15 NATO dalībvalstis vienojas par Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēmas izveidi

15 NATO dalībvalstis, kuru vidū ir arī Latvija un Lietuva, vienojušās par Vācijas ierosināto Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēmas izveidi.

Nodomu deklarāciju par Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēmas European Sky Shield (Eiropas debesu vairogs) izveidi ceturtdien, 13.oktobrī, Briselē parakstīja Beļģija, Bulgārija, Čehija, Latvija, Lielbritānija, Lietuva, Nīderlande, Norvēģija, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Ungārija un Vācija. Tāpat projektam pievienoties plāno arī Igaunija.

Vācijas aizsardzības ministre Kristīne Lambrehte (Christine Lambrecht) norādīja, ka projekta mērķis ir «nosegt spraugu pretgaisa aizsardzībā». Viņa piebilda, ka, Krievijai turpinot karu Ukrainā, mēs dzīvojam «draudīgos laikos, kuros ir daudz izaicinājumu».

Vācijas ierosinātais projekts paredz apvienot dažādas pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas paredzētas ballistisko un spārnoto raķešu, kā arī kaujas bezpilota lidaparātu iznīcināšanai.

Tādas sistēmas ir arī vācu Iris-T, no kurām vienu Vācija nesen piegādāja Ukrainai, lai gan pat Vācijas bruņotajos spēkos šīs sistēmas pagaidām vēl nav. Raķešu pārtveršanai tiek izvērtēta arī ASV un Izraēlas izstrādātā sistēma Arrow 3.

«Tagad ir svarīgi ātri iegūt sistēmas Patriot, Iris-T un vēl modernākas pretgaisa aizsardzības sistēmas,» uzsvēra Lambrehte.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs augusta beigās paziņoja, ka Eiropas pretgaisa aizsardzības sistēma dos labumu visas Eiropas drošībai. Tā būs arī lētāka, jo katrai no iesaistītajām valstīm nebūs jāiegādājas sava pretgaisa aizsardzības sistēma.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas