EY: Augstās izmaksas spiež uzņēmumus pieņemt nepatīkamus lēmumus

Ir jārēķinās, ka uzņēmumiem var nākties pieņemt nepatīkamus lēmumus par izmaksu samazināšanu, jo, lai gan inflācija vairs būtiski neaug, izmaksu līmenis nav krities un konkurēt kļūst arvien grūtāk, intervijā aģentūrai LETA atzina konsultāciju kompānijas EY partneris, Stratēģijas un darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs Guntars Krols.

Viņš norādīja, lai gan inflācija ir stabilizējusies un neviens vairs nesagaida vairākkārtēju energocenu pieaugumu, daudzās komponentēs nav redzams cenu un izmaksu kritums.

“Tas arī ir lielākais izaicinājums uzņēmējiem, jo uzņēmumi ir palikuši augstā izmaksu līmenī un ir daudz grūtāk konkurēt ar citiem Eiropas un pasaules uzņēmumiem, kuriem izmaksu līmenis arī bija palēcies, bet varbūt tagad tas nav saglabājies tik ļoti augsts. Arī pieminot produktivitātes faktoru, kas Latvijai nav bijis izcils jau iepriekš, rodas risks, ka mēs būsim mazāk konkurētspējīgi ar konkrētajiem produktiem vai pakalpojumiem, ja mēs paliksim šajā augstajā izmaksu līmenī,” sacīja Krols.

Viņš brīdināja, ka tādēļ var būt situācijas, kurās, pārdošanas apjomiem krītoties, uzņēmumiem būs jāpieņem nepatīkami lēmumi par izmaksu samazināšanu, jo vairs nebūs iespējas tālāk pārlikt augstākas cenas uz saviem klientiem.

Tā vietā lielāks uzsvars būs jāliek uz izmaksu bāzes samazināšanu.

Turklāt, ja uzņēmēji to nespēs izdarīt, pārskatot savu uzņēmumu darbības stratēģiju, pārkārtojot darba principus un procesus vai efektivizējot darbu, tad daudzi no esošajiem biznesa modeļiem, laikam ejot uz priekšu, var kļūt nerentabli vai arī nepietiekami rentabli, lai atpelnītu ieguldītās investīcijas, prognozēja EY partneris.

Jautāts par nozarēm, uz kurām tas varētu atteikties, Krols minēja ka jau ir redzamas grūtības ražojošajās nozarēs, piemēram, kokrūpniecībā. Savukārt vieglāk ar iespējām palielināt gala cenas, un tādējādi segt izmaksas, ir uzņēmumiem, kuru ražojumiem vai pakalpojumiem ir augstāka pievienotā vērtība, piemēram, IT nozarei.

Lasiet arī: Latvijas hokejisti zaudē Vācijai

Seko mums arī FacebookDraugiem un X!

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas