Dzīvokļu tirgus Igaunijā oktobrī nokrities līdz 2016.gada līmenim

Darījumi ar dzīvokļu īpašumiem Igaunijā oktobrī nokritušies līdz 2016.gada līmenim, un visticamāk tajā saglabāsies visu 2023.gadu, Igaunijas sabiedriskais medijs ERR uzzinājis nekustamo īpašumu firmā Arco Vara.

Vidējā dzīvokļu cena Igaunijā oktobrī bija 2,035 eiro par kvadrātmetru (m2), kas ir par pieciem procentiem augstāka nekā septembrī, tomēr tas neatspoguļo patieso situāciju tirgū un ir rezultāts darījumiem ar jauniem dzīvokļiem, norāda Arco Vara.

«Novembra sākumā vidējā cena dzīvokļiem Tallinas centrā bija gandrīz par pieciem procentiem zemāka,» norādīja nekustamo īpašumu firma, piebilstot, ka cenas dažādos valsts reģionos sāka kristies jau oktobrī, un tas bija īpaši novērojams Tallinas dzīvojamajos rajonos, kas atrodas attālāk no pilsētas centra.

Oktobrī Igaunijā kopumā pārdots 1 771 dzīvoklis, kas ir 8,9 procentu kritums pret iepriekšējo mēnesi, un par 33 procentiem mazāk nekā 2021.gada oktobrī.

Arco Vara komentēja: «Tirgus aktivitātes kritums bija sagaidāms – jau no septembra mājokļu tirgus likviditāte ir krasi samazinājusies, un pārdošanas laiks ir kļuvis ilgāks uz pieaugošā piedāvājuma fona. Darījumu skaits visticamāk līdzīgā apjomā kritīsies ilgāku laiku, un nav pamata tuvākajos ceturkšņos gaidīt pirkšanas un pārdošanas darījumu pieaugumu vai cenu līmeņa celšanos, neskatoties uz to, vai inflācija turpinās augt.»

Lielākajās pilsētās nekustamo īpašumu cenu kāpums apstājās rudens sākumā, kad pārdevēji sāka samazināt pieprasītās summas, sākot jau ar dārgajiem īpašumiem. Pārdevēju nereālās gaidas brūk, jo vairs nav tik vienkārši nonākt līdz reālai pārdošanai. Tas savukārt nozīmē, ka varētu sākt augt pieprasījums pēc nekustamo īpašumu aģentiem, norādīja Arco Vara.

Uzņēmums pastāstīja, ka šīm pārmaiņam ir pakļauts arī īres tirgus. Ja, kā prognozēts, sešu mēnešu Euribor likme nākamā gada vidū sasniegs četrus procentus, tad iespējams, ka īrēt mājokli kādā brīdī kļūs izdevīgāk nekā par to maksāt kredītu, un īpaši tas ietekmēs ekskluzīvo mājokļu segmentu.

Attiecībā uz būvniecību, saskaņā ar Arco Vara informāciju, var novērot, ka daudzīvokļu namu celtniecība ir atgriezusies līdzīgā līmenī kā pirms kara sākuma Ukrainā, savukārt māju būvniecības darbi jau izmaksā mazāk kā vasarā, īpaši uz materiālu cenas rēķina.

Lasiet arī: Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi iegādājas nekustamos īpašumus Lietuvā

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas