Ziņojums: Krievijas politika kaitē Lietuvas transporta un enerģētikas sektoriem

Lietuvas Valsts drošības departaments brīdinājis, ka Krievijas īstenotā protekcionisma politika un centieni ietekmēt kravu plūsmu kaitē Lietuvas transporta un enerģētikas sektoriem, turklāt var sagraut Lietuvas, Latvijas un Igaunijas vienotību.

«Krievijas stratēģija vietējas izcelsmes kravas novirzīt uz savām ostām, kas izraisījusi sīvu Baltijas valstu transporta uzņēmumu konkurenci, var radīt priekšnoteikumus, lai tiktu sašķeltas Baltijas valstu pozīcijas dažādos reģiona ekonomikas drošībai svarīgos jautājumos,» lasāms Valsts drošības departamenta un Lietuvas Aizsardzības ministrijas 2.operatīvo dienestu departamenta pirmdien, 3.aprīlī, publiskotajā ziņojumā par valsts drošības apdraudējumu pagājušajā gadā.

Dokumentā norādīts, ka Krievija, ierobežojot naftas piegādes uz Baltkrieviju, cenšas izdarīt uz to spiedienu, lai apmaiņā pret dzelzceļa pārvadājumu tarifu atvieglojumiem tā pārvirzītu naftas produktu eksportu uz Krievijas jūras ostām.

Lietuvas Valsts drošības departaments uzsver, ka Krievija mēģina bloķēt kravas, kuras tranzītā caur Krieviju veda ar Lietuvas transporta kompāniju starpniecību, cenšoties to pārvadājumus pārņemt pati. Izlūkdienestu rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievija uz Baltkrieviju spiedienu izdarījusi arī jautājumā par to, lai tā apturētu kravu pārvadājumus no Lietuvas.

«2016.gadā Lietuvas autopārvadājumu kompānijas bija spiestas konkurēt ar Krievijas uzņēmumiem pēc nevienlīdzīgiem noteikumiem. Krievija ne tikai izdarīja spiedienu uz Baltkrievijas muitu, lai tā ne tikai periodiski apturētu tranzīta kravas kontrolpunktos uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas, bet arī ieviesa papildu administratīvās prasības Lietuvas autopārvadājumu kompānijām un valsts iestādēm, turklāt tika paaugstināta maksa par ceļu izmantošanu,» lasāms ziņojumā.

Pagājušajā nedēļā Krievijai un Baltkrievijai atkal neizdevās rast kompromisu vairāk nekā gadu ilgušajā strīdā par gāzes un naftas piegādēm. Šis strīds netieši ietekmē arī lielas Lietuvas kompānijas – valsts dzelzceļa operatoru Lietuvos geležinkeliai un naftas un gāzes termināļu operatoru Klaipedos nafta.

Ref:224.000.103.816

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas