ASV: Polijā nokritusī raķete, iespējams, nenāk no Krievijas

Raķete, kas nokrita Polijas ciematā netālu no robežas ar Ukrainu, iespējams, nav palaista no Krievijas, pēc tikšanās ar Rietumvalstu līderiem paziņojis ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden), raksta ziņu aģentūra Reuters.

Otrdienas, 15.novembra, vakarā graudu kaltē netālu no Polijas robežas ar Ukrainu nogāzusies raķete, kas nogalināja divus cilvēkus. Tas noticis brīdī, kad Krievija intensīvi apšauda Ukrainas teritoriju līdz šim smagākajos uzbrukumos infrastruktūrai kopš februāra.

Polijas ārlietu ministrs ziņoja, ka raķete nokritusi Pšedovodas ciematā aptuveni sešus kilometrus no robežas ar Ukrainu. Saskaņā ar ASV amatpersonu teikto, sākotnējie pierādījumi liecina, ka raķeti izšāvuši Ukrainas bruņotie spēki, lai pārtvertu Krievijas raidīto uzbrukumu. Iepriekš Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda) presei sacīja, ka raķete, visticamāk, nāk no Krievijas, bet tam nebija konkrētu pierādījumu.

Kāds vietējais iedzīvotājs norādījis, ka upuri ir divi vīrieši, kas strādāja graudu kaltes svēršanas zonā. Krievijas aizsardzības ministrs noraidīja pieņēmumu, ka Krievijas izšautās raķetes varētu būt trāpījušas Polijai, saucot to par tīšu provokāciju, lai eskalētu situāciju. Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka viņa rīcībā nav informācijas par notikušo Polijā.

Jebkāda Krievijas veikta Polijas teritorijas aizskaršana var paplašināt Ukrainā notiekošo karu, jo uz Poliju kā NATO dalībvalsti attiecas 5.pants, kas paredz, ka uzbrukums vienai dalībvalstij ir uzbrukums visai aliansei.

Baidens sasauca vairāku valstu līderu sanāksmi Bali, kur viņi ir pulcējušies uz G20 samitu, lai apspriestu situāciju. Piedalījās NATO dalībvalstu Vācijas, Kanādas, Nīderlandes, Spānijas, Itālijas un Francijas vadītāji, kā arī Japānas un Eiropas Savienības valstu pārstāvji. Jautāts, vai ir par agru teikt, ka raķeti izšāvuši Krievijas spēki, Baidens atbildēja: «Sākotnējie pierādījumi liecina pret to. Es nevēlos to apgalvot, pirms pabeigta izmeklēšana, bet, spriežot pēc trajektorijas, neizskatās, ka raķete nākusi no Krievijas. Tomēr to vēl redzēsim.» Baidens piebilda, ka ASV un NATO valstis pilnībā izmeklēs notikušo pirms atbildes. NATO valstu līderu sanāksme paredzēta trešdien, 16.novembrī.

Polijas amatpersonas norādīja, ka tiks pieprasīta NATO tikšanās, lai runātu par 4.panta pielietošanu, un plāno 16.novembrī šo jautājumu uzdot ANO Drošības komisijas tikšanās laikā.

Sprādziens Polijā noticis laikā, kad Krievija smagi apšauda Ukrainas teritoriju, tostarp Ļvivu, kas atrodas mazāk nekā 80 kilometrus no Polijas robežas. Volodimirs Zelenskis norādīja, ka Krievijas raķešu nokrišana Polijas teritorijā var ievērojami saasināt konfliktu. Viņš gan nesniedza pierādījumus par Krievijas iesaisti.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis (Mateusz Morawiecki) paziņojis par paaugstinātu militāro gatavību Polijā un aicināja iedzīvotājus saglabāt mieru. Baidens sarunā ar Dudu informējis, ka Vašingtona ļoti nopietni uztver savas saistības ar NATO, un atbalstīs Poliju.

Arī citu NATO dalībvalstu pārstāvji izteikuši atbalstu Polijai. Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks paziņoja, ka situācija ir nepieņemama un NATO vajadzētu nodrošināt vairāk pretgaisa aizsardzības sistēmu Polijai un Ukrainai.

Lasiet arī: Pēc notikumiem Polijā 5.pantu, visticamāk, neiedarbinās; Latvijā drošības situācija nav mainījusies

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas