bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 15.08.2018 | Vārda dienas: Dzelde, Zenta, Zelda
LatviaLatvija

Ziemassvētku lampiņas Ušakovam svarīgākas nekā rīdzinieku labklājība, tā Strīķe

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

«Rīgas mērs Nils Ušakovs pārsvarā pievēršas «spīdīgām greznumlietām» un kapitālsabiedrību iepirkumiem, kuros naudas plūsma grūti kontrolējama. Tā piemēram, uzņēmumam Rīgas Gaisma Ušakovs piešķir no budžeta pārpalikušos 200 000 eiro, lai iegādātos papildu Ziemassvētku rotājumus. Tikmēr Rīgā kopumā ir ap 50 kilometru neizgaismotu ielu. Tas parāda, ka mērs koncentrējas uz «krāšņām lietām» nevis uz to, lai uzlabotu Rīgas iedzīvotāju ikdienas dzīvi,» BNN intervijā uzsver Rīgas domes opozīcijas un Jaunās konservatīvās partijas deputāte, bijusī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece Juta Strīķe.

«Komitejā, kur cilvēkiem nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Amerika»

Strīķe Rīgas domē ir trīs komitejās – Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā; Mājokļu un vides komitejā, kā arī Satiksmes un transporta lietu komitejā, kuras kontrolē ir Rīgas domes Satiksmes departaments.

Pēc politiķes paustā, tieši Satiksmes departamentā apgrozās vislielākā naudas plūsma, kas bezrūpīgi un nemitīgi tiek palielināta un kas, pēc viņas domām, ir absurds. «Redziet, komitejās, kur apgrozās vislielākās naudas summas, ir arī Rīgas mērs. Savukārt Mājokļu un vides komitejā, kur cilvēkiem ir nepieciešams pašvaldības atbalsts, nav nedz Ušakova, nedz Andra Amerika, līdz ar to arī naudas nav, lai risinātu sociālas problēmas.»

Kā piemēru deputāte min to, ka Rīgā pēc pašvaldību dzīvokļiem rindās stāv aptuveni 340 bāreņi, kuri bērnu namos vairs nevar dzīvot, jo ir sasnieguši pilngadību. Uz dzīvokli Rīgā gaida 210 daudzbērnu ģimenes. Trīsdesmit septiņās ģimenēs, kas gaida savu mājokli, aug bērns ar invaliditāti. Tikmēr rindā, kur piesaka avāriju stāvoklī esošās mājas, stāv ap 330 iedzīvotāju. «Šie skaitļi nav tik lieli, lai Rīgas pašvaldība nespēto šo cilvēkiem vitālu problēmu atrisināt. Izvirzot šo jautājumu par prioritāti, to nākamgad lielā mērā jau varētu novērst, kā arī panākt, lai nākotnē strauji mazinātos rindas pēc pašvaldību dzīvokļiem. Tomēr tas netiek darīts.»

«Tur, kur Ušakovam «acis deg», par to viņš kvēli iestāsies, tomēr šajos projektos lielākoties naudas summas ir absurdi lielas. Piemēram, Satiksmes departamenta plāns ieviest teju deviņus miljonus eiro vērtu autostāvvietu sistēmu un mobilo lietotni, kas autovadītājiem palīdzēs atrast tuvāko tukšo vietu, kur novietot auto. Absurdi ir arī tas, ka Rīgas domē tiek izmaksātas teju pusmiljonu eiro prēmijas par «labi izremontētām ielām»,» turpina Strīķe.

Politiķes prāt, šāda netaisnība prioritāšu jomā, visticamāk, sakņojas tajā, ka, palielinot pabalstus iedzīvotājiem vai izremontējot pašvaldībā esošos dzīvokļus, ir grūti veikt koruptīvas darbības. «Izcelt neko nevar,» ironiski bilst Strīķe.  

Vēl viena problēma, ko Jaunā konservatīvā partija ir saskatījusi, – Rīgā tiek apsildīti dzīvokļi, kuros neviens nedzīvo, jo tie nav izremontēti. «Nauda tiek maksāta par neko, dzīvokļi bojājas no tā, ka tur neviens nedzīvo. Tomēr, kad sākam šo problēmu skaidrot koalīcijas deputātiem, viņi pievēršas saviem telefoniem un spaida podziņas, izliekoties, ka neko nedzird – viņiem tas ir dziļi vienaldzīgi un neinteresanti.»

«Konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā»

Strīķe BNN atzīst, ka īpašas atšķirības, strādājot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un tagad kā deputātei, nejūt, jo abās jomās darba specifika balstās uz lielas informācijas bāzes  – dokumentu izpētes.

Deputāte atzīmē, ka iepriekš dokumentus par Rīgas pašvaldību bija redzējusi citā rakursā – noziedzīgā. «Līdz ar to es zinu, kādus lēmumus, kurš deputāts, kura komisija Rīgas domē pieņēmusi.»

Neizpratni deputātei rada tas, ka Rīgas domē strādā cilvēki, pret kuriem par korupcijas pazīmēm bijusi vērsta apsūdzība krimināllietā. Pēc viņas teiktā, šiem apsūdzētajiem ir bijuši mantkārīgi nolūki, par ko informēts arī Rīgas mērs. «Es ļoti daudzus uzvārdus atpazīstu, kas ir ne tikai deputāti, bet arī ierēdņi. Man rodas jautājums – ko viņi vēl te dara?» atzīmē Strīķe, piebilstot, ka tie, kas bija pratināti KNAB laikos, skaidri apzinās, ka deputāte ir informēta par viņu «nedarbiem» savas Rīgas domes karjeras laikā.

«Tas man tikai stiprina pārliecību, ka konflikts ar likumu nav šķērslis, lai Rīgas dome pieņemtu darbā. Gluži otrādi, skaidri redzu, ka, ja kāds ir bijis kratīts, aizturēts, notiesāts, vai apsūdzēts, tad tas būs lojāls saviem darba devējiem un nesāks ziņot KNAB. Tā ir tāda pozīcija, garantija, ka tas ir «savējais»», tupina Strīķe.

 «Shēma – tev nav obligāti jāmaksā kukulis, tu vari nodarbināt fiktīvi»

Viena no tēmām, kam BNN vērsis uzmanību, ir vairāku amatu apvienošana. Proti, Latvijā, īpaši pašvaldībās, dažādos amatos strādā vieni un tie paši cilvēki. Tikmēr vairāku amatu apvienošana sevī var slēpt fiktīvu nodarbinātību, kas pašvaldību gadījumos var nozīmēt, ka alga prettiesiski un nepamatoti tiek saņemta no iedzīvotāju nodokļu naudas.

Arī Strīķe apstiprina, ka, apvienojot amatus, tik tiešām, var pastāvēt fiktīva nodarbinātība. Un fiktīva nodarbinātība, pēc bijušās KNAB darbinieces teiktā, jau ir noziegums. «Ja tev valsts vai pašvaldība maksā naudu par to, ka tu neko nedari, tad faktiski tu zodz,» uzsver Strīķe.

Tāpat viņa uzsver, ka zem amatu apvienošanas bieži slēpjas teju vai shēma – «kukulis tev nav jāmaksā, tu viņus vari nodarbināt fiktīvi».  Turklāt pierādīt, ka tas ir fiktīvs amats, ir grūtāk nekā vainot kukuļa ņemšanā. «Šādās situācijās gan ir jāatceras, ka tā arī ir valsts apzagšana, un par to ir paredzēta kriminālatbildība. Tiesībsargājošām iestādēm būtu vairāk tam jāpievērš uzmanība, nekā tās to dara pašlaik.»

Pēc Strīķes domām, ja šādas situācijas notiek pašvaldībās, tad no mēru puses tā ir lojalitātes izrādīšana noziedzībai, kā arī konkrētu cilvēku turēšana «īsā pavadā». «Neklausīsi mani – nebūs labi atalgots papildus darbs – nebūs tūkstošiem eiro mērāmi ienākumi» Un pašvaldībās tā ir ļoti nopietna problēma, jo nauda tiek maksāta no iedzīvotāju nodokļiem  –  tu paņem rīdzinieku naudu un tad ar «dāsnu dvēseli» dali, it kā tā būtu tavējā,» sarunā ar BNN uzsver Strīķe.


Pievienot komentāru

 1. Inese teica:

  Uz priekšu !Ar runāšanu un žēlošanos ir par maz.Dariet,atklājiet,nupat ir liela opozīcija.Gads līdz vēlēšanām.Tas Amerika ciniskais smaids visos raidījumos.Ja gribat pastāvēt,tad darbojaties,ar rakstiem vien ir par maz,

 2. es no Purvciema teica:

  Redziet ušakovs pērk lampiņas,spīguļos,bet mums jābrien pa dubļiem un neapgaismotām ielām.Kā piemēram ejot no Minskas pa Madonas ielu,nogriežoties uz Staiceles ielu pa kreisi ir 2ivas laternas,nu jau mēneši 2ivi nedeg neviena,ja nāk mājās tai vietā slapjā laikā ir dubļi,peļķes un ir pilnīga tumsa.Mūsu rajonā nav ne egles,ne rotājumu un uz Madonas ielas krājās suņu mēsli,jo nav neviena urna kur tos izmest.

 3. arnolds teica:

  Vai tad lampinu daudzums nav proporcionals labklajibai. Atbrauks arzemnieki- lampinu nav- tatad nabagi te dzivo.

 4. Guntars Gercāns teica:

  Aptuveni 0,30€ no katra rīdzinieka. No zīdainīša, no pensionāra. Arī Vecmīlgrāvī un Bolderājā. Liekas, šis atkal kārtējais gadījums, kad jebkurš uzņēmējs šāda apjoma iepirkumam būtu iekļāvies mazākā summā. Bet Rīgas mēram interesē, lai šim pasākumam tuvu esošie kolēģi būtu “apmierināti”. Un visai Domītei labs prāts. Priecīgus Ziemassvētkus !

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.

KM izsludina atklātu konkursu uz Rundāles pils muzeja direktora amatu

Kultūras ministrija aicina pretendentus pieteikties atklātā konkursā uz Rundāles pils muzeja direktora amatu. Pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 14.septembrim.

Turcijas liras kursa kāpums mazina spriedzi pasaules akciju tirgos

Pēc ilgstošā un straujā krituma Turcijas liras kurss otrdien pieauga, mazinot spriedzi pasaules akciju tirgos.

Lietuvas Centrālā banka izvērtēs informāciju par Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group

Lietuvas Centrālā banka solījusi papildus izvērtēt informāciju par Lietuvā darbojošos Latvijas kapitāla grupu VIA SMS Group, reaģējot uz Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas locekļa Arvīda Anušauska norādi, ka tajā darbojas personas, kas tieši saistītas ar kādreizējiem Parex bankas īpašniekiem.

Mainītas Āfrikas cūku mēra riska zonu teritorijas

Tā kā Latvijā ir konstatēti vairāki jauni mājas cūku un mežacūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tiek grozīta ĀCM II un III riska zonu teritorija. Valdība otrdien, 14. augustā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par ĀCM likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību.

Rīgā ierobežos satiksmi Lielbritānijas ārlietu ministra vizītes laikā

Saistībā ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes ārlietu ministra Džeremija Hanta vizīti Latvijas Republikā no 14.augusta pulksten 18.00 līdz 15.augusta pulksten 9.00 tiks aizliegta transportlīdzekļu apstāšanās un stāvēšana Elizabetes ielā pie ēkas Elizabetes ielā 55.

Latvijā mazās vīna darītavas varēs ražot vīnu tikai no vietējiem produktiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti atbalstīja grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, kas paredz, ka mazās alkoholisko dzērienu darītavas varēs ražot savu produkciju tikai no savvaļā augošiem un Latvijas teritorijā esošos dārzos vai dravās iegūtiem augiem.

Koalīcija atbalsta EM sagatavotā OIK ziņojuma virzību valdībā ar apspriestajiem precizējumiem

Koalīcija atbalsta Ekonomikas ministrijas sagatavotās obligātās iepirkuma komponentes ziņojuma virzību valdībā ar iepriekš apspriestajiem precizējumiem.

Latvija atbalsta atteikšanos no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā

Ministru kabinets otrdien, 14.augustā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju, kas paredz pārtraukt pulksteņa rādītāju grozīšanu divas reizes gadā, saglabājot vasaras laiku, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl mēnesi vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās

Vēl mēnesi – līdz 14.septembrim – vēlētāji ārvalstīs var izmantot iespēju pieteikties balsošanai pa pastu 13.Saeimas vēlēšanās, kas notiks šā gada 6.oktobrī, norāda Centrālās vēlēšanu komisijā.

Cik sekmīgi ir Saeimas deputātiem piederošie uzņēmumi? Pelnošāko uzņēmumu galvgalī – ZZS deputāti

Politiķu, kuriem pieder daļas uzņēmumos un kuri ir arī kapitālsabiedrību patiesā labuma guvēji, patlaban ir mazākumā. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka kapitāldaļas uzņēmumos patlaban pieder 35 Saeimas deputātiem un Ministru kabineta ministriem. Kopumā politiķi ir 48 uzņēmumu dalībnieki, no tiem visaktīvāk uzņēmējdarbībā iesaistījies Zaļo un Zemnieku savienība frakcijas deputāts Valdis Kalnozols, esot dalībnieks sešos uzņēmumos. ZZS Saeimas frakcijas deputātiem pieder 20 uzņēmumi, savukārt 12 – Saskaņas frakcijas deputātiem

Terorakta izmeklēšana: Aiztur vīrieti, kurš ietriecies cilvēkos pie Londonas parlamenta

Pamatojoties uz aizdomām par teroraktu, Londonā arestēts vīrietis, kurš ietriecies barjerās netālu no parlamenta ēkas, ievainojos vairākus cilvēkus.

Latvijas tūristu mītnēs par 11,3% pieaudzis apkalpoto viesu skaits

Šī gada 2.ceturksnī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 772,3 tūkstoti viesu, kas ir par 11,3% vairāk nekā 2017.gada 2.ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati.

Turcijas liras kursa kritums turpina satricināt pasaules biržas

Turcijas liras kurss pirmdien saruka līdz kārtējam rekordzemajam līmenim, turpinot satricināt pasaules biržas, jo investori bažījas, ka krīze Turcijā varētu negatīvi ietekmēt pasaules ekonomiku.

Atsakās no plāniem dot ārsta palīgiem tiesības izrakstīt nosūtījumus

Veselības ministrija atteikusies no vairāku mediķu organizāciju atbalstītā ierosinājuma dot ārsta palīgiem, kuri strādā pašvaldību feldšerpunktos, tiesības izrakstīt nosūtījumus uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.