Gada laikā, kopš Latvijā ieviests Partnerības institūts, reģistrētas 235 viena dzimuma partnerības, ziņo Latvijas Zvērinātu notāru padome.
Kopumā Fizisko personu datu reģistrā līdz 1.jūlijam reģistrētas 613 partnerības, no kurām 235 ir viendzimuma partnerības, bet 378 gadījumos partnerību noslēguši dažādu dzimumu pāri. 25 gadījumos partnerība reģistrēta atbilstoši tiesas nolēmumam.
Savukārt 19 partnerības gada laikā ir beigušās. Deviņas partnerības beigušās, jo pāri nolēmuši salaulāties, deviņas – jo viens no partneriem miris, savukārt viena partnerība izbeigta, jo tādu gribu izteikuši abi partneri.
Partnerības institūts piešķir tiesības divām pilngadīgām personām – neatkarīgi no dzimuma – juridiski nostiprināt savas attiecības, noformējot tās oficiāli pie zvērināta notāra notariāla akta formā.
Šāda attiecību reģistrācija pārim nodrošina tiesisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību valsts līmenī.
Notāru padomes priekšsēdētājs Aigars Kaupe uzskata, ka pirmajā gadā noslēgto partnerību skaits apliecina, ka šis jaunais institūts ir pieprasīts un vajadzīgs sabiedrībai kopumā, tas atbilst tās vajadzībām un veicina tiesisko kārtību pāru attiecībās.
Viņa skatījumā, “veiksmes atslēga” ir regulējuma skaidrība un vienkāršība – partnerības ir viegli gan noslēgt, gan izbeigt. Taču vissvarīgākais esot tas, ka reģistrēta partnerība nodrošina personām juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību valsts līmenī.
“Partnerības reģistrācija ļauj pilnvērtīgi piedalīties vienam otra dzīvē arī kritiskās situācijās un iegūt sociālās garantijas. Tāpēc aicinu visus pārus – gan dažādu, gan viendzimuma –, kas dzīvo kopā, izmantot šo iespēju un juridiski nostiprināt savas attiecības pie notāra,” mudina Kaupe.
Partnerību noslēgušie iegūst juridisku, ekonomisku un sociālu aizsardzību. Partnerību noslēgušajiem ir tiesības iegūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpēju dāvinājumu un aizdevumu gadījumā, kā arī partnerim ir tiesības pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra partnera ārstniecību, ja viņš pats nebūs spējīgs par sevi parūpēties, tāpat tiek iegūtas sociālās garantijas, piemēram, otras personas nāves gadījumā. Partneri var izmantot ģimenes locekļiem līdzvērtīgu aizsardzību citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, partneriem realizējot vienu no ES pamatprincipiem – pārvietošanās brīvību – un izvēloties dzīvesvietu citā ES dalībvalstī.
Likums nosaka, ka partnerība nav pielīdzināma laulībai. Partnerības institūts atšķirībā no laulības neparedz mantisko attiecību regulējumu un mantošanas tiesības.
Partnerību nevar noslēgt personas, kuras ir laulībā, radinieki taisnā līnijā, brāļi un māsas, pusbrāļi un pusmāsas, kā arī tās, kurām jau ir noslēgta partnerība, vai noslēgta laulība.
Lasiet arī: Orbāns apsūdz ES “atbaidošā” praida gājiena organizēšanā
Seko mums arī Facebook, Draugiem un X!