Baidens lielākajā ASV teritorijā aizliedz jaunus naftas un gāzes urbumus jūrā

Dažas nedēļas pirms Donalda Trampa (Donald Trump) stāšanās amatā ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) ir paziņojis par aizliegumu veikt jaunus naftas un gāzes urbumus jūrā lielākajā daļā Amerikas piekrastes, tādējādi aizsargājot 253 miljonus hektāru okeāna. Lēmums, kas pieņemts saskaņā ar Ārējā kontinentālā šelfa likumu, attiecas uz ASV austrumu un rietumu piekrasti, Meksikas līča austrumu daļu un daļu no Aļaskas Beringa jūras ziemeļu daļas, pirmdien, 6.janvārī, ziņo BBC un “Reuters”.

Savas kampaņas laikā Tramps solīja izvērst vietējo fosilā kurināmā ieguvi, lai samazinātu gāzes izmaksas, lai gan ASV jau tagad ir rekordlieli ieguves rādītāji, taču viņam šī likuma atcelšana varētu sagādāt grūtības.

Baidens sacīja, ka šis solis atbilst gan viņa klimata pārmaiņu programmai, gan mērķim, līdz 2030.gadam saglabāt 30% ASV zemju un ūdeņu.

Viņš arī atsaucās uz 2010.gadā Meksikas līcī notikušo naftas noplūdi platformā “Deepwater Horizon”, sakot, ka aizliegumā iekļauto teritoriju zemais urbšanas potenciāls neattaisno sabiedrības veselības un ekonomiskos riskus, kas saistīti ar turpmāku iznomāšanu.

“Mans lēmums atspoguļo to, ko piekrastes kopienas, uzņēmēji un pludmales apmeklētāji jau sen zina – urbšana pie šīm piekrastēm var radīt neatgriezenisku kaitējumu vietām, kas mums ir dārgas, un nav nepieciešama, lai apmierinātu mūsu valsts enerģijas vajadzības,” teikts Baidena paziņojumā. “Tas nav riska vērts.”

paziņojums nāca klajā, Trampam apsolot mainīt Baidena īstenoto vides saglabāšanas un klimata pārmaiņu politiku, kad viņš stāsies amatā.

Savas darbības laikā Baidens ierobežoja jaunu naftas un gāzes ieguves vietu iznomāšanu federālajās zemēs un ūdeņos, izpelnoties kritiku no urbšanas valstīm un uzņēmumiem.

1953.gada Ārējā kontinentālā šelfa zemes likums ļauj prezidentiem aizliegt iznomāt teritorijas derīgo izrakteņu iegūšanai un urbšanu zonās, bet neļauj atcelt iepriekšējos aizliegumus. Tas tika apstiprināts ar tiesas nolēmumu 2019.gadā pēc tam, kad Tramps mēģināja atcelt Baraka Obamas (Barack Obama) noteiktos aizsardzības pasākumus Arktikā un Atlantijas okeānā.

Lai gan Tramps atbalstīja plašāku naftas un gāzes iegūšanu, 2020.gadā viņš izmantoja šo pašu likumu, lai aizsargātu Meksikas līča austrumu daļu pie Floridas krastiem līdz 2032.gadam, iespējams, lai iegūtu balsis pirms vēlēšanām. Baidena lēmums aizsargās to pašu teritoriju bez termiņa beigām.

Trampa pārejas perioda preses pārstāve Karolīna Līvita (Karoline Leavitt) vietnē “X” nosauca Baidena lēmumu par “kaunpilnu” un atkārtoja Trampa kampaņas solījumu palielināt ASV urbumu skaitu, nesniedzot sīkāku informāciju.

Naftas un gāzes nozares tirdzniecības grupa paziņoja, ka šis lēmums kaitēs Amerikas enerģētikas drošībai un Kongresam tas būtu jāatceļ, kamēr vides aizsardzības grupa “Oceana” to nosauca par uzvaru amerikāņiem, kuri ir atkarīgi no tīras piekrastes un zvejniecības, sakot, ka šādi tiek aizsargātas piekrastes kopienas arī nākamajās paaudzēs.

Sagaidāms, ka Tramps, kura inaugurācijas ceremonija notiks 20.janvārī, vēl centīsies apstrīdēt Baidena lēmumu. Galīgo juridisko lēmumu varētu pieņemt Augstākā tiesa, kurā pašlaik ir vairākums Trampa republikāņu tiesnešu.

Lasiet arī: Norvēģijas premjerministrs bažījas par Maska iesaistīšanos politikā ārpus ASV

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas