Četrus Latvijas pilsoņus aiztur par darbību Krievijas specdienesta uzdevumā

Valsts drošības dienests (VDD) informē, ka tas ir aizturējis četrus Latvijas pilsoņus aizdomās par Krievijas Federālā drošības dienesta (pazīstams ar tā krievisko saīsinājumu FSB) uzdevumā veiktām darbībām, kas vērstas pret Latvijas valsts un iedzīvotāju drošību.

Kriminālprocess ticis sākts 1.augustā saskaņā ar Krimināllikuma pantu par palīdzības sniegšanu ārvalstij pret Latvijas Republiku vērstā darbībā. Veicot izmeklēšanu, VDD veicis kriminālprocesuālas darbības ar šīm personām saistītos 14 objektos Rīgā un citviet Latvijā.

Padziļinātai izpētei izņemts liels apjoms datu nesēju un dokumentu. Ar aizturētajiem saistītajos objektos VDD uzgājis ierīces, kas, iespējams, ir stratēģiskas nozīmes preces un varētu būt izmantojamas prettiesiskām operatīvām darbībām.

VDD izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka aizturētie Krievijas FSB uzdevumā

veica darbības, vērstas pret citu personu rīcības brīvību un neaizskaramību,

ekonomisko, sociālo un fizisko drošību.

Kriminālprocesā patlaban trīs aizdomās turētajām personām kā drošības līdzeklis ir piemērots apcietinājums, savukārt ceturtajai aizdomās turētajai personai piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – proti, aizliegums izbraukt no valsts un dzīvesvietas maiņas paziņošana. Izmeklēšanas interesēs VDD patlaban plašākus komentārus nesniedz.

***

Tāpat VDD ir uzsācis kriminālprocesu pret Latvijas pilsoni saistībā ar aizdomām par terorisma publisku attaisnošanu, apmācīšanos, kā arī citu personu vervēšanu un apmācīšanu terorismam. Kriminālprocess pret personu sākts šā gada 11.jūlijā saskaņā ar Krimināllikuma 79.4 un 79.6 pantu.

VDD sāka pievērst pastiprinātu uzmanību šī Latvijas pilsoņa aktivitātēm, ziņojumapmaiņas platformā Telegram konstatējot tā aktīvu iesaistīšanos sarakstēs galēji labējo ekstrēmismu un terorismu atbalstošos kanālos, kas liecināja par personas iespējamu radikalizēšanos.

Veicot padziļinātu personas aktivitāšu izpēti, VDD konstatēja, ka tā virtuālajā vidē mērķtiecīgi iegūst un izplata galēji labējo ekstrēmismu atbalstošu saturu, terorisma propagandu, terora aktu videoierakstus, kā arī sprāgstvielu un ieroču izgatavošanas instrukcijas. Tāpat persona bija iesaistījusies vairāku starptautisku galēji labējo ekstrēmismu un terorismu atbalstošu saziņas kanālu administrēšanā, veicinot naidīga un vardarbību pret atšķirīgas ādas krāsas un etniskās piederības pārstāvjiem, reliģiskajām un seksuālajām minoritātēm attaisnojoša satura izplatīšanu.

Personai piederošā datu nesējā

VDD konstatēja lielu apjomu ar terorismu saistītu materiālu:

Andersa Bēringa-Breivīka, Brentona Taranta un citu galēji labējo teroristu manifestus un veiktos uzbrukumus slavinošus materiālus, terora aktu videoierakstus, sprāgstvielu un ieroču izgatavošanas instrukcijas.

Izmeklēšanas gaitā VDD konstatēja personas centienus iegādāties taktisko ekipējumu un sprāgstvielu izgatavošanai nepieciešamas vielas. Papildus VDD noskaidroja, ka Latvijas pilsonis vairākām personām individuāli sūtījis terora aktu veikšanai noderīgu informāciju: ieroču un sprāgstvielu izgatavošanas instrukcijas, kā arī terora aktu videoierakstus.

Personai patlaban piemērots aizdomās turētā statuss. Izmeklēšana šajā lietā turpinās un VDD sniegs papildu informāciju par tās gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

Lasiet arī: Valsts drošības dienests internetā konstatējis atsevišķus tiešus un netiešus aicinājumus pievienoties Vagner

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas