Ziņojums: Latvijas tieslietu sistēmas rādītāji turpina uzlaboties

Latvijas tieslietu sistēmas rādītāji turpina uzlaboties, teikts Eiropas Komisija (EK) publiskotajā 2021.gada ziņojumā par tiesiskumu Eiropas Savienībā, vēsta Tieslietu ministrijas pārstāve Evija Rimšāne.

Rimšāne norādīja, ka šis ir jau devītais EK ziņojums, kurā analizēta tieslietu sistēmas efektivitāte un kvalitāte, kā arī tiesu varas neatkarība. Jau kopš 2013.gada tiek salīdzinātas tieslietu sistēmas visās ES dalībvalstīs, sniedzot vērtējumu par tiesiskuma jomas tendencēm.

EK ziņojums tiesiskuma jomā sniedz ikgadējo pārskatu par rādītājiem, kas ir efektīvas tiesu sistēmas būtiski parametri, proti tiesu sistēmas efektivitāti un kvalitāti, kā arī tiesu varas neatkarību. 2021.gada ziņojumā visu triju elementu rādītāji ir attīstīti tālāk, ieskaitot tieslietu sistēmas digitalizāciju, kam ir bijusi sevišķi liela nozīme, lai saglabātu tiesu darbību Covid-19 pandēmijas laikā un veicinātu efektīvas, pieejamas tieslietu sistēmas. Tāpēc īpašu uzmanību jaunākajā novērtējumā EK veltījusi ES dalībvalstu tiesu sistēmu digitalizācijai, jo tai ir būtiska nozīme, lai palielinātu tiesu sistēmu efektivitāti, turklāt ļoti piemērots instruments, lai uzlabotu un veicinātu piekļuvi tiesu iestādēm. Covid-19 pandēmija ir izvirzījusi priekšplānā nepieciešamību dalībvalstīm paātrināt modernizēšanas reformas šajā jomā, uzsvērts EK ziņojumā.

EK norāda, ka Latvija izpilda visus izvirzītos kritērijus tiešsaistes informācijas pieejamībai par tiesu sistēmu plašākai sabiedrībai.

Tāpat saskaņā ar ES apkopojuma rezultātiem Latvija ir viena no trīs valstīm, kopā ar Vāciju, un Slovēniju, kas izpilda visus kritērijus, lai tiesu sistēmā nodrošinātu bērniem draudzīgus tiesiskos procesus.

ES rezultātu apkopojumā tiesiskuma jomā izmantotie galvenie tiesu sistēmu efektivitātes uzraudzības rādītāji ir tiesvedības ilgums, lietu pabeigšanas koeficients un nepabeigto lietu skaits. Ziņojumā norādīts, ka Latvija ir otrajā vietā kopējā ES statistikā pēc laika, kas nepieciešams, lai izskatītu civillietas, komerclietas, administratīvās un citas lietas.

Latvija atrodas ceturtajā vietā dalībvalstu starpā pēc vidējā lietas izskatīšanas ilguma par konkurences jautājumiem, kas iesniegtas pret valstu konkurences iestāžu lēmumiem.

Par tiesu sistēmas efektivitātes uzlabošanos liecina izskatīto lietu skaits viena gada ietvaros, respektīvi, pārskata periodā Latvijā tiesas saņēmušas un izskatījušas vienlīdz lielu lietu skaitu, kas nozīmē, ka netika palielināts neizskatīto lietu uzkrājums.

Jau otro gadu būtiski samazinās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas noziegumiem saistītu lietu vidējais izskatīšanas ilgums pirmās instances tiesās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas