Gada laikā ražotāju cenu līmenis Latvijā palielinājās par 29,6%

Šī gada novembrī, salīdzinot ar 2021.gada novembri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 29,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati (CSP).

Savukārt vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 49,9%, bet eksportētajai produkcijai – par 11,8%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas pieauga par 14,0%, savukārt eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 9,9%.

Ražotāju cenu līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums elektroenerģijā, gāzes apgādē, siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā; pārtikas produktu ražošanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā; nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas), secināms pēc CSP datiem.

Savukārt mēneša griezumā, 2022.gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,1%.

Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,2%, savukārt eksportētajai produkcijai palielinājās par 0,1%. Gan eksportam uz eirozonas valstīm, gan eksportam uz ārpus eiro zonas valstīm ražotāju cenu līmenis palielinājās par 0,1%.

Pazeminoša ietekme bija cenu kritumam gāzes apgādē; siltumapgādē un gaisa kondicionēšanā, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā (izņemot mašīnas un iekārtas). Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem, norāda CSP. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,4 tūkstošiem cenu, no tām 1,3 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Lasiet arī: Igaunijā cenu pieaugums neietekmē Ziemassvētku dāvanu iegādi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas