Zviedrijas premjerministre atkāpjas pēc budžeta fiasko

Zviedrijā par atkāpšanos no valdības vadītājas amata paziņojusi sociāldemokrāte Magdalēna Andersone (Magdalena Anderson). Jau viņas ievēlēšanas dienā izjukusi premjerministres savāktā koalīcija, bet parlaments atbalstījis opozīcijas sagatavotu valsts budžetu, vēsta Zviedrijas ziņu portāls TheLocal.se.

Politiski sadrumstalotajā Zviedrijas Riksdāgā ar kopskaitā 349 deputātu vietām strādā deviņas frakcijas. Andersones Zviedrijas Sociāldemokrātiskai strādnieku partijai ir parlamenta lielākā pārstāvniecība ar 100 mandātiem, un tās politiskie sabiedrotie ir Centra partija, Kreiso partija un Zaļā partija.

Līdzšinējā finanšu ministre Magadalēna Andersone trešdien, 24.novembrī, ievēlēta valdības vadītājas amatā, taču bijusi spiesta paziņot par atkāpšanos pēc vairākām politiskas krīzes epizodēm. Balsojumā par sociāldemokrātu un partneru sagatavotu valsts budžetu tam savu atbalstu liegusi Centra partija. Tai nepieņemas likušās atkāpes, kas koalīcijas sagatavotajā budžetā iestrādātas, lai Andersones kandidatūrai nodrošinātu kreiso atbalstu.

Lasiet arī: Par Zviedrijas premjerministri kļūst Magdalēna Andersone

Pārsteidzoši, bet atšķirtībā no jaunās permjerministres atbalstu alternatīvam budžeta projektam guvusi opozīcija, kur darbojas Zviedrijas liberāļi, mērenie un labējie ar kopskaitā 174 balsīm. Opozīcijas budžeta pieņemšana savukārt nepieņemama izrādījusies Zaļai partijai, kura pēc balsojuma nolēmusi atstāt valdošo koalīciju.

Pēc zaļo aiziešanas Andersone – pirmā sieviete, kura ievēlēta par Zviedrijas premjerministri – savas ievēlēšanas dienā paziņojusi par atkāpšanos, gan paužot gatavību atkārtoti uzņemties šos pienākumus. «Ir konstitucionāla prakse, ka valdībai ir jāatkāpjas, ja viena partija aiziet. Es nevēlos vadīt valdību, kuras likumība tiktu apšaubīta,» preses pārstāvjiem skaidrojusi sociāldemokrātu līdere, vēsta TheLocal.se.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas