Zinātnieki: 8.gadsimtā Zemi skāra gamma staru uzliesmojums

Atklātas pazīmes, kas liecina, ka 8.gadsimtā Zemi varētu būt skārusi līdz šim spēcīgākā eksplozija Visumā – gamma staru uzliesmojums.

2012.gadā zinātnieki atklājuši, ka Viduslaikos mūsu planētu skārusi spēcīga radiācija, taču līdz šim nav bijis skaidrs, kāds notikums to varētu būt izraisījis. Tagad pētījumu rezultāti liek domāt, ka tās cēlonis bijusi divu melno caurumu jeb neitronu zvaigžņu apvienošanās, raksta BBC.

Pagājušajā gadā atklājies, ka Japānā dažos vecos ciedros ir neparasti daudz radioaktīvā oglekļa, kas pazīstams ar nosaukumu ogleklis-14. Savukārt Antarktīdas ledū atrasts ārkārtīgi liela berilija-10 koncentrācija.

Zinātnieki skaidro, ka šie izotopi rodas tad, kad augstākos atmosfēras slāņus skar spēcīga radiācija.

Veicot tālākus pētījumus ar ciedriem un ledu, noskaidrots, ka tas varētu būt noticis laikā starp mūsu ēras 774. un 775.gadu.

Sākotnēji ideja par supernovu jeb zvaigznes eksploziju gan tika noraidīta, jo šāda notikuma atliekas kosmosā mūsdienās būtu redzamas ar teleskopa palīdzību.

Tomēr, turpinot pētījumus, apstiprinājies, ka tik milzīga enerģija varēja izdalīties, vienīgi saduroties neitronu zvaigznēm jeb baltajiem punduriem.

Zinātnieki pieļauj, ka eksplozija notikusi 3 000 līdz 12 000 gaismas gadu attālumā jeb mūsu galaktikas robežās.

Vienlaikus viņi piebilst, ka, neskatoties uz eksplozijas spēku, tā laika cilvēki to, visticamāk, pat nemanīja. Gamma staru uzliesmojumam notiekot tādā attālumā, ka radiācija tiek absorbēta Zemes atmosfērā, atstājot vienīgi minētās izotopu pēdas kokos un ledū. Zinātnieki uzskata, ka uzliesmojums nav bijis redzams kā gaisma.

Līdzšinējie kosmosa pētījumi liecina, ka gamma staru uzliesmojumi notiek ļoti reti – ne biežāk kā reizi 10 000 gados.

Visticamāk, tuvākajā laikā nekas tamlīdzīgs nevarētu notikt, taču zinātnieki norāda, ka, ja gamma staru uzliesmojums notiktu mūsdienās, tā radītās sekas būtu daudz ievērojamākas.

Ja šodien līdzīga kosmiska eksplozija notiktu tādā pašā attālumā kā 8.gadsimtā, tā izsistu no orbītas visus satelītus. Taču, ja eksplozija notiktu tuvāk mūsu planētai, tā iznīcinātu ozona slāni, rezultātā radot apdraudējumu dzīvībai uz Zemes.

Ref.110.000.103.3152

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas