Možeiko tur aizdomās par policijas resursu izmantošanu privātas BMX trases izbūvē

Armands Možeiko

Iekšējās drošības birojs (IDB) augsto Valsts policijas (VP) amatpersonu Armandu Možeiko tur aizdomās par policijas resursu izmantošanu privātas BMX trases izbūvē – sporta veidā, kurā trenējas Možeiko dēli, informē TV3 raidījums Nekā Personīga.

IDB uzskata, ka Možeiko ilglaicīgi izmantojis dienesta stāvokli, nepamatoti lietojis policijas transportu un trasē nodarbinājis arī policijas darbiniekus. Dienests raidījumam arī atklāj, ka Možeiko dzīvesvietā kratīšanā atrasti skaidrā naudā vairāki desmiti tūkstoši eiro. Izmeklēšana turpinās.

2016.gadā Ādažu novada pašvaldībā vērsās sabiedriskā labuma organizācija sporta klubs BMX Ādaži. Biedrība ierosināja, lai dome zemes gabalu degradētā teritorijā nodotu tai bezatlīdzības lietošanā. Tur bija plānots izveidot BMX trasi. 

Līgumu uz desmit gadiem noslēdza biedrības valdes loceklis, bet faktiskos darbus gan juridiski, gan praktiski kārtoja VP darbinieks Možeiko.

Pašvaldība darījumu uzskatīja par ieguvumu, jo ar vienu piegājienu, viņuprāt, tiks attīstīta degradēta teritorija, iekārtots atpūtas parks un pašvaldībai tas nebūs jāuztur, stāsta raidījuma žurnālisti.

Ādažu novada domes izpilddirektors Guntis Porietis atceras, ka Možeiko bijis klāt tajās domes sēdēs, kurās skatīts jautājums par zemes nodošanu bezatlīdzības lietošanā. Teritorijas labiekārtošanai bija jānotiek trijās kārtās, ar norunu, ka trasi pabeigs 2022.gadā.

Aktīvākie darbi noritēja 2018.gada vasarā, un Možeiko aktivitātes nebija noslēpums. Viņa klātbūtne trases talkās redzama gan sporta kluba BMX Ādaži mājas lapā, gan Facebook profilā. Biedrības valdes loceklis Ģirts Lūsis raidījumam stāsta, ka Možeiko gribējis, lai trasi nodot viņa pārziņā, jo ar BMX sporta veidu nodarbojušies viņa dēli.

IDB savācis pierādījumus, ka vismaz trīs policijas šoferi bijuši nodarbināti trasē darba laikā. Tāpat trases vajadzībām izmantota policijas tehnika. Ar policijas vieglo transportu Možeiko regulāri braucis uz Ādažiem kārtot dažādus jautājumu sporta parka sakarā.

IDB marta nogalē Možeiko aizturēja. Mēģinājums viņam piemērot apcietinājumu cieta neveiksmi, un pret 20 000 lielu drošības naudu Možeiko jau pēc dienas bija brīvībā.

Možeiko iekšlietu sistēmā strādā no 1990.gada. Pārvaldes vadītāja amatā Možeiko atbildēja par jaunu ieroču, formas tērpu un automašīnu iegādi policijas vajadzībām. Pulkvežleitnants Možeiko nezinot, kurš un kādām vajadzībām izmantojis Bobcat, un policijas darbinieku iesaistīšanās trases iekārtošanā bijusi viņu brīva izvēle.

Kriminālprocess sākts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, iespējamu dokumentu viltošanu. Možeiko apgalvo – ja vien policija prasīs atlīdzināt izdevumus par  degvielu, ko viņš izmantojis savām privātajām vajadzībām, viņš to esot gatavs atmaksāt.

«Tas, ko es daru, ir sabiedrības labā, un man no tā nav nekāda mazākā labuma. Ne tur ir kāda mantkārība, ne tur ir vēl kaut kas,» raidījumam stāsta Možeiko.

IDB uzsver, ka izmeklēšana vēl ir pašā sākumā, un tam ir daudz jautājumu, piemēram, kā pie policijas darbinieka Možeiko, kura dzīvesbiedre arī ir policiste, mājās skaidrā naudā glabājās lielas naudas summas un kāda ir to izcelsme.

Raidījumā norādīts, ka Možeiko vārds iepriekš parādījies vēl kādos policijas iepirkumos. No tiem skaļākais bija automašīnu iepirkums, kur uzņēmējs centās apkrāpt policiju, piegādājot transportlīdzekļus ar konkursam neatbilstošu dzinēja emisiju daudzumu. Tā dēvētajā «Euro 6 sāgā» Možeiko kā šī iepirkuma kontaktpersonu atstādināja. Dienesta pārbaudē secināja, ka Možeiko nevarēja zināt, ka piegādātāja dokuments bijis viltojums, un viņš drīz amatā atgriezās.

Jaunais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) noskaņots kareivīgi – iecietības laiks pret negodīgām personām esot beidzies. Ja sākotnējā informācija apstiprināsies, VP šefam Intam Ķuzim būs jāatbild, kā uzraudzības sistēmā varēja būt «tādi robi».

Ģirģenam piekrīt IDB vadītājs Valters Mūrnieks. Vairāku gadu laikā birojs regulāri pieķēris policistus zogam degvielu, reizēm gan lietas rosinātas par mazām summām, taču nesen kādā lietā zudums bijis rekordliels – Policijas koledžā pazudušas piecas tonnas degvielas.

«Diemžēl turpinās situācija, kad iekšējā kontroles sistēma valsts policijā neiztur kritiku, ir bijuši šie neskaitāmie degvielas piesavināšanās gadījumi, nu ir šis gadījums. Droši vien vietā ir minēt, ka vienā no mūsu lietvedībā esošajiem kriminālprocesiem esam konstatējuši, ka ir nozagtas vairāk nekā piecas tonnas degvielas. Ne vairs kannām, litriem, bet jau tonnām,» raidījumam klāsta Mūrnieks.

Par pārkāpumiem iepirkumos sodīts arī pats Ķuzis, tiesa, administratīvi. Vienā gadījumā viņš izmaksāja avansu autotransporta iepirkumā prezidentūras vajadzībām, ko viņš nedrīkstēja darīt. Otro reizi Iepirkumu uzraudzības birojs saskatīja, ka Ķuzis pārkāpis iepirkuma nosacījumus izvēloties komersantu, kas mirušos nogādātu morgā. Ķuzis saprot, ka formāli iepirkuma likumu pārkāpis, bet ir gatavs aizstāvēt katru savu darbību. Par otro pārkāpumu šobrīd rit tiesvedība.

Ķuža pilnvaru laiks vēl ir divi gadi.

«Šie divi gadi, kas VP priekšniekam amatā ir atlikuši, mana sajūta saka, ka Ķuža kungs nepretendēs uz vēl vienu amata termiņu. Tāpēc ir jānotiek darbam pie cienījama aizstājēja atrašanas,» Nekā Personīga atzīst bijušais iekšlietu ministrs Rihars Kozlovskis (JV).

Možeiko versijā – Iekšējās drošības policijas priekšnieka Ķuža uzdevumā šī lieta pret viņu ir safabricēta, lai atriebtos par to, ka Možeiko dienestiem sniedzis informācijau par iepirkumiem iekšlietu sistēmā. Možeiko raidījumam neatklāja ne, kas tā ir par Ķuzim neglaimojošo informāciju, ne arī, kuram tieši dienestam viņš šo informāciju būtu nodevis.

Tikmēr savam iznākumam tuvojas izmeklēšana tā dēvētajā «Euro 6 lietā». Nekā Personīga rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka apsūdzības visdrīzāk būs komersantiem, auto tirgotājiem, kuri policiju esot centušies apkrāpt ar konkursam neatbilstošām automašīnām. IDB neesot izdevies pierādīt, ka policijā būtu bijušas personas, kuras būtu līdzvainīgas uzņēmēju plānotajā afērā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas