Baltijas jūrā tīši radītas noplūdes no abiem Nord Stream gāzesvadiem

Dānijas varasiestādes konstatējušas trīs noplūdes no gāzesvadiem Nord Stream un Nord Stream 2, kas no Krievijas stiepjas līdz Vācijai, un premjerministre paziņojusi, ka šīs noplūdes radītas tīši.

Divas no noplūdēm atrodas Nord Stream gāzesvadā uz ziemeļaustrumiem no Bornholmas salas Baltijas jūrā, bet vēl viena konstatēta Nord Stream 2 uz dienvidaustrumiem no šīs salas.

Nord Stream noplūdes atrodas Dānijas un Zviedrijas teritoriālajos ūdeņos, bet Nord Stream 2 noplūde atrodas Dānijas teritoriālajos ūdeņos.

Neviens no šiem gāzesvadiem šobrīd nedarbojas, tāpēc šie incidenti neitekmē gāzes piegādes Eiropai.

Dānijas premjerministre Mete Frederiksena (Mette Frederiksen) paziņojusi, ka noplūdes no gāzesvadiem radušās tīšas rīcības, nevis negadījuma rezultātā.

«Šobrīd varasiestādes ir nonākušas pie skaidra novērtējuma, ka tās bija tīšas darbības. Tas nebija negadījums,» žurnālistiem pavēstīja Frederiksena. «Pašlaik nav informācijas, kas aiz tā varētu stāvēt.»

Tikmēr Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks paudis uzskatu, ka Nord Stream avārija ir Krievijas plānots terorakts, Maskavai šādi pirms ziemas cenšoties sēt paniku Eiropas Savienībā (ES).

«Plaša «gāzes noplūde» no Nord Stream 1 nav nekas cits kā Krievijas plānots terorakts un agresijas akts pret ES. Krievija grib destabilizēt ekonomisko situāciju ES un pirms ziemas izraisīt paniku,» mikroblogošanas vietnē Twitter otrdien, 27.septembrī, norādīja Podoļaks.

 

Šajā kontekstā viņš vērsies pie Ukrainas starptautiskajiem partneriem, īpaši Vācijas, ar aicinājumu pastiprināt militāro palīdzību Ukrainai.

Novērojumu stacijas Zviedrijā un Dānijā reģistrējušas spēcīgus zemūdens sprādzienus, pirms tika atklātas noplūdes no Nord Stream gāzes vadiem.

Kopenhāgena prognozē, ka noplūdes no gāzesvadiem, kas nedarbojas, taču ir pilni ar gāzi, «ilgs vismaz nedēļu», kamēr nebeigsies izplūstošais metāns zemūdens cauruļvados,

preses konferencē pavēstīja Dānijas enerģētikas un klimata ministrs Dans Jergensens (Dan Jørgensen).

Viņš arī apstiprināja seismologu iepriekš sniegto informāciju, ka vispirms noticis sprādziens pirmdien, 26.septembrī, pulksten 2.03 pie Nord Stream 2 uz dienvidaustrumiem no Bornholmas un vēl viens pirmdien pulksten 19.03 pie Nord Stream uz ziemeļaustrumiem no salas.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) paziņojis, ka Nord Stream sabotāža ir klasificējama kā visnopietnākais drošības un vides incidents Baltijas jūrā.

Mikroblogošanas vietnē Twitter viņš Latvijas vārdā paudis solidaritāti Dānijai, kuras teritoriālajos ūdeņos noticis viens no šiem incidentiem, un norādījis, ka Latvija ir gatava sniegt atbalstu tā izmeklēšanā.

«Izskatās, ka mēs ieejam jaunā hibrīdkara fāzē,» par notikušo izteicies Latvijas ārlietu ministrs.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas