Atbalsta ieceri no nākamā gada Latvijā palielināt minimālo algu

Saeima ceturtdien, 13.oktobrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Darba likumā, ar kuriem iecerēts noteikt minimālo mēnešalgu 620 eiro apmērā no nākamā gada, bet 700 eiro apmērā – no 2024.gada.

Kā likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori, minimālā darba alga nedrīkst būt mazāka par valsts noteikto minimumu, kas darba devējiem obligāti jānodrošina saviem darbiniekiem par darbu normāla darba laika ietvaros.

Minimālās algas paaugstināšana veicina mājsaimniecību ienākumu pieaugumu un vienlaikus var motivēt lielāku iesaisti darba tirgū, kā arī minimālās algas paaugstināšana ir viens no instrumentiem strādājošo nabadzības mazināšanai, teikts likumprojekta anotācijā.

Latvijā šobrīd minimālā mēneša darba alga ir 500 eiro, savukārt Lietuvā tā ir 730 eiro, bet Igaunijā 654 eiro.

Kā atzīmēts anotācijā, pēdējos gados ir augusi vidējā alga valstī. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2021.gadā vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu bija 1 277 eiro. Tas ir par 11,8% jeb 135 eiro vairāk nekā 2020.gadā.

Grozījumus Saeimā iesniedza Krišjānis Feldmans, Sandis Riekstiņš, Jānis Butāns, Reinis Znotiņš, Evita Zālīte-Grosa (visi K).

Lai grozījumi Darba likumā stātos spēkā, tie galīgajā – trešajā – lasījumā jāapstiprina Saeimai.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas