Dienvidkorejas prezidents Juns Sukjols ir kļuvis par pirmo arestēto valsts prezidentu, izbeidzot vairākas nedēļas ilgušo saspīlējumu starp izmeklētājiem un viņa personīgo apsardzi. Viņa neveiksmīgais mēģinājums ieviest karastāvokli, kas izraisīja satricinājumu visā valstī, ir novedis pie izmeklēšanas saistībā ar apsūdzībām par sacelšanos, trešdien, 15.janvārī, ziņo britu raidorganizācija BBC.
Parlaments viņu atstādināja no amata, taču tehniski viņš joprojām ir prezidents, jo konstitucionālajai tiesai ir jāizlemj, vai viņa impīčments ir spēkā.
“Es nolēmu reaģēt uz CIO izmeklēšanu – neskatoties uz to, ka tā bija nelikumīga izmeklēšana –, lai novērstu nepatīkamu asinsizliešanu,” sacīja 64 gadus vecais līderis par ierašanos Augsta ranga amatpersonu korupcijas izmeklēšanas birojā (CIO).
Tagad varasiestādēm ir 48 stundas, lai nopratinātu Junu, un pēc tam tām ir jāsaņem orderis, lai viņu aizturētu uz laiku līdz 20 dienām vai atbrīvotu.
Trīs minūšu garā video vēstījumā Juns sacīja, ka viņš pakļausies izmeklēšanai pret viņu. Viņš ir neatlaidīgi apgalvojis, ka viņa apcietināšanas orderis nav juridiski pamatots.
Trešdienas rītausmas operācijā piedalījās vairāk nekā 1 000 policistu, un tā bija jau otrā reize, kad policisti mēģināja viņu arestēt. Izmeklētāji izmantoja kāpnes un stiepļu knaibles, lai nokļūtu pie Juna viņa rezidencē. CIO, kas veic izmeklēšanu pret Junu, jau iepriekš mēģināja viņu arestēt 3.janvārī.
Viņi bija saņēmuši orderi pēc tam, kad viņš ignorēja vairākus uzaicinājumus ierasties uz nopratināšanu.
Jūna pārstāvētā Tautas varas partija nosodīja viņa arestu kā “nelikumīgu”, un partijas līderis trešdienas notikumus raksturoja kā “nožēlojamus”.
Savukārt opozīcijā esošās Demokrātiskās partijas līderis sacīja, ka Juna arests liecina, ka “taisnīgums Dienvidkorejā ir dzīvs”.
Šis arests “ir pirmais solis ceļā uz konstitucionālās kārtības, demokrātijas un tiesiskuma atjaunošanu”, viņš sacīja partijas sanāksmē.
Pašlaik valsti vada finanšu ministrs Čoi Sangmoks kā prezidenta pienākumu izpildītājs. Viņš tika iecelts amatā pēc tam, kad opozīcijas vairākuma parlaments atstādināja no amata pirmo prezidenta pienākumu izpildītāju Hanu Daksū.
Lai gan amatā esoša prezidenta arests ir ievērojams notikums Dienvidkorejas politikā, valsts politiskā krīze vēl nebūt nav beigusies. Tas ir tikai vēl viens posms politiskajā drāmā.
Trešdienas rītā pie Juna mājas sanākušie ļaužu pūļi uzsvēra dziļo sašķeltību valstī. Protestētāji, kas bija pret Junu, svinēja, bet atbalstītāji to nosodīja kā tiesiskuma sabrukumu.
Aizturēšana arī iezīmēja konfliktu starp tiesībaizsardzības iestādēm, kas veica savus pienākumus un Juna apsardzes komandu, kas aizstāvēja savu pienākumu aizsargāt prezidentu.
Lasiet arī: Dienvidkorejas premjerministrs Juns pēc impīčmenta joprojām izaicinošs
Lasiet arī: Slovākijas opozīcija gatavojas ierosināt neuzticības balsojumu pret premjerministra Fico valdību