Saskaņā ar Pasaules Bankas, ANO, Eiropas Komisijas un Ukrainas valdības aplēsēm Ukrainas ekonomikas atjaunošanas izmaksas pēc Krievijas iebrukuma šobrīd ir 524 miljardi ASV dolāru, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā gaidāmā Ukrainas ekonomikas izaugsme 2024.gadā, otrdien, 25.februārī, ziņo “Reuters”.
Jaunajā institūciju pētījumā tika iekļauti dati no Krievijas iebrukuma sākuma pirms trim gadiem līdz 31.decembrim.
Salīdzinājumā ar pēdējo aplēsi pirms gada, kas bija 486 miljardi ASV dolāru, tā ir pieaugusi par vairāk nekā 7%, un lielākos postījumus ir piedzīvojis mājokļu sektors, transports, kā arī enerģētikas, tirdzniecības un izglītības nozare.
Pētījumā ir aprēķināti tiešie fiziskie zaudējumi ēkām un citai infrastruktūrai, ietekme uz cilvēku dzīvi un iztiku, kā arī izmaksas, kas nepieciešamas, lai ēkas “atjaunotu labāk”, teikts iestāžu kopīgajā paziņojumā presei.
Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) pēc sarunām ar Donaldu Trampu (Donald Trump) Baltajā namā pirmdien apgalvoja, ka par pamieru starp Ukrainu un Krieviju varētu vienoties tuvāko nedēļu laikā.
“Pagājušajā gadā Krievijas uzbrukumu dēļ Ukrainas atjaunošanas izmaksas ir turpinājušas pieaugt,” paziņojumā norādīja Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals.
Ukrainas valdība ir piešķīrusi 7,37 miljardus ASV dolāru prioritāro vajadzību risināšanai 2025.gadā, saņemot atbalstu no ziedotājiem, taču joprojām trūkst finansējuma gandrīz 10 miljardu ASV dolāru apmērā, teikts kopīgajā paziņojumā.
Jaunākajā novērtējumā, izmantojot universālu metodiku zaudējumu un vajadzību novērtēšanai, konstatēts, ka Krievijas uzbrukumu radītie tiešie zaudējumi Ukrainai ir palielinājušies līdz 176 miljardiem ASV dolāru, salīdzinot ar 152 miljardiem ASV dolāru, par kuriem tika ziņots 2024.gada februārī.
Aptuveni 13% Ukrainas mājokļu ir bojāti, vai iznīcināti, kas skar vairāk nekā 2,5 miljonus mājsaimniecību.
Ziņojumā minēts, ka kopš pēdējā novērtējuma pirms gada par 70% ir palielinājies bojāto vai iznīcināto objektu skaits enerģētikas nozarē,
tostarp elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales infrastruktūrā, kā arī centralizētās siltumapgādes jomā.
No kopējām ilgtermiņa vajadzībām mājokļu nozarei bija nepieciešami aptuveni 84 miljardi ASV dolāru, tai sekoja transporta nozare ar gandrīz 78 miljardiem ASV dolāru, enerģētikas un kalnrūpniecības nozarei – gandrīz 68 miljardi ASV dolāru, tirdzniecībai un rūpniecībai – vairāk nekā 64 miljardi ASV dolāru un lauksaimniecībai – vairāk nekā 55 miljardi ASV dolāru.
Ziņojumā teikts, ka tikai gruvešu novākšanas un apsaimniekošanas izmaksas vien sasniedza gandrīz 13 miljardi ASV dolāru.
Toties aprēķinā netika iekļauti vairāk nekā 13 miljardi ASV dolāru, kas nepieciešami atjaunošanas darbiem astoņās nozarēs, ko Ukraina ar partneru un privātā sektora atbalstu jau ir īstenojusi. Tas ietver aptuveni 1,2 miljardus ASV dolāru, kas izmaksāti no valsts budžeta un ziedotāju finansējuma mājokļiem, kā arī vairāk nekā 2 000km ceļu ārkārtas remontam.
Pasaules Bankas viceprezidente Eiropas un Vidusāzijas reģionam Antonela Basani (Antonella Bassani) sacīja, ka novērtējums liecina par progresu, ko Ukraina jau ir sasniegusi fiziskās un ekonomiskās atveseļošanās, reformu un atjaunošanas jomā.
Lasiet arī: ANO pieņem rezolūcijas, kurās nosoda Krievijas iebrukumu Ukrainā, neraugoties uz ASV iebildumiem