Dānija vēlas, lai Eiropa izmantotu visu tās rīcībā esošo juridisko arsenālu pret Ungāriju, kas pārkāpusi bloka vispārpieņemtās tiesību normas, vēsta “Politico”.
Papildus citiem mēriem, Dānija aicina izmantot 7.pantu. Dānijas Eiropas lietu ministre Marī Bjerre (Marie Bjerre) žurnālistiem sacīja: “Mēs joprojām redzam, ka tiek ignorētas pamatvērtības. Tādēļ mēs virzīsim 7.panta procedūru un aicināsim Ungāriju uz noklausīšanos.” Dānija šobrīd pārņem ES prezidentūru.
7.pants ir daļa ES noteikumos, kas ļauj valstīm balstot par kādas bloka dalībvalsts izslēgšanu vai sodīšanu, ja tā pārkāpj bloka prasības. Ir pieņemts uzskatīt, ka tā ir iznīcinoša juridiskā iespēja, kura līdz šim nav izmantota, lai gan Brisele ne reizi vien norādījusi, ka Ungārija pārkāpj noteikumus.
Bjerre arī piebilda, ka
blokam būtu jāapsver pieejas liegšana tā fondiem tām valstīm, kas pārkāpj ES likumus.
Cits nopietns jautājums ir ES paplašināšanās. Ministre minēja Ungārijas iestāšanos pret Ukrainas uzņemšanu, un norādīja, ka Dānija ir gatava apsvērt visus iespējamos politiskos un praktiskos risinājumus, lai šajā jautājumā virzītos uz priekšu. Ja ES valstis nolems likt lietā 7.pantu, tad tās varētu atņemt Ungārijai tiesības balsot par tādiem jautājumiem kā bloka paplašināšanās, tādējādi atbrīvojoties no Budapeštas uzliktā veto Ukrainas uzņemšanai. Tomēr diplomāti norāda, ka tam nepieciešams pilnīgs atbalsts vismaz no Parīzes un Briseles, un tas šobrīd nav saņemts.
Lai gan Ungārija cieši iestājas pret Ukrainas uzņemšanu, tiek runāts par to, ka Eiropas Komisija varētu virzīt tālāk Moldovas kandidatūru, oficiāli atverot sarunas. Moldova un Ukraina līdz šim virzījušās uz ES soli solī, un sadalīšana varētu būt pretrunīga.
Dānija uzsvērusi, ka nav gatava dalītai uzņemšanai: “Mūsu mērķis joprojām ir uzsākt sarunas ar Moldovu un Ukrainu vienlaicīgi.”
Lasiet arī: Orbāns apsūdz ES “atbaidošā” praida gājiena organizēšanā