Atveseļošanas fonda līdzekļus plānots izmantot līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izveidei

Atveseļošanas fonda līdzekļi tiks izmantoti līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izveidei, paredz otrdien, 28.februārī valdības izdotais rīkojums.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļa norāda, ka  rīkojums paredz attīstīt centralizētu līdzdalības budžeta pārvaldību nodrošinošu koplietošanas platformu.

To varēs izmantot visas Latvijas pašvaldības, tādējādi nodrošinot iedzīvotājiem iespēju projektus redzēt un iesniegt ne tikai savas pašvaldības robežās, bet gan visā Latvijā.

Sistēma tiks ieviesta par Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda līdzekļiem 630 000 eiro apmērā, savukārt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmērs tiks finansēts no valsts budžeta.

Kā skaidro VARAM, Pašvaldību likums paredz vairāku iedzīvotāju līdzdalības instrumentu ieviešanu pašvaldībās, tajā skaitā līdzdalības budžeta ieviešanu. Līdzdalības budžets kā brīvprātīga iniciatīva šobrīd tiek īstenots dažās pašvaldībās, piemēram, Rīgā un Jelgavā, kā arī Gulbenes, Saldus, Jelgavas, Mārupes, Olaines, Ropažu, Valmieras un Smiltenes novados.

Sākot ar 2025.gada 1.janvāri, līdzdalības budžets jānodrošina visās pašvaldībās.

Lai līdzdalības budžetu varētu īstenot visās pašvaldībās Latvijā, tiek veidots atbalsta rīks jeb līdzdalības budžeta informācijas sistēma, kas sniegs iespēju e-vidē visām pašvaldībām organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus un iedzīvotājiem tajos piedalīties.

Lai ieviestu atbalsta e-rīku pašvaldībām un vienlaikus efektīvi izmantotu jau esošās informācijas sistēmas, tiks pilnveidota jau šobrīd pašvaldību rīcībā esoša informācijas sistēma – Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma (TAPIS), tādējādi sniedzot iespēju pašvaldību attīstības plānošanas speciālistiem īstenot attīstības plānošanas procesus vienuviet. Vienlaikus līdzdalības budžeta informācijas sistēmas publisko daļu ir iecerēts veidot valsts pārvaldes pakalpojumu portālā “Latvija.lv” e-pakalpojuma veidā.

Šī sistēma iedzīvotājiem sniegs iespēju gan piedalīties līdzdalības budžeta iniciatīvā, iesniedzot projektu pieteikumus vai balsojot par citiem projektiem, gan aplūkot citus līdzdalības budžeta konkursos iesniegtos teritorijas attīstības projektu īstenošanas piemērus.

Projekta kopējās izmaksas ir 749 070 eiro.

Ņemot vērā, ka līdzdalības budžeta informācijas sistēmas funkcionalitātei ir tieša ietekme uz visām pašvaldībām, informācijas sistēmas izstrādes un ieviešanas procesā tiks iesaistīti gan pašvaldību, gan biedrību un nodibinājumu pārstāvji, lai ieviestu labāko iespējamo risinājumu, kas nepieciešams pašvaldībām.

Lasiet arī:Dažām bijušajām Rīgas centrāltirgus amatpersonām par dienesta stāvokļa izmantošanu piespriests reāls cietumsods

 

 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas