Ziedkāposta pēdējais piliens un lietuviešu neizpratne par pārtikas cenām

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Viens vienīgs lielveikala ziedkāposts izsaucis plašu domu apmaiņu par augstām pārtikas cenām Lietuvā, kurā ierauta slavenība, sociālo tīklu lietotāji, premjerministrs un statistiķi. Uzmanību – dārzenis pārtikas lielveikalā dokumentēts ar cenu 3,49 eiro gabalā.

Ziedkāposts ar astronomisko cenu zīmi tika nofotografēts, attēls – ielikts sociālajā tīklā, kur aizsācis diskusiju vilni, kurā iesaistīties spiests bijis arī valdības vadītājs Aļģirds Butkevičs (Algirdas Butkevičius).

Cenas Lietuvas veikalos patiešām var likt neticībā ieplēst acis: kilograms labākās raudzes liellopu gaļas maksā robežās no 10 līdz 15 eiro, no Polijas ievesto piena produktu cenas ir par aptuveni 20-30% augstākas nekā vietējai produkcijai.
Situācijā, kad seniori iztiek arī ar 200-250 eiro lielām pensijām, saldie ķirši no Grieķijas Iki veikalā maksā 19,99 eiro kilogramā.

Kāpēc citās valstīs cenas ir godīgākas?

«Ziedkāposta diskusijā» iesaistījies televīzijas personība un dziedātājs Marijons Mikutavičs (Marijonas Mikutavičius), ar kura ierakstu sociālajā tīklā Facebook stundas laikā pēc tā publicēšanas dalījās ap 1 500 lietotāju un turpat 8 000 to novērtēja atzinīgi ar «patīk».

«Kādēļ Polijā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir augstāks, bet cenas zemākas? Kādēļ Vācijā PVN ir zemāks, bet arī tur cenas ir zemākas?» retoriski jautā Mikutavičs un atzīst, ka brīnās, kā vadība nesajūt cenu atšķirību radīto spriedzi sabiedrībā.

Premjerministrs Aļģirds Butkevičs noraidījis kritiku, ka cenu kāpumu izraisījusi pāriešana uz eiro, kas Lietuvā veikta 2015.gada 1.janvārī, un vērsis uzmanību uz mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu, kas pirmajā ceturksnī 2015. un 2016.gada salīdzinājumā sasniedzis 10,6%.

«Salīdzinot cenas gada pirmajā ceturksnī arī pērnā gada pirmajiem trim mēnešiem, arī redzam, ka šogad mazumtirgotāju peļņas procents vidēji ir pieaudzis,» tā Butkevičs.

Mazliet skaidrāku valodu runā Lietuvas statistikas pārvalde, kas centusies apslāpēt iedzīvotāju satraukumu par straujo inflāciju, un publicējusi aplēsi, ka pēdējā gada laikā pakalpojumu cenas pieaugušas par 5,7%, bet pārtikas preču cenas saglabājušās nemainīgas.

Ref: 020/111.111.103.3452

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas