pirms neveiksmīgā maratona, atspēkošanas, beidzot ar VL-TB/LNNK ministru atteikšanos balsot valdības sēdēs par līdzekļu piešķiršanai Lindermaņa un Osipova sagatavotajam referendumam. Ja Ušakovs mierīgi pacieta nacionālā bloka ideoloģisko pēctecību līdz brīdim, kamēr SC tika aizvērtas durvis uz valdību, tad tagad, kā izrādījās, viņa pacietībai bija pienācis gals – uz blakussliedēm stāvošais vilciens sapurinājās un atkal nostājās uz tām pašām aizskartā un pazemotā Latvijas krievu patriota  (kurš bija zvērējis pie Satversmes par latviešu valodu, kā vienīgo valsts valodu) sliedēm. Tagad nākas dzirdēt, ka Ušakovs ir vienīgais politiķis ar stipru pārliecību, kurš neizturēja pēdējo VL-TB/LNNK spļāvienu sejā. Atslēgas vārds ir «pēdējo», it kā U2 un visa SC spice arī līdz Ušakova demaršam sēdētu spļāvienos līdz kaklam, bet reaģētu uz tiem tā, it kā tiem piemistu psihiska īpatnība – mazohisms.

Tad kāpēc tieši šobrīd izskanēja komanda «Apkārt griezties!»? Paies referendums par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, Puškina valoda netiks pielīdzināta Raiņa valodai. Bet ne jau tas ir svarīgs politiķiem, bet gan pašu svars, kas tiks svērts nu jau pavisam tuvajās pašvaldību vēlēšanās. Un Ušakova svars, līdz brīdim, kad viņš parakstījās referendumā, krita tieši proporcionāli Lindermaņa un Osipova svara pieaugumam. Tieši viņi lielākas krievvalodīgo vēlētāju daļas acīs kļūtu par aizstāvjiem-uzvarētājiem, neatkarīgi no tā vai Centrālā vēlēšanu komisija saņems vai nesaņems 157 tūkstošus referendumā savāktos parakstus. Un aizstāvju oreols būtu ar viņiem līdz pašvaldību vēlēšanām. Bet elektorāts projekta «Dzimtā valoda» organizatoriem un SC ir praktiski viens un tas pats.

Politiskā loģika aizvedusi SC līderus pie secinājuma: ja nevarēji iegūt visu, saglabā vismaz to, kas ir. Mūsu gadījumā – varu vietās, īpaši Rīgā, kur finanšu plūsma ir nesalīdzināmi lielāka nekā citur. Ja cena par to ir dejošana cita kāzu svinībās – jo sliktāk svinībām. Bet to, ka SC funkcionāri gatavi dejot pat uz zārkiem apstiprina viņu balsojums 10.Saeimā: Iemītniekus no bankrotējušo namīpašnieku īpašumiem – jāpadzen!

Ušakovs – vislabākais līdzeklis

Iespējams, ka viens no pirmajiem, kas nespēja pieņemt «saskaņiešu» divas sejas ir Eiroparlamenta deputāts Aleksandrs Mirskis. Viņš sniedza BNN atbildi uz sekojošu jautājumu: Kāpēc lielākā daļa krievu sabiedrības «uzsprāga» tieši pēc Ušakova «drosmīgā» soļa?

«Kā valsts uzzināja, ka Ušakovs parakstījies referendumā? To atraka visuresošie žurnālisti? Paparaci izsekoja līdz parakstu vākšanas vietai un lūrēja pār plecu? Nē, šo informāciju mērķtiecīgi izplatīja pats Ušakovs. Urbanovičam ir «īpašas» attiecības ar 70-80% krievvalodīgo plašsaziņas līdzekļu. Vajadzīgajā brīdī tiek nospiesta podziņa un informatīvai sprādziens, kam seko informācijas triecienvilnis. Šis vilnis cilvēku bez politiskās pieredzes uztverē pārvērš politisko cinismu politiskajā drošsirdībā. Un, ja bez pūlēm var pārliecināt cilvēkus, ka labākais līdzeklis tualetes tīrīšanai ir «Domestoss», tad iepazīstināt ar Ušakovu, kā labāko līdzekli pret netaisnībām, nav grūti. Šķiet, ka Fridriha Lielā darbos es lasīju, ka labāk būt laimīgam maldos, kā nelaimīgam ar patiesību. Mūsu gadījums,» tā Mirskis.

Un laimīgie atkal no jauna gatavi lūgties par nožēlas pilno grēcinieku. Ļoti iederīgi šeit tautasdziesmas vārdi: «Tūdaliņ, tagadiņ – pastalnieki danco», la-la-la, la-la-la, pastalās mēs dejojam. Un aģitatoru skaļie uzsaukumi ēterā un internetā pilnīgi atbilst piedziedājumam «Tu, tu un tu, kāpēc nedanco?»

Bet patiesībā tauta un vēlētāji nav nekas vairāk kā sega, ko politiķi velk katrs uz savu pusi. Ušakovs ir tikai viens no viņiem. Tas nav ne labi, ne slikti, tas ir tikai fakts. Savā paziņojumā par atgriešanos pie SC aizmirstajām ideoloģiskajām vērtībām Ušakovs acīm redzami ir uzrakstījis ko lieku: «Šī brīža parakstu vākšana TIKAI ĻOTI NOSACĪTI (izcēlums mūsu – BNN) saistīts ar krievu valodas statusu.» Jūs saprotat? To, ko desmitiem tūkstoši cilvēku dara ļoti konkrēti, Saskaņas Centra priekšsēdētājam ir nosacīti. Tas ir izskaidrojams; vara ir vajadzīga konkrēta nevis ēteriska. Un Rīgas galva ar krievu valodas paziņošanu par «visu mūsu valodu», faktiski ir uzsācis priekšvēlēšanu kampaņu 2013. gada pašvaldību vēlēšanām. Un ne jau gadījuma pēc, tieši pēc tam, kad Ušakovā pamodās lielkrievu patriotisms, Rīgas vicemērs Andris Ameriks sāka neatlaidīgi pilināt krievvalodīgo smadzenēs, ka partija, kura vēl neeksistē, cīnīsies par Rīgu kopā ar Ušakova partiju.

Tā parakstu vākšanas par referendumu zemā aktivitāte nav jāskaidro ar to, ka krievi ir slinki un nav ieinteresēti, bet gan ar vienkāršu patiesību: tauta klusē nevis tāpēc, ka nav ko sacīt, bet tāpēc, ka nacionālās pašapziņas paaugstināšanā klusēt ir gudrāk, kā teikt skaļās runas par pēdējiem spļāvieniem.

Ref: 101.011.103.187


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Eksprezidentei darbs ANO, slēdz robežu Baltkrievijas, Krievijas automašīnām, ceļ mediķu algas

Lietuvā aizvadītās nedēļas zīmīgākie notikumi ziņās bija eksprezidentes Daļas Grībauskaites jaunais amats ANO, robežas slēgšana vieglajām automašīnām no Baltkrievijas un Krievijas, kā arī Lietuvas mediķu algu celšana.

Ar COVID-19 inficējušies jau 40 veselības aprūpes darbinieki

Varianti, kā ārstniecības personas inficējušās, varētu būt dažādi, klāstīja Perevoščikovs, piebilstot, ka infekcijas avots varētu būt gan pacienti, gan arī kolēģi.

airBaltic līdz oktobra beigām atcels apmēram 50% plānoto reisu

Turpinoties COVID-19 pandēmijas izraisītajai krīzei, Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic no 15.aprīļa līdz 31.oktobrim atcels apmēram 50% plānoto lidojumu.

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies 1 792 iedzīvotāji

Aprīļa pirmajās dienās bezdarbnieka statusam reģistrējušies vēl 1 792 iedzīvotāji, tādējādi kopējais bezdarbnieku skaits valstī sasniedzis 63 319, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotie dati.

Igaunijā pašvaldībām gatavo 30 miljonu eiro atbalstu no papildbudžeta

Igaunijas valdība ir izstrādājusi valsts papildbudžetu. Tajā pašvaldībām krīzes ietekmes mazināšanai paredzēts piešķirt 30 miljonus eiro un vēl 100 miljoni eiro ieplānoti ekonomikas stimulēšanai.

Baltkrievija noraida Lietuvas bažas par rīcības trūkumu pret COVID-19

Lietuva šonedēļ paudusi satraukumu, ka Baltkrievijas valdība nerīkojas adekvāti koronavīrusa pandēmijā un var kļūt par nekontrolētu slimības perēkli, kas apdraud kaimiņus. Minska šo kritiku ir noraidījusi, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Palielina sodu par ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu pārkāpšanu

Paaugstināts naudas sods par epidemioloģiskās drošības prasību, kā arī par ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu.

Mājas. Ziepes. Divi metri – SPKC atgādina galvenos piesardzības pasākumus

SPKC iesaka palikt mājās, ja tas ir iespējams, strādāt attālināti un atturēties no publisku vietu apmeklēšanas vispār vai darīt to tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.

Latvijā mirusi 99 gadus veca pensionāre, kurai konstatēts COVID-19

Latvijā saslimšanas gadījumu skaits ar koronavīrusu COVID-19 sasniedzis 493, pēdējā diennaktī nākot klāt 35 gadījumiem.

COVID-19 pandēmija un korupcijas riski. Kā valdībai un sabiedrībai pret tiem nodrošināties?

Saeimai jāturpina darbs pie lobēšanas atklātības regulējuma izstrādes, lai iespējami ātri palielinātu izsekojamību un atklātību par pieņemtajiem lēmumiem, t. sk. ar krīzi un pēckrīzes situāciju saistītajiem.

ANO Ģenerālā asambleja aicina ciešāk sadarboties bezprecedenta situācijā

ANO Ģenerālajā asamblejā pasaules valstis ir vienbalsīgi apstiprinājušas rezolūciju, kur atzīts, ka pandēmijas ietekmei uz cilvēci nav precedenta, un aicinājušas valstis pastiprināti sadarboties, lai apturētu postošās slimības izplatību, ziņo Kataras raidorganizācija Al Jazeera.

Jaunākie dati par COVID-19 Baltijā. Latvijā – 493, Lietuvā – 696, Igaunijā – 961

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Izvēli par otrajā pensiju līmenī uzkrātā kapitāla izmantošanu varēs atlikt

«Šie grozījumi ir būtiski visiem tiem, kam pensijā jādodas tuvākajā laikā, lai viņi nezaudētu otrā līmeņa uzkrājumus. Svarīgi ir neizdarīt straujas darbības laikā, kad finanšu tirgi piedzīvo krīzi, bet nogaidīt, kad situācija stabilizējas.»

Akciju cenas pieaug, kāpjot naftas cenām

ASV un Eiropas akciju cenas ceturtdien, 2.aprīlī, pieaugušas, investoriem svārstoties starp pēkšņu naftas cenu kāpumu un satraucošiem ekonomikas datiem.

Pasaulē COVID-19 saslimšanas gadījumi pārsniedz 1 000 000

Pasaulē apstiprināto COVID-19 saslimšanas gadījumu kopskaits ir pārsniedzis vienu miljonu, un no slimības komplikācijām ir miruši kopumā 52 500 cilvēku, ziņo vācu raidsabiedrība DW.

Brīvdienās mainīgs laiks, taču nākamnedēļ gaidāmi pat +18 grādi

Tuvākās nedēļas laikā gaidāmi mainīgi laikapstākļi – brīvdienās vēl naktīs gaidāms sals, bet jaunnedēļ kļūs daudz siltāks, dienā temperatūrai sasniedzot +13…+18 grādus pēc Celsija.

Budžeta ieņēmumi martā par aptuveni 7% atpalikuši no plāna

Līdz ar COVID-19 izraisītās krīzes vēršanos plašumā martā Latvijas budžeta ieņēmumi par 7,2% atpalikuši no plāna.

Lietuva ceļ vīrusa slimnieku izsekošanu pāri cilvēktiesībām

Kas ir liekams pirmajā vietā ārkārtas situācijā, kāda ir vispasaules COVID-19 pandēmija? Protams, kārtība. Bet kā ar cilvēktiesībām? Represīvās valstīs kā Ķīnā un Krievijā sērgas savaldīšanai ir izvēlēta pātaga, tikmēr vecās Rietumu demokrātijas joprojām uzskata, ka aicinājumi un brīdinājumi darbojas labāk. Kādu ceļu iet Lietuva?

Aizliedz ārkārtējā situācijā nepieciešamo zāļu eksportu no Latvijas

Zāļu valsts aģentūrai ar rīkojumu uzdots izveidot sarakstu ar ārkārtējā situācijā nepieciešamajām zālēm, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas COVID-19 ārstēšanai.

Viesnīca Roma atlaiž visus darbiniekus, jo tai neapstiprina dīkstāves pabalsta saņemšanu

Viesnīcā Roma tiek atlaisti visi darbinieki, jo nav gūts Valsts ieņēmumu dienesta apstiprinājums dīkstāves pabalstu saņemšanai.

Plāno grozīt likumu, lai MK varētu vairākkārtīgi pagarināt ārkārtas stāvokli, nevis tikai vienu reizi līdz trim mēnešiem

Patlaban likums paredz, ka nepieciešamības gadījumā Ministru kabinetam ir tiesības vienu reizi pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Dīkstāves reglamentu piemēros uzņēmumiem ar nodokļu parādiem

Ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka dīkstāves pabalstu varēs saņemt darbinieki no tāda krīzes skarta darba devēja, kam uz pieteikuma iesniegšanas brīdi nodokļu parāds nepārsniedz 1 000 eiro. 

Ķīnas pilsētā aizliedz ēst suņus un kaķus

Ķīnas lielpilsētā Šeņdžeņā aizliegs pārdot un lietot uzturā suņu un kaķu gaļu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Evai Mārtužai apstiprina deputātes pilnvaras uz laiku

Līdz ar to pastāvīgo 13.Saeimas deputāta mandātu iegūst Jānis Butāns. Viņš pagājušā gada janvārī Saeimas sastāvā iestājās uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Tālis Linkaits.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!