Eiropas valstis pēc Asada krišanas aptur sīriešu patvēruma pieteikumus

Pēc tam, kad nemiernieki pēc 13 gadus ilgušā pilsoņu kara ieņēma Sīrijas galvaspilsētu un prezidents Bašars al Asads aizbēga uz Krieviju, Eiropas valstis pirmdien, 9.decembrī, līdz turpmākam paziņojumam apturēja sīriešu patvēruma pieteikumu izskatīšanu un iesniegšanu, tādējādi ietekmējot desmitiem tūkstošu iesniegto pieteikumu, kas atspoguļo strauji mainīgo politisko situāciju Sīrijā, kā arī labējo partiju aktivizēšanos visā Eiropā, kas vēlas ierobežot imigrāciju, ziņo “Reuters”.

Pilsoņu karā, kas sākās 2011.gadā, gāja bojā simtiem tūkstošu cilvēku, tas izraisīja vienu no lielākajām mūsdienu bēgļu krīzēm, pilsētas tika sabombardētas līdz drupām, un Sīrijas ekonomiku izpostīja globālās sankcijas.

2015.gadā Sīrijas pilsoņkara kulminācijas brīdī Vācija plaši vēra savas durvis patvēruma meklētājiem un tagad tā ir mājvieta gandrīz miljonam sīriešu, kas ir lielākā kopiena Eiropā.

Berlīnes Iekšlietu ministrija pirmdien paziņoja, ka tā neizskatīs patvēruma pieprasījumus, kamēr nebūs vairāk skaidrības par politiskajiem notikumiem Sīrijā.

Šogad patvēruma Vācijā visvairāk meklējuši sīrieši – līdz novembra beigām iesniegti 72 420 pieteikumi, liecina Federālā migrācijas un bēgļu lietu biroja (BAMF) dati. Aptuveni 47 270 pieteikumu joprojām nav izskatīti.

Arī Lielbritānija apturēja lēmumu pieņemšanu par patvēruma pieprasījumiem, un Iekšlietu ministrija paziņoja, ka tā izvērtē situāciju. Saskaņā ar Lielbritānijas valdības shēmu no 2014.gada marta līdz 2021.gada februārim valstī tika uzņemti 20 319 sīriešu bēgļi, liecina Bēgļu padomes dati.

Arī citas valstis, tostarp Norvēģija, Itālija, Austrija un Nīderlande paziņoja par Sīrijas patvēruma pieprasījumu apturēšanu.

Francija pauda cerību, ka drīzumā tā paziņos par līdzīgu lēmumu.

Austrijas kanclers Karls Nehamers (Karl Nehammer) uzdeva iekšlietu ministram apturēt visus pašreizējos sīriešu patvēruma pieteikumus un ģimeņu atkalapvienošanos, kā arī paziņoja, ka tiks pārskatīti arī jau piešķirtā patvēruma gadījumi.

Dānija arī apturēja pieteikumu izskatīšanu un paziņoja, ka sīriešiem, kuru pieteikumi jau ir noraidīti un kuriem bija noteikts datums, kad izceļot, pašreizējās nenoteiktības dēļ tiks atļauts palikt ilgāk.

Grieķija apturēja aptuveni 9 000 sīriešu patvēruma pieteikumu izskatīšanu, aģentūrai “Reuters” sacīja augsta ranga Grieķijas valdības avots. Amatpersonas ir paziņojušas, ka valdība tiksies piektdien, lai pieņemtu galīgo lēmumu.

Tikmēr ANO Drošības padome pirmdien vēlu vakarā tikās aiz slēgtām durvīm, un Krievijas vēstnieks ANO Vasilijs Nebenzia sacīja, ka visi joprojām ir šokā par to, cik ātri 12 dienu laikā notika Asada gāšana pēc 13 gadus ilgušā pilsoņu kara, kas gadiem ilgi bija iestrēdzis. Krievija spēlēja lielu lomu Asada valdības atbalstīšanā un palīdzēja tai cīnīties pret nemierniekiem.

Kā ziņo “Reuters” pirmdien Asada premjerministrs Mohameds Džalali piekrita nodot varu nemiernieku vadītajai Pestīšanas valdībai un nemiernieku līderis Abu Mohameds al Golani tikās ar Sīrijas amatpersonām, lai apspriestu pārejas posma valdības izveidi.

Nemiernieku pārvaldības plāni joprojām nav skaidri, un šādai pārejai sadrumstalotajā reģionā nav izstrādāts nekāds paraugs, radot bažas, jo ANO un daudzas valstis nemiernieku grupējumu “Hayat Tahrir al-Sham” (HTS), kas radīja būtiskas pārmaiņas Tuvajos Austrumos, atzinušas par teroristisku organizāciju.

ASV meklējot veidus, kā sadarboties ar Sīrijas nemiernieku grupējumiem, sadarbojas ar partneriem reģionā, piemēram, Turciju, lai uzsāktu neformālu diplomātiju, paziņoja Vašingtona. Ar jauno Sīrijas valdību sadarboties esot gatavas arī dažas Eiropas valstis.

Tagad viens no daudzajiem izaicinājumiem, ar ko nākas saskarties Sīrijai, ir Izraēlas triecieni valsts dienvidos, ieņemot tur buferzonu, ko nosodīja Ēģipte, Katara un Saūda Arābija, sakot, ka šis solis “sagraus Sīrijas izredzes atjaunot drošību”.

Taču Izraēla paziņoja, ka veikusi “ierobežotus un pagaidu pasākumus”, tikai un vienīgi, lai aizsargātu savu drošību un, lai gan tās gaisa uzlidojumi turpināšoties vairākas dienas, tā ANO Drošības padomei paziņoja, ka neiejauksies Sīrijas konfliktā.

Lasiet arī: Tramps saka, ka Krievija gāzto Asadu bija atstājusi novārtā

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas