Eiropas Savienība (ES) un Ukraina vienojušās par sākotnējiem nosacījumiem, kas ļaus pārskatīt brīvās tirdzniecības līgumu ar Ukrainu, un sakārtot turpmāku lauksaimniecības produktu eksportu no Ukrainas, raksta ziņu aģentūra “Reuters”.
Pēc Krievijas pilna apjoma iebrukuma Ukrainā ES 2022.gada jūnijā uz laiku atcēla muitas nodevas un kvotas Ukrainas lauksaimniecības produktiem. Tas tika darīts, lai mazinātu izmaksu kāpumu, kad Krievija apdraudēja ierastos transporta ceļus Melnajā jūrā.
Tomēr šogad jūnija sākumā brīvā tirdzniecība apturēta, jo Eiropā sāka ieplūst ievērojami lētākie Ukrainas graudi, cukurs un mājputnu gaļa, kas savukārt raisīja protestus ES valstīs, īpaši Polijā. Šobrīd bloks atgriezies pie ierobežotas tirdzniecības ar Ukrainu, un tirdzniecību ierobežo tarifi un kvotas.
30.jūnijā pieņemtie grozījumi paredz, ka ES tirgus tiks pilnībā atvērts mazāk jutīgiem produktiem,
piemēram, raudzētiem piena produktiem un vīnogu sulai, savukārt sviesta, vājpiena pulvera, auzu un rudzu putraimu kvotas sasniegs augstāko līmeni pēdējo gadu laikā. Jutīgiem produktiem, piemēram, cukuram, mājputnu gaļai, olām, kviešiem, kukurūzai un medum, kvotas tiks paceltas minimāli.
Ukraina pilnībā atvērs tirgu ES mājputnu gaļai, cūkgaļai un cukuram, un līdz 2028.gadam sakārtos lauksaimniecības produktu ražošanas likumdošanu, piemēram, pesticīdu izmantošanas noteikumus un lauksaimniecības dzīvnieku labturības noteikumus, lai tie atbilstu ES standartiem.
Abām pusēm ir tiesības ieviest ierobežojumus, ja tiks konstatēts vietējā tirgus apdraudējums. Tāpat būs iespējams pārskatīts vienošanās nosacījumus.
Līgumu vēl jāapstiprina ES dalībvalstīm. Bloks ir Ukrainas lielākais tirdzniecības partneris, un tā ir Eiropas trešais lielākais lauksaimniecības produktu piegādātāja.
Lasiet arī: Zemo cenu grozi veikalos: vai pārtikas cenas patiešām kļūs zemākas?