Aicina bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt kā mazināt diabēta risku

Latvijas Diabēta federācija aicina uz Pasaules diabēta dienai veltītu pasākumu 23.novembrī no pulksten 16.00 līdz 19.00 Āgenskalna tirgū, Rīgā, kurā ikviens ir aicināts bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, kā arī aizpildīt testu par diabēta riskiem un uzzināt par iespējām mazināt saslimšanas risku.

Diabēta dienā 2022 ikviens interesents varēs noteikt glikozes līmeni asinīs, noskaidrot personīgo saslimšanas risku ar diabētu, baudīt veselīgo smiltsērkšķu karsto dzērienu, iepazīties ar uztura speciālistes Lienes Sondores mājās skābētiem dārzeņiem un iegūt skābēšanas recepti, kā arī uzzināt par dažādiem glikometriem un nepārtrauktas glikozes līmeņa uzraudzības sistēmu.

«Kopš insulīna atklāšanas ir pagājuši vairāk kā 100 gadi, taču problēmas ar diabēta ārstēšanu nav mazinājušās,» stāsta Latvijas Diabēta federācijas prezidente, medicīnas doktore Indra Štelmane.

Kā uzsver ārste, Latvijā ir vairāk nekā 100 000 cilvēku, kas slimo ar otrā tipa cukura diabētu, taču, iespējams, šis skaitlis ir divas vai pat trīs reizes lielāks, jo pacienti ar šī tipa diabētu var ilgstoši dzīvot ar šo slimību par to pat nenojaušot.

«Tieši tāpēc katru gadu visā pasaulē pievērš uzmanību un ceļ trauksmi straujai diabēta izplatībai, īpaši otrā tipa cukura diabētam,» norāda Štelmane.

Tāpat pasākuma laikā ikvienam tā apmeklētājam būs iespēja iegūt vairāk informācijas par diabēta un glikozes līmeņa kontroli – lai izvairītos no diabēta komplikāciju attīstības, ir jāuzrauga un regulāri jāmēra glikozes līmenis asinīs, jālieto nepieciešamie medikamenti, jāievēro diēta un jābūt kustīgam. 

Latvijā ir pieejami dažādi efektīvi medikamenti, kas pielāgojami pacientu vajadzībām un veselības stāvoklim. Medikamenti ļauj ārstēt diabētu droši, efektīvi un palīdz sasniegt nepieciešamo glikozes līmeni asinīs. Diabēta ārstēšana nav tikai tablešu un glikozes mērierīces – glikometra – lietošana, ļoti daudz ir atkarīgs no katra pacienta iesaistes.

Kā norāda organizatori, ikvienam pasākuma apmeklētājam būs iespēja noskaidrot, kā katrs pats var ietekmēt dažus no apstākļiem, lai mazinātu iespējamību saslimt ar diabētu, piemēram, tādus riska faktorus, kā liekais svars, mazkustība, neveselīgs uzturs.

Pasākumu var apmeklēt ikviens interesents. Dalība ir bezmaksas un nav nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas