Ģenerālprokuratūra pārbauda Latvijas gāzes rīcību dabasgāzes rezervju veidošanā

Ģenerālprokuratūra sākusi pārbaudi par dabasgāzes rezervju neizveidošanu saistīto lietotāju apgādei ar gāzi 2022./2023.gada sezonā, proti, par dabasgāzes publiskā tirgotāja AS Latvijas Gāze rīcības atbilstību Enerģētikas likuma prasībām, informēja prokuratūra.

Paralēli prokuratūrā saņemtajos iesniegumos minēto faktu izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai par kriminālprocesa sākšanu iesniegumi nosūti arī Valsts drošības dienestam, bet daļā par iespējamu sankciju apiešanu – Finanšu izlūkošanas dienestam.

Kā iepriekš ziņots, 1.septembrī Latvijas gāzei piederošais gāzes krājumu apmērs Inčukalnā ir 0,2946 teravatstundas (TWh), teikts kompānijas paziņojumā biržai Nasdaq Riga.

Tādējādi Latvijas gāze norādījusi, ka tai nepietiek dabasgāzes mājsaimniecību nodrošināšanai, un tā nespēj izpildīt Enerģētikas likumā noteikto par konkrētām rezervēm, kam 31.augustā bija jāsasniedz 1,15 TWh.

Vienlaikus, neskatoties uz minēto Latvijas gāze piederošo gāzes krājumu apmēru Inčukalna pazemes gāzes krātuvē un ierobežotajām dabasgāzes piegādes iespējām, kompānija kā publiskais tirgotājs turpina darbu pie risinājumiem par saistīto lietotāju nodrošināšanu ar gāzapgādi 2022./2023.gada apkures sezonai.

Tāpat ziņots, ka dabasgāzes apmērs saistīto lietotāju apgādei apkures sezonā veido 1,15 TWh, tādējādi ar valdības lēmumu Latvijas gāzei ir uzlikts pienākums līdz 30.septembrim minēto dabasgāzes apmēru uzglabāt Inčukalna krātuvē. Savukārt no 1.oktobra līdz 2023.gada 30.aprīlim uz katra mēneša pirmo datumu krātuvē jābūt vismaz tādam dabasgāzes apmēram, kas atbilst starpībai starp 1,15 TWh un saistītajiem lietotājiem faktiski piegādāto apmēru no 2022.gada 1.oktobra līdz iepriekšējā mēneša pēdējam datumam.

Publiskajam tirgotājam nav tiesību šos krājumus nodot citiem sistēmas lietotājiem.

Ekonomikas ministrija iepriekš izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka uz Latvijas gāze vārda Inčukalna gāzes krātuvē tiek glabāta dabasgāze lielākā apmērā nekā nepieciešams mājsaimniecību nodrošināšanai.

Arī vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS Conexus Baltic Grid (Conexus) apliecinājis, ka Latvijas gāzes dabasgāzes krājumu apmērs ir lielāks, nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtie noteikumi par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā.

Pretēji Latvijas gāzes apgalvojumiem, ka kompānijai piederošās dabasgāzes apmērs Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir mazāks, nekā valdības rezervētās 1,15 TWh, Conexus norādījis, ka Latvijas gāzes dabasgāzes krājumu apmērs patlaban ir lielāks nekā to pieprasa Ministru kabinetā pieņemtie noteikumi par enerģijas lietotāju apgādi agrīnās brīdināšanas un trauksmes līmeņa izsludināšanas laikā.

Conexus gan norādījis, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē glabātās gāzes īpašumtiesību jautājumi ir sistēmas lietotāju kompetencē, un Conexus ir pienākums nodrošināt ierobežotas pieejamības informācijas aizsardzību, kuru tas ir saņēmis no sistēmas lietotājiem, un nav tiesīgs to izpaust.

Savukārt Latvijas gāzes valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis 31.augustā, Latvijas Televīzijas raidījumā Kas notiek Latvijā? norādījis, ka minētā dabasgāze pieder citiem komersantiem.

Vairāki komersanti, redzot gāzes cenas, uzdeva Latvijas gāzei iegādāties dabasgāzi jau pavasarī, lai glabātu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.

Aigars Kalvītis ir AS Latvijas Gāze Valdes priekšsēdētājs kopš 2015.gada.

Latvijas gāzes ielākie akcionāri ir Krievijas Gazprom (34%), fonds Marguerite Gas II.S.a.r.l. (28,97%), Vācijas kompānija Uniper Ruhrgas International GmbH (18,26%) un SIA Itera Latvija (16%).

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas