ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) trešdien, 15.janvārī, pēdējo reizi runājot no Ovālā kabineta, gatavojoties Baltā nama atdošanai Donaldam Trampam (Donald Trump), drūmā atvadu runā brīdināja par to, ka Amerikā pieaug “oligarhija”, kas apdraud valsts demokrātiju un pauda virkni bažu par valsts nākotni, aicinot amerikāņus aizstāvēt ASV institūcijas pret “spēcīgiem spēkiem”, kas cenšas pārveidot sabiedrības pīlārus, ziņo “Politico“.
Donalds Tramps pārņems kontroli pār Balto namu 20.janvārī.
“Amerikā veidojas oligarhija, kurā valda ārkārtīgi liela bagātība, vara un ietekme, kas burtiski apdraud visu mūsu demokrātiju, mūsu pamattiesības, brīvību un taisnīgu iespēju ikvienam gūt panākumus,” sacīja Baidens. “Mēs nedrīkstam ļauties iebiedēšanai, upurējot nākotni, mūsu bērnu un mazbērnu nākotni.”
Savā aptuveni 15 minūšu ilgajā uzrunā Baidens nepieminēja Trampa vārdu, kā arī nekonkretizēja nevienu no “dažiem ultrabagātiem cilvēkiem”, kurus viņš uzskata par draudiem demokrātijai.
Taču viņš aicināja grozīt konstitūciju, “lai skaidri noteiktu, ka neviens prezidents nav pasargāts no noziegumiem”, atsaucoties uz Augstākās tiesas pagājušā gada spriedumu, kurā tika atzīts, ka Tramps ir pasargāts no atbildības par darbībām, ko viņš veica, cenšoties apgāzt 2020. gada vēlēšanu rezultātus.
Miljardieris Īlons Masks (Elon Musk) ir bijis pastāvīgs Trampa sabiedrotais pirms viņa atgriešanās amatā un arī šobrīd, un pēdējās nedēļās arī citas prominentas personas, piemēram, “Meta” vadītājs Marks Cukerbergs (Mark Zuckerberg) un, “Amazon” dibinātājs Džefs Bezoss (Jeff Bezos), ir centušies pietuvoties jaunievēlētajam prezidentam.
Taču šis skarbais brīdinājums bija neparasta atvadu runa, kas tradicionāli kalpo kā iespēja izcelt sasniegumus un paust pārliecību par nākotni, – zīme, ka Baidens joprojām izjūt dziļas bažas par prezidentūras nodošanu Trampam.
Baidens salīdzināja šodienas izaicinājumus ar 19.gadsimta laupītāju baronu laikmetu, Baidens prognozēja, ka nācijai atkal būs jāveic vērienīgi pasākumi, lai ierobežotu turīgos, tostarp jāpaaugstina nodokļi un jālikvidē tumšā nauda no politikas.
Viņš izcēla tehnoloģiju nozari, kritizējot sociālo mediju platformas par to, ka tās ļauj amerikāņus “aprakt zem nepatiesas informācijas un dezinformācijas lavīnas, kas ļauj ļaunprātīgi izmantot varu”.
“Sociālie mediji atsakās no faktu pārbaudes,” sacīja Baidens, šķietami atsaucoties uz Cukerberga lēmumu izrādīt labvēlību Trampam, atceļot viņa uzņēmuma faktu pārbaudes operāciju. “Patiesību slāpē meli, kas tiek izplatīti varas un peļņas vārdā.”
“Reuters” vēsta, ka septiņu lielāko ASV tehnoloģiju uzņēmumu, tostarp “Apple”, “Tesla”, “Nvidia” un “Meta”, akciju vērtība pēdējā gada laikā ir pieaugusi par 46%, apsteidzot S&P 500 akciju indeksu. Kāds Volstrītas analītiķis uzņēmumu grupu ir nodēvējis par “Lielisko septītnieku”.
Taču Baidens pauda lepnumu arī par saviem sasniegumiem, tostarp ekonomikas uzlabojumiem un panākto pamiera vienošanos starp Izraēlu un “Hamās”.
Tomēr viņš atkārtoti atgriezās pie tā, cik svarīgi ir aizsargāt demokrātiju un Amerikas institūcijas.
Baidens atgādināja amerikāņiem, ka prezidenta pilnvaras ir ierobežotas, un aicināja būt iesaistītiem, neraugoties uz politisko frustrāciju, vēlreiz apliecinot savu ticību nācijas ideāliem.
“Tagad ir jūsu kārta sargāt,” noslēgumā sacīja Baidens.
Lasiet arī: Trampa padomdevēji atzīst, ka līdz Ukrainas miera līgumam vēl vairāki mēneši
Lasiet arī: Izraēla un “Hamās” panāk vienošanos par pamieru Gazā