BNN pēta | Lietuvas Centrālā banka prognozē, ka mājokļi drīzumā būs pieejamāki, tomēr nekustamā īpašuma brokeri joprojām ir piesardzīgi

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius), speciāli BNN

Lietuvas Centrālā banka norāda, ka pēdējā pusotra gada laikā algas ir augušas straujāk nekā mājokļu iegādes un īres cenas, un, ja šī tendence turpināsies, mājokļu pieejamība līdz nākamā gada beigām varētu atgriezties vēsturiski zemajā 2020.gada līmenī.

“Lietuvas Banka prognozē, ka 2025.gadā mājokļu pieejamība turpinās uzlaboties algu pieauguma, stabilu mājokļu cenu un procentu likmju samazināšanās dēļ. Paredzams, ka līdz 2025.gada beigām pieejamība sasniegs tādu līmeni, ka vidējais mājokļa pircējs varēs iegādāties 77 kvadrātmetrus lielu dzīvojamo platību, kas ir ievērojama situācijas uzlabošanās salīdzinājumā ar pēdējiem gadiem,” nesen notikušajā centrālās bankas rīkotajā konferencē sacīja Lietuvas Bankas vadītājs Ģedimins Šimkus (Gediminas Šimkus).

Tomēr nekustamā īpašuma attīstītāji joprojām ir piesardzīgi.

Žilvins Reklaitis (Žilvinas Rėklaitis), nekustamā īpašuma mākleris Alītas pilsētā Lietuvas dienvidos, intervijā BNN vietējo nekustamā īpašuma tirgu raksturoja kā “diezgan sarežģītu”.

“Mums ir daudz tirgotāju, kas vēlas pārdot īpašumus, bet ļoti maz pircēju. To veicina dažādi faktori, tostarp augstās procentu likmes, ģeopolitiskā spriedze un vispārējais drūmais rudens beigu noskaņojums. Bankas tagad pieprasa 20% pirmo iemaksu, kas ir par 5% vairāk nekā līdz šim, un daudziem tas spēlē būtisku lomu,” viņš skaidro.

Piemēram, no 122 dzīvokļiem, kas patlaban atrodami nekustamā īpašuma vietnē “skelbiu.lt”, tikai pieci ir rezervēti,

bet pārējie joprojām gaida pircējus, kas liecina par vājo tirgus aktivitāti.

Nekustamo īpašumu aģentūras “011 Real Estate Agency” brokeris Roms Permins (Romas Perminas), kurš specializējas piejūras tirgū, ir optimistiskāks, norādot, ka, samazinoties EURIBOR likmei, vērojamas pozitīvas pārmaiņas, kas veicina aktivitātes pieaugumu.

“Agrāk mums bija daudz tā saukto tūristu pircēju – Palangas atpūtnieku, kuri dzīvokļus vai mājas apskatīja aiz ziņkārības. Tagad šādu pircēju gandrīz vairs nav, un mēs novērojam tikai nopietnus, apņēmīgus pircējus,” Permins uzsvēra BNN.

“Nekustamā īpašuma tirgu piejūras pašvaldībās, tostarp Palangā, ietekmē sezonalitāte. Pārdošanas apjomi sasniedz maksimumu sezonas laikā – no jūnija līdz oktobrim – un ievērojami sarūk nesezonas laikā, jo īpaši attiecībā uz otrās dzīvesvietas iegādi,” viņš teica.

EURIBOR procentu likme kopš 2023.gada beigām ir samazinājusies, kas vieš zināmu optimismu,

taču daudzi pircēji gaida, kad hipotekāro kredītu slogs jūtami samazināsies. Vidējā procentu likme no jauna izsniegtajiem mājokļu kredītiem pēdējā gada laikā ir samazinājusies no 5,79% līdz 4,85%. Tomēr jau izsniegto aizdevumu likmes samazinās lēnāk, jo lielākā daļa kredītsniedzēju ik pēc sešiem mēnešiem pārrēķina EURIBOR likmes.

Raimonds Reginis (Raimondas Reginis), vienas no lielākajām Baltijas valstu nekustamā īpašuma kompānijām “Ober-Haus” tirgus izpētes vadītājs Baltijas reģionā aģentūrai BNN norādīja, ka Lietuvas dzīvokļu cenu indekss 2024.gada oktobrī palielinājās par 0,3%.

Pēdējo 12 mēnešu laikā dzīvokļu cenas piecās Lietuvas lielākajās pilsētās – Viļņā, Kauņā, Klaipēdā, Šauļos un Panevēžā – pieauga vidēji par 3,4%.

Oktobrī vien šajās pilsētās cenas pieauga par 0,2-0,5%.

“Pēdējo divu gadu laikā dzīvokļu cenu tendences ir nemainīgas – kopējais cenu līmenis turpina pakāpeniski pieaugt. Tirgus aktivitātes kritums nesamazināja cenas, bet gan noteica garākus pārdošanas periodus un lēnākus cenu pieauguma tempus. Lielākā daļa tirgotāju ir pielāgojušies vai nu gaidot pircējus, vai vispār pārtraucot pārdošanu. Tikai neliels skaits pārdevēju, īpaši tie, kas vēlējās ātri pārdot, piedāvāja ievērojamas atlaides,” novēroja Reginis.

ir dažas pazīmes, kas liecina par iespējamu ātrāku tirgus atveseļošanos.

2024.gada oktobris bija ceturtais mēnesis pēc kārtas, kad mājokļu pārdošanas apjomi pārsniedza iepriekšējā gada tā paša perioda rādītājus. Saskaņā ar Lietuvas Reģistru centra datiem oktobrī mājokļu darījumu skaits bija par 19,4% lielāks nekā septembrī un par 20,2% lielāks nekā gadu iepriekš. Arī 2024.gada oktobris bija aktīvākais mēnesis mājokļu tirgū kopš 2021.gada beigām.

Lietuvas Bankas un “Citadele” bankas dati liecina, ka septembrī jauno mājokļu kredītu vidējais slīdošais rādītājs pieauga līdz 163 miljoniem eiro, kas ir augstākais rādītājs pēdējo 14 mēnešu laikā, uzrādot 5,8% gada pieaugumu. Strauji pieauga arī nekustamā īpašuma darījumu apjoms, un 12 mēnešu vidējais mājokļu pārdošanas darījumu mainīgais rādītājs sasniedza augstāko punktu 11 mēnešu laikā.

Kā norāda “Citadele” bankas Lietuvas filiāles vadītājs Darjus Burdaitis (Darius Burdaitis), nekustamā īpašuma tirgus noteikti atgūstas.

“Atveseļošanos veicinās patērētāju uzticēšanās un zemākas procentu likmes. Līdz 2025.gada sākumam mēs paredzam vēl straujāku izaugsmi, ko veicinās labāki aizņemšanās nosacījumi un optimistiskas finanšu prognozes,” viņš teica.

Tomēr pieejamības problēma joprojām pastāv, it īpaši Viļņā, kur vidēji vienam pircējam, lai varētu atļauties iegādāties mājokli, nepieciešama 7,1 gada alga. Turpretī mājokļu pieejamība ir draudzīgāka speciālistiem ar augstākiem ienākumiem, piemēram, IT nozarē strādājošajiem, salīdzinājumā ar izglītības nozares darbiniekiem, norāda centrālā banka.

Lai ilgtspējīgi risinātu pieejamības problēmas, Lietuvas Banka iesaka paplašināt nekustamā īpašuma nodokļa bāzi, tādējādi samazinot mājokļu kā investīciju pievilcību, un nodrošināt mērķtiecīgu valsts subsīdiju piešķiršanu. Nekontrolētas subsīdijas, kā redzams 2020.-2023.gadā, paātrināja cenu kāpumu lielpilsētu teritorijās.

Mājokļu pieejamības samazināšanās veicina izaugsmi īres tirgū, kā rezultātā pieaug pieprasījums un veidojas konkurētspējīgākas īres cenas.

“Piedāvājums ir ļoti svarīgs – jāuzlabo ne tikai mājokļu kvantitāte, bet arī kvalitāte un pieejamība,” saka “Inreal Group” nekustamā īpašuma eksperts Toms Sovijus Kvainicks (Tomas Sovijus Kvainickas).

Piekrītot, ka trajektorija ir augšupejoša, Permins uzsver, ka

kopumā ieguldījumi nekustamajā īpašumā lietuviešiem vienmēr ir bijuši un arī turpmākos gadus būs vispievilcīgākais ieguldījumu veids.

“Karš Ukrainā kādreiz beigsies, un es domāju, ka ilgi nav vairs jāgaida, kas nozīmē, ka tūrisms atsāksies un par vietējiem nekustamajiem īpašumiem interesi izrādīs vairāk potenciālo pircēju – arī no ārvalstīm. Lietuvai ir tik daudz ko piedāvāt – brīnišķīga daba, miers, sasniedzamība, drošība un augsts dzīves līmenis,” BNN uzsvēra Permins.

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas