Bijušais ASV vēstnieks iecerējis palīdzēt “Riga Fertilizer Terminal” atbrīvoties no sankcijām

Bijušais ASV vēstnieks Latvijā Čārlzs Larsons plāno investēt sankcijām pakļautajā uzņēmumā SIA “Riga Fertilizer Terminal”, lai to atbrīvotu no sankcijām, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Patlaban kontrolpakete ar 51% šajā kompānijā pieder krievu oligarham Dmitrijam Mazepinam, bet 49% – Saeimas deputāta Aināra Šlesera (LPV) un ekspolitiķa Andra Šķēles ģimeņu kompānijai “Riga Port”.

Kā raidījumam apstiprināja Šlesers, patlaban “Riga Fertilizer Terminal” nestrādā. Tāpat patlaban notiek tiesvedība, lai tiktu vaļā no Krievijas puses ietekmes. Visi Krievijas puses dalībnieki tika izslēgti no Uzņēmumu reģistra, no dalības gan valdē, gan padomē, bet Latvijas puse grib tikt vaļā no Krievijas partnera likumīgā procesā.

Larsons savulaik bija ASV vēstnieks Latvijā. Pēc diplomātiskās karjeras beigām viņš ASV izveidoja firmu “LS2 Group”, kas nodarbojas ar sabiedriskajām attiecībām un dažādu interešu lobēšanu. Pēc “Nekā personīga” vēstītā, publiski pieejamie dati liecina, ka viens no viņa firmas lielākajiem klientiem ir Saūda Arābija.

Nav informācijas, ka Larsons līdz šim būs darbojies tranzīta vai ostu biznesā, taču tagad plāno kļūt par “Riga Fertilizer Terminal” investoru.

Kā raidījumam skaidroja Larsons, viņa plānotās investīcijas būtu kapitāla investīcijas, kas samazinātu krievu oligarha Mazepina daļu zem 51%. Līdz ar to termināļa vairākuma kontrole būtu latviešu un amerikāņu rokās. Larsons sacīja, ka viņš ar Mazepinu par šādām darbībām neesot runājis. Tāpat Larsons apgalvoja, ka Mazepins no darījuma nesaņemšot nevienu eiro. Investīcijas nonākšot tikai pašā uzņēmumā. Tās nākšot no viņa personīgajiem un aizņemtiem līdzekļiem.

Pagājušā gada decembrī Larsons iesniedzis pieteikumu, lai saņemtu Ministru kabineta atļauju šīm investīcijām. Atbildi viņš vēl nav saņēmis, bet šonedēļ Larsona pārstāvji “PricewaterhouseCoopers” tikušies ar Latvijas Finanšu izlūkošanas dienestu, vēsta “Nekā personīga”.

Jau vēstīts, ka sankciju dēļ uzņēmuma darbība 2022.gada 9.martā tika pilnībā iesaldēta. Saskaņā ar Ministru kabineta 2022.gada 6.decembra sēdes lēmumu visu terminālā esošo minerālmēslu kravu tās īpašnieki ziedo Apvienoto Nāciju Organizācijas Pasaules pārtikas programmai.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, “Riga Fertilizer Terminal” apgrozījums 2023.gadā bija 1,098 miljoni eiro, kas ir par 4,3 reizēm mazāk nekā 2022.gadā, un pērn uzņēmuma zaudējumi pieauga par 12% – līdz 4,371 miljonam eiro.

Kompānija “Riga Fertilizer Terminal” reģistrēta 2009.gadā, un tās pamatkapitāls ir 13,66 miljoni eiro. Uzņēmums 2021.gadā strādāja ar 22,208 miljonu eiro apgrozījumu un 5,899 miljonu eiro peļņu.

RFT kapitālā 51% pieder sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Dmitrija Mazepina kontrolētajai “Tammulogis Limited”, bet 49% – “Riga Port”. Pēc pakļaušanas sankcijām 2022.gadā Valsts vides dienests (VVD) apturējis “Riga Fertilizer Terminal” piesārņojošās darbības atļauju, kas izsniegta īslaicīgai minerālmēslu uzglabāšanai un pārkraušanai Rīgas brīvostas teritorijā.

“Riga Port” reģistrēta 2012.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 53,703 miljoni eiro. Tā lielākie īpašnieki ir Saeimas deputāta Aināra Šlesera un ekspolitiķa Andra Šķēles ģimenes.

“Riga Port” pilnībā pieder vairāki uzņēmumi, tostarp SIA “Riga Port Terminal”, SIA “Rīgas beramkravu termināls”, SIA “Juta termināls”, SIA “Riga Port Agency”, SIA “Riga Port Electric”, SIA “Rīgas Centrālais termināls”, SIA “Rīgas Ogļu Termināls”, SIA “Riga Port Management” un SIA “Eksportostas īpašumi”. Uzņēmuma pieder arī 80% kapitāldaļu uzņēmumā SIA “Kravu ekspedīcija”.

Lasiet arī: Sekundi pirms pagarinājuma beigām Daugaviņš izrauj Latvijas izlasei uzvaru

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

 
Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas