Lietuvas lielākajās pilsētās arvien biežāk tiek ziņots par problēmām ar gultas blaktīm – kopš Covid-19 pandēmijas beigām izsaukumu skaits to iznīcināšanai ir dubultojies. Visvairāk gadījumu reģistrēts galvaspilsētā Viļņā, kā arī Kauņā un Šauļos.
“Agrāk mums bija aptuveni trīs zvani nedēļā. Tagad mēs saņemam tik daudz zvanu vienā dienā,” sacīja kaitēkļu apkarošanas uzņēmuma “Derapro” attīstības vadītājs Edgars Valis.
Valis teica, ka gultas blaktis parasti dzīvo koka gultu rāmjos, īpaši zem matračiem, kur var redzēt to izkārnījumus – mazus melnus punktiņus. “Tās barojas ar cilvēka asinīm,” viņš sacīja, brīdinot viesnīcu viesus pacelt matračus, un pārbaudīt, vai tie nav redzami.
Viņš piebilda, ka parazīti var palikt nepamanīti mēnešiem ilgi. Cilvēki ar biezāku ādu var nejust kodumus. Bet, ja kāds viesojas, tiek sakosts, un ar drēbēm neapzināti atnes mājās blaktis, tās var izplatīties.
Kā norāda kaitēkļu kontroles uzņēmums “Sterilus”, cilvēki bieži vien nav pārliecināti par to, kā gultas blaktis nokļuvušas viņu mājās, un bieži vien vaino kaimiņus vai tuvumā notiekošos remontdarbus. Lielākā daļa ziņojumu nākot no daudzdzīvokļu iemītniekiem.
Lai iznīcinātu gultas blaktis, ir jāveic vairākas procedūras un “Sterilus” pārstāvis Edgars Baltrušaitis sacīja, ka siltāki laikapstākļi un tas, ka blaktis palikušas rezistentākas pret ķimikālijām šo problēmu saasina, un, piemēram, tādi mājas līdzekļi kā etiķis, parasti nedarbojas.
Lai atbrīvotos no gultas blaktīm, parasti ir nepieciešama profesionāla palīdzība, kas var izmaksāt vairākus simtus eiro.
Starptautiskie ceļojumi, lietotas preces
Biologs un kaitēkļu apkarošanas eksperts Ļutaurs Grigaļūns sacīja, ka parazītu skaita pieaugumam ir vairāki iemesli, taču viens no galvenajiem ir starptautiskie ceļojumi. Cilvēki bieži vien tās atved mājās no viesnīcām, nometnēm, ar bagāžu vai lietotām mēbelēm.
Gultas blaktis ir tikušas atrastas gan greznās viesnīcās, gan studentu kopmītnēs Viļņā un Kauņā, viņš sacīja.
Arī ārsti ziņo, ka pacienti bieži pamana kodumus pēc ceļojumiem. Kodumi, kas izskatās pēc odu kodumiem un bieži vien ir līnijā, parasti parādās uz rokām, kājām, muguras, kakla vai vēdera. To kasīšana var izraisīt infekcijas, tāpēc ir svarīgi dezinficēt un lietot pret niezes krēmus, sacīja Kauņas poliklīnikas ģimenes ārste Rimante Pakutiene-Alekse.
Kaitēkļu apkarošanas eksperti arī brīdina, ka gultas blaktis var ieceļot jūsmājās ar ēdiena piegādēm vai no brauciena taksometrā. It īpaši parazīti var ierasties no siltākām valstīm, piemēram, Itālijas, Spānijas, Indijas vai Pakistānas. “Daži gadījumi, ar kuriem esam saskārušies, ir no šiem reģioniem,” sacīja Valis.
Lai izvairītos no gultas blaktīm, ceļotājiem vajadzētu mazgāt drēbes karstā ūdenī, iztīrīt bagāžu ar tvaiku un pārbaudīt, vai nav kodumu. Eksperti uzsver, ka tīrība un modrība ir galvenie faktori, lai kontrolētu parazītu izplatību.
Visu rakstu angliski lasiet: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/2568780/bedbugs-on-the-move-lithuania-faces-post-pandemic-invasion