ZVA: Neapdomīgas antibiotiku lietošanas dēļ pacientus izārstēt ir arvien sarežģītāk

Pēdējo gadu laikā antibiotiku patēriņam Latvijā ir tendence palielināties, kaut gan 2014.gadā šo līdzekļu patēriņa apjoms nedaudz samazinājās un bija 13,99 DID (definētā dienas deva uz 1 000 iedzīvotājiem dienā), liecina zāļu lieltirgotāju sniegtie zāļu realizācijas dati.

«Salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, Latvijā antibiotiku patēriņš ir neliels. Tomēr arī mūsu valstī jāpievērš uzmanība racionālai antibiotiku lietošanai, jo Latvijā tāpat kā visās Eiropas valstīs pacienti saskaras ar antimikrobo rezistenci – kad mikrobi kļūst nejutīgi jeb rezistenti pret antibiotikām, tādēļ pacientus izārstēt ir arvien sarežģītāk,» komentē Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktora vietnieks Jānis Zvejnieks.

Visvairāk Latvijā no 2010. līdz 2014.gadam lietotas šādas antibakteriālo līdzekļu sistēmiskai lietošanai grupas: beta – laktāma pretmikrobu līdzekļi, penicilīni (amoksicilīns, amoksicilīns ar enzīma inhibitoru, ampicilīns); tetraciklīni (doksiciklīns); makrolīdi, linkozamīdi un streptogramīni (klaritromicīns, azitromicīns, klindamicīns) un hinolonapretmikrobu līdzekļi.

ZVA vērš uzmanību, ka antibiotikas nedrīkst lietot nepareizi – saīsinot to lietošanas laiku, samazinot devu vai nelietojot tās pareizā biežumā (piemēram, lietojot zāles vienu reizi dienā, nevis divas vai trīs, kā noteikts), jo tas apdraud veselību, un tiek veicināta pret antibiotikām rezistentu baktēriju attīstība. Antibiotikas arī nedrīkst lietot mērķim, kam tās nav paredzētas, piemēram, vīrusu izraisītu saslimšanu – saaukstēšanās un gripas – ārstēšanai.

Ref: 102.000.102.11191

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas