Hipotekāros kredītus ņem mazāk, bet lielākus un uz ilgāku laiku

Ja 2021.gadā izsniegto mājokļu kredītu skaits atgriezās pirmspandēmijas līmenī, tad pērn tas atkal ir nedaudz – par aptuveni 7% – samazinājies, liecina Kredītinformācijas Biroja klientu apkopotie dati. Taču, neskatoties uz ņemto kredītu skaita kritumu, turpina augt vidējā izsniegtā aizdevuma summa.

«Pastāvīgs vidējās izsniegtās summas pieaugums vismaz pēdējo 7 gadu laikā liecina, ka mājokļu cenas Latvijā turpina augt un pamazām tuvojas ES vidējam līmenim. Ja 2016.gadā vidējā izsniegtā summa bija aptuveni 48 tūkstoši eiro, 2021. gadā – 76 tūkstoši eiro, tad pērn jau 80 tūkstoši eiro. Tas ir pieaugums par aptuveni 67% septiņu gadu laikā,» secina AS Kredītinformācijas Birojs valdes loceklis Intars Miķelsons.

Visaktīvākie kredītņēmēji ir Cilvēki vecumā no 31 līdz 40 gadiem,

ar kuriem slēdz 45% hipotekāro kredītu līgumu, kā arī no 26 līdz 30 gadiem, kuriem izsniedz katru ceturto mājokļa kredītu (25%).

Pieaugot izsniegtā kredīta summai, palielinās arī līgumu atmaksas termiņi. Aizņēmumi līdz 10 gadiem kļūst arvien nepopulārāki, taču līgumi ar termiņu 25 gadi jau sasniedz gandrīz pusi no visiem darījumiem. Ja 2016.gadā uz termiņu virs 25 gadiem tika izsniegti 25% aizdevumu, tad 2022.gadā tie sasniedza jau aptuveni 48%.

«Tā kā tirgū parādās arvien vairāk jauno projektu, kuri energoefektivitātes dēļ šobrīd tirgū ir ļoti pieprasīti, bet arī salīdzinoši dārgi, tad šādu īpašumu iegādei arvien vairāk kredītņēmēju izvēlas ņemt kredītu uz maksimālo termiņu. Tāpat mājokļu cenu pieaugums krietni pārsniedz algu pieaugumu, tādēļ kredītņēmēji ir spiesti izvēlēties garākus atmaksas termiņus,» skaidro I.Miķelsons.

Tāpat Kredītinformācijas Birojs apkopotie dati liecina, ka kredītņēmēji pret savām saistībām izturas arvien atbildīgāk. Ja šobrīd līgumu skaits ar maksājumu kavējumiem virs 60 dienām, kas pārsniedz 150 eiro, ir aptuveni 0,5%, tad 2016. un 2017.gadā tie bija 1-2%.

Eksperts atgādina, ka pēdējo septiņu gadu laikā ir samazinājies kredītiestāžu, kuras izsniedz hipotekāros kredītus, skaits. Bankas ir apvienotas, likvidētas vai fokusējušās uz citiem produktu veidiem. Šajā laikā ir apvienojušās Luminor un Nordea bankas, likvidētas ABLV banka un PNB Banka, 2022.gada nogalē PrivatBank paziņoja par savas darbības izbeigšanu. No vienas puses – tas samazina konkurenci, bet, tā kā Latvijas tirgus ir samērā mazs, notikusi neizbēgama tirgus konsolidācija apritē paliekot drošākajiem kreditētājiem.

Savukārt banka Citadele ir apkopojusi statistiku par kredītiem tieši māju būvniecībai. Būvniecības materiālu cenu un pakalpojumu sadārdzinājums aizvadītajā gadā bijis pamats privātmāju būvniecības kredīta pieteikuma summas kāpumam.

kredītŅĒmēji visbiežāk mājokļus pērn plānoja būvēt Mārupē, Ķekavā, Ādažos.

Reģionos ārpus Pierīgas visbiežāk māju būvniecības finansētas Bauskā, Liepājā un Valmierā. Sadārdzinājuma rezultātā vidējā kredīta pieteikuma summa palielinājusies līdz 150 000 eiro, turklāt teju 40% pieteikumos norādītā nepieciešamā summa bijusi pat lielāka. 2021.gadā pieteikumu skaits, kuru vērtība pārsniegusi 150 tūkstošus, bijis aptuveni 30%, liecina bankas dati. Kopējais hipotekāro kredītu pieteikumu skaits privātmāju būvniecībai saglabājies tādā pat līmenī kā iepriekšējā gadā.

«Lielākā daļa klientu joprojām izvēlas individuāli izstrādātus projektus un dažādus materiālu piegādātājus, taču vienlaikus ir augusi interese arī par rūpnieciski ražotām, tipveida koka karkasa mājām. Šie projekti nodrošina iespēju samazināt vai pat izslēgt risku, kas saistīts ar materiālu sadārdzinājumu būvniecības laikā. Turklāt arī piedāvājums šajā segmentā Latvijā ir audzis, tirgū ienākot būvniekiem, kas līdz šim savu produkciju galvenokārt piedāvājuši Skandināvijas tirgum,» stāsta bankas Citadele Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

Kredītu mājokļa būvniecībai visbiežāk izvēlas iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 45 gadiem – šī sabiedrības grupa ņem aptuveni 40% no visiem hipotekārajiem kredītiem mājas celtniecībai. Iedzīvotāji vecumā no 23 līdz 28 gadiem par savas privātmājas būvniecību domā nedaudz retāk (10% pieteikumu) nekā tie, kam jau pāri 45 gadiem (14% pieteikumu).

Visbiežāk savu māju būvēt grasās tie, kam ir viens vai divi bērni – šādas ģimenes veido aptuveni 62% būvniecības kredīta pieteikumu. Tikmēr trīs un vairāk bērni un viņu ģimenes finansējumam pieteikušās 13% gadījumu.

Lasiet arī: Mājokļu pieejamība būtiski samazinājās, pircēji – atturīgi

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas