Inko LNG terminālī nākamnedēļ ieradīsies iznomātais FSRU Exemplar

Nākamnedēļ Inko sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) terminālī gaidāma iznomātā LNG pārkraušanas un regazifikācijas kuģa (FSRU) Exemplar ierašanās, tomēr terminālim joprojām nav klientu, ziņo Somijas laikraksts Helsingin Sanomat.

Gaidāms, ka pirmais kuģis ar LNG terminālī ieradīsies janvārī, tomēr terminālim pagaidām nav klientu un gāzes patēriņš Somijā sarūk, liecina laikraksta rīcībā esošā informācija.

Plānots, ka šoziem FSRU un Inko terminālis gāzes tīklu papildinās ar divām teravatstundām gāzes.

ASV kompānijas Excelerate Energy kuģi Exemplar iznomājusi kompānija FRSU OY, kas ir Somijas gāzes sistēmu operatora Gasgrid Finland meitasuzņēmums. Kuģis saskaņā ar desmit gadu nomas līgumu apkalpos Somiju, Igauniju un pārējās Baltijas valstis.

Lēsts, ka nomas izmaksas desmit gados sasniegs 460 miljonus eiro jeb 126 000 eiro dienā, kam papildus ir mainīgās izmaksas atkarībā no piegādātā gāzes daudzuma.

Somijas valdība ir apņēmusies atbalstīt gāzes kompāniju līdz terminālis atradīs klientus. Somijas valdība Gasgrid meitasuzņēmumam ir piešķīrusi 105 miljonus eiro tā izmaksu segšanai pirmajos divos darbības gados. Finanšu ministrija atbalstu pamato ar enerģētiskās drošības garantēšanu, tomēr komerciālo interesi par termināli tā vērtē kā nestabilu.

Gasgrid gatavojas segt FSRU nomas izmaksas, un kompānijas ģenerāldirektors Olli Sipile (Olli Sipilä) paudis pārliecību, ka pozitīvu naudas plūsmu terminālis sasniegs viena līdz trīs gadu laikā.

Sipile izteicis cerību, ka interese par termināli pieaugs, kad tas sāks darbu.

Somijā oktobrī tika patērētas 0,5 teravatstundas gāzes, lai gan pērn šajā mēnesī patēriņš sasniedza 1,4 teravatstundas.

Ierasti Somija gadā patērē apmēram 25 teravatstundas gāzes, bet šogad līdz oktobra beigām gāzes patēriņš sasniedzis tikai desmit teravatstundas.

Kuģis, kuram ir Beļģijas karogs, ir 291 metru garš un 43 metrus plats, tā tilpums ir aptuveni 151 000 kubikmetru, kas pilnībā piekrautā veidā atbilst aptuveni 68 000 tonnām sašķidrinātās dabasgāzes. Gadā tas spēj regazifizēt līdz pieciem miljardiem kubikmetru gāzes, kas veido 35 teravatstundsas enerģijas.

Paldisku un Inko termināļus pāri Somu jūras līcim savieno zemūdens cauruļvads Balticconnector.

Šogad, sākoties Krievijas atkārtotajam iebrukumam Ukrainā, aktualizējās jautājumi par enerģētiskās neatkarības un drošības palielināšanu reģionā. Somija sāka būvēt LNG termināli Inko, bet Igaunija pretējā Somu līča pusē Paldiskos. Sākotnējā vienošanās paredzēja, ka vispirms FSRU atradīsies tajā terminālī, kuru pabeigs pirmo.

Igaunijas un Somijas ekonomikas ministri oktobra vidū vienojās, ka FSRU Exemplar atradīsies Inko terminālī Somijā, kuru paredzēts pabeigt šomēnes, nevis Paldiskos, kā sākumā bija domāts. Paldisku termināļa infrastruktūras būvniecība tika pabeigta oktobra beigās.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas