Sabiedrības uzmanības centrā šobrīd ir jautājums par izdienas pensijām, kurās valdība no 2027.gada iecerējusi ievērojamas izmaiņas. Pirmkārt, plānots samazināt to kategoriju skaitu, uz kurām šīs pensijas attiektos, otrkārt, tiek domāts arī par izdienas pensiju vecuma un darba stāža palielināšanu. Kāpēc tieši tagad un ko šis izmaiņas nozīmēs, BNN jautāja uzņēmumu “Mediju tilts” līdzīpašniekam, politologam Filipam Rajevskim.
Politologs norāda, ka vispārējais pensionēšanās vecums ir palielināts līdz 65 gadiem, bet izdienas pensiju vecums nav mainīts. Tas noved nevienlīdzīgā situācijā un kādā brīdī var rezultēties pat ar tiesu darbiem par cilvēktiesībām. “Otra lieta ir saistīta ar drošību – nozarēs, kur ir izdienas pensijas, pieaug strādājošo apjoms, tai skaitā arī atbalsta funkciju veicēji, un kaut kad šie cilvēki arī pensionēsies. Līdz ar to kādā laika periodā radikāli pieaugs arī izdevumi par šīm pensijām. Tas būs milzīgs spiediens uz budžetu, kas vienā brīdī var kļūt nepanesams,” skaidro politologs.
Pēc viņa teiktā valdība jau ar esošajiem izdienas pensionāriem redz, ka izdevumi aug, jo daudzi pēc attiecīga vecuma sasniegšanas neturpina strādāt savā darba vietā, bet izmanto iespēju doties izdienas pensijā.
“Tas, savukārt, izņem no ekonomiskās aprites produktīvu darba spēku, kas no vecuma viedokļa varētu vēl strādāt un strādāt,” saka Filips Rajevskis. Viņš norāda, ka parastam cilvēkam jāstrādā līdz 65 gadiem un nereti atšķirība starp to profesionālā slodzi, ko veic atsevišķu kategoriju izdienas pensijas saņēmēji un citās profesijās strādājošie, nemaz nav tik liela.
Uz BNN teikto, ka medaļai ir arī otra puse, jo iespēja ātrāk pensionēties ir tas “burkāns”, kurš ne vienam vien liek izšķirties, teiksim, par ugunsdzēsēja, policista, militārpersonas vai NMPD darbinieka profesiju, Filips Rajevskis pauž, ka kategoriju, kurās strādājošajiem pienākas izdienas pensijas, ir daudz, un tas, savukārt, šo veicināšanas shēmu padara par ļoti dārgu.
Pēc politologa domām speciālo likumu izmaiņas neskars visus attiecīgajos dienestos strādājošos vienā dienā, izdienas pensiju regulējumam būs atliktā stāšanās spēkā. “Nebūs tā, ka tiem, kuri jau ir sistēmā, tiks pateikts – mēs pamainījām sistēmu un par izdienas pensijām noteiktā vecumā varat vairs nesapņot. Vienkārši jaunpienācējiem attiecīgajā profesijā šī bonusa vairs nebūs. Attiecībā uz pašreiz strādājošajiem tās ir valsts saistības un nevar būt tā, ka cilvēks profesijā nostrādā speciālajos likumos noteiktos gadus un viņam tad pasaka – paldies, jums nekas vairs nepienākas! Tā arī nevar būt.”
Lasiet arī: “Tādos apstākļos vairs nestrādāsim!” Izdienas pensiju reformas draud ar darbinieku trūkumu