Ceturtdien, 31.oktobrī, bojāgājušo skaits postošajos plūdos Spānijas austrumos pieauga līdz 158, un glābšanas komandas turpināja meklēt pazudušos, kas varētu kļūt par vissmagāko vētras izraisīto katastrofu Eiropā pēdējo piecu desmitgažu laikā, lietavām turpinot apdraudēt daļu valsts teritorijas, ziņo britu raidorganizācija BBC.
Ceturtdien Spānijā sākās oficiālās trīs dienu nacionālās sēras.
“Pašlaik vissvarīgākais ir glābt pēc iespējas vairāk dzīvību,” apmeklējot cietušos, sacīja premjerministrs Pedro Sančess (Pedro Sánchez).
Otrdienas lietusgāzes un straujie plūdi lielā mērā skāra Valensiju, kā arī Kastīliju-Lamanču un līdz pat Malagai uz dienvidiem. Vismaz 155 nāves gadījumi reģistrēti Valensijā, vēl divi reģistrēti Kastīlijas-Lamančas apgabala rietumos, bet vēl viens nāves gadījums Andalūzijā.
“Mēs visi pazīstam kādu, kurš ir miris,” sacīja vietējais Paiportas farmaceits, kur upe izplūda no krastiem, situāciju raksturojot kā “murgu”.
Ceturtdien tur apbedīšanas firmas un apbedīšanas furgoni no ielas izveda mirstīgās atliekas, bet uz tuvējiem ceļiem plūdu aizslaucītās automašīnas bija sakrautas viena uz otras.
Amatpersonas nav atklājušas, cik cilvēku joprojām ir pazuduši bez vēsts, bet norādīja, ka to ir “daudz”.
Spānijas meteoroloģijas aģentūras “Aemet” dati liecina, ka Valensijas tuvumā esošajā Čivas pilsētā tikai astoņu stundu laikā izlijis gandrīz viena gada nokrišņu daudzums.
Tā kā ceturtdien valsts dienvidos un austrumos tika izdoti turpmāki brīdinājumi par lietusgāzēm, karalis Felipe VI brīdinājis, ka ārkārtas situācija “vēl nav beigusies”,
un premjerministrs Sančess brīdināja iedzīvotājus vajadzības gadījumā meklēt patvērumu.
Plūdu skartajos Spānijas reģionos simtiem cilvēku atrodas pagaidu patversmēs, tiek tīrītas ielas un atjaunotas mājas un uzņēmumi. Herezā upes līmeņa paaugstināšanās dēļ evakuētas ģimenes, bet Valensijas ceļu un dzelzceļu satiksme joprojām ir pārtraukta lietusgāžu dēļ.
Aerial footage courtesy of the CNP reveals the devastating aftermath of yesterday’s historic flash flooding event in Valencia province, Spain. Damage looks more like a war zone or tsunami than flooding. The death toll has now surpassed 70 and continues to rise. pic.twitter.com/Yp8oZWis7C
— Nahel Belgherze (@WxNB_) October 30, 2024
The aftermath of flooding in Valencia, Spain pic.twitter.com/ngAmdwncQa
— curious side of 𝕏 (@curioXities) October 30, 2024
Spānijā pieaug sabiedrības sašutums par to, kā attīstītā Eiropas valstī novēloti tika izsludināti brīdinājumi par plūdiem, proti, civilās aizsardzības aģentūra, kas tiek iesaistīta valsts mēroga katastrofu gadījumos, brīdinājumu izsludināja tikai otrdienas vakarā plkst. 20.15 pēc vietējā laika, kad vairākas vietas Valensijā jau vairākas stundas bija applūdušas.
Spānijas varas iestādes ir nosaukušas plūdus par “nepieredzētiem”, savukārt zinātnieki atsaucas uz “gota fria” – dabisku laika apstākļu parādību, kas Spāniju skar rudenī un ziemā, kad auksts gaiss ieplūst siltākos ūdeņos virs Vidusjūras; šo parādību pastiprināja klimata pārmaiņas, kas, pēc zinātnieku domām, izraisīja spēcīgākas lietusgāzes, jo atmosfēras temperatūra bija augstāka.
Lasiet arī: VIDEO | Spānijā, Valensijas reģionā, plūdos bojā gājuši vismaz 62 cilvēki