Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu, informē Veselības ministrijā.

Jau jūlijā valdība apstiprināja Veselības ministrijas rosinātās izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos, paredzot, ka no nākamā gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptēs ārsti norādīs zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu.

Tagad izstrādāti un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi MK noteikumos par medicīnisko dokumentu lietvedības kārtību, kas paredz arī ārstniecības personas izrakstā no stacionāra vai ambulatorajā pacienta medicīniskajā kartē, norādot informāciju par turpmāk lietojamajiem medikamentiem, lietot zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu.

Ministrijā arī skaidro, ka izraksts ir viens no svarīgākajiem dokumentiem, raugoties no pacientu interešu viedokļa, ko pacients saņem no attiecīgās stacionārās vai ambulatorās iestādes, kurā tiek aprakstīts pacienta veselības stāvoklis, tai skaitā nepieciešamā zāļu terapija.

«Šobrīd šajos izrakstos norādītā informācija ir dažāda, viena daļa norāda zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu, savukārt citi lieto konkrēta zāļu reģistrācijas īpašnieka zāļu komerciālo nosaukumu. Tas rada apmulsumu pacientos un apgrūtina arī ģimenes ārstu darbu. Proti, pastāv situācijas, kurās pacients uzstāj, ka ārsts speciālists ir norādījis konkrēta komerciāla nosaukuma zāles, kas būtu jāturpina lietot, lai gan nepastāv medicīniska nepieciešamība tieši pēc konkrētā ražotāja zālēm, kuras, iespējams, ir arī dārgākas,» atzīmē Veselības ministrijā.

Tāpat ministrijā uzsver, ka zāļu aktīvās vielas norādīšana receptēs un izrakstos veicina pacientu drošību – samazina zāļu sajaukšanas iespējas un dubultās medikamentozās ārstēšanās risku. Tāpat tas nodrošina drošu informācijas apmaiņu starp dažādām valstīm (zāļu komerciālie nosaukumi valstīs var būt atšķirīgi), kā arī pacients ir informēts, ka līdzvērtīgu ārstniecisko efektu ir iespējams panākt ar dažādu ražotāju tirgū esošajām zālēm, līdz ar to var nepārmaksāt par zālēm.

Jau ziņots, ka no 2020.gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs zāļu aktīvo vielu, lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī pacientu līdzmaksājumu apjomu. Konkrētu zāļu nosaukumu varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas