Igauņu valodā runā 84% iedzīvotāju; 67% tā ir dzimtā valoda

Vairāk nekā puse jeb 76% Igaunijas populācijas prot kādu svešvalodu, liecina Igaunijas Statistikas pārvaldes dati. Pirms desmit gadiem plašāk lietotā svešvaloda Igaunijā bija krievu valoda, bet šobrīd to nomainījusi angļu valoda.

Igauņu valodā runā 84% iedzīvotāju: 67% tā ir dzimtā valoda, savukārt 17% – svešvaloda. Dati par valodas lietojumu ievākti visas populācijas aptaujā, kas noritēja no 2021.gada beigām līdz 2022.gada sākumam. Atbildes par runātajām valodām ir piemērojamas visai populācijai vecumā virs trīs gadiem, savukārt bērniem līdz trīs gadu vecumam jautājums par saziņā izmantoto valodu netika uzdots. Persona runā noteiktā valodā, ja spēj to izmantot ikdienas saziņai gan mutiski, gan rakstiski. Statistikas dati parāda situāciju uz 2021.gada 31.decembri, un tajos nav iekļautas kara bēgļu atbildes.

Pēdējo 20 gadu laikā to cilvēku skaits, kas prot kādu svešvalodu, ir stabili audzis. 2000.gada statistika liecināja, ka svešvalodu prot 64% iedzīvotāju, bet 2011.gadā tie bija 69%.

Katrs otrais Igaunijas iedzīvotājs pārvalda vienu svešvalodu, savukārt katrs trešais (35%) runā divās svešvalodās. No cilvēkiem, kas prot svešvalodas, 13% prot trīs valodas, un 3% spēj sazināties vismaz četrās svešvalodās. Iedzīvotāju skaits, kas prot vienu vai divas svešvalodas, ir nedaudz pieaudzis, savukārt to skaits, kas pārvalda vairāk svešvalodu, mazliet sarūk.

Angļu valoda ir visplašāk zināmā svešvaloda Igaunijā. «Tomēr ir redzamas pārmaiņas – iepriekšējo aptauju laikā plašāk izplatīta bija krievu valoda, tagad tā ir angļu valoda,» pastāstīja Igaunijas Statistikas pārvaldes projektu vadītāja Līna Osila (Liina Osila).

Angļu valodu kā svešvalodu prot 48% Igaunijas iedzīvotāju. Tas ir gandrīz divkāršs pieaugums kopš 2000.gada. Tai seko krievu valoda un trešajā vietā ir igauņu valoda kā svešvaloda (17% iedzīvotāju).

Visvairāk svešvalodu pratēju ir Vīmsi pašvaldībā netālu no galvaspilsētas Tallinas (87%). Osila norādīja, ka, piemēram, Tallinā un Tartu vismaz vienu svešvalodu prot 81% un 82% iedzīvotāju.

Savukārt igauņu valodā kā svešvalodā visvairāk runā somi. Skatoties uz nacionalitātēm, igauņi izceļas ar augstu angliski runājošo proporciju (54%), kam seko vietējie latvieši (44% spēj sazināties angļu valodā). Visvairāk iedzīvotāju, kas neprot nevienu svešvalodu, ir starp Igaunijā mītošajiem krieviem. «40% Igaunijā dzīvojošo krievu māk tikai savu dzimto valodu. Igauņu vidū tie ir 19%,» skaidroja Osila. Viņa piebilda, ka redzamas arī paaudžu atšķirības: «Lūkojoties uz valodu prasmi dažādās vecuma grupās, redzam, ka vecākās paaudzes vidū kā svešvalodu biežāk prot krievu valodu, un arī somu valodas pratēju ir vairāk. Jaunākajai paaudzei krievu un somu valodas aizstājusi angļu valoda.»

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas