Kļičko: Krievijai vajadzīga Ukraina bez ukraiņiem

Kijivas mērs Vitālijs Kļičko norādījis, ka Krievijas triecieni pa energoinfrastruktūru liecina – tās mērķis ir iznīcināt tik daudz ukraiņu, cik vien iespējams.

Kijivas mērs sarunā ar LRT RADIO stāstīja par situāciju Ukrainas galvaspilsētā un to, kādus pārbaudījumus sagādā ziema kara plosītajā valstī. Mērs norādīja, ka Krievija apzināti posta infrastruktūru, no kuras ir atkarīgi civiliedzīvotāji, un tie ir uzbrukumi, kam neviens negribēja ticēt. Viņš sacīja, ka visi apzinās, ka atrodas kara situācijā, bet šobrīd tas no kara ir pāraudzis genocīdā: «Mēs negaidījām, ka krievi iznīcinās mūsu kritisko infrastruktūru. Karam ir noteikumi, bet viss, ko krievi dara, ir pret tiem.

Karš nedrīkstētu tikt pavērsts pret bērniem, sievietēm, civiliedzīvotājiem. Mēs nekad nebūtu gaidījuši, ka krievi uzbruks mūsu infrastruktūrai, bet viņi vēlas mūs nosaldēt, viņi vēlas nogalināt katru ukraini, lai atbrīvotu vietu sev.

Krieviem vajag Ukrainu bez ukraiņiem. Tas nav karš. tas ir genocīds pret Ukrainas ļaudīm. Tas ir terorisms.»

Kļičko pārvaldītajā pilsētā mīt 3,5 miljoni cilvēku, un, lai gan pilsētā ir izvietoti 500 ārkārtas centri, kuros sasildīties un, piemēram, uzlādēt telefonu, ar to ir par maz. Kā norāda mērs, gana nebūtu pat ar 5000 vai 50 000 šādu centru. Tādēļ pilsētas iedzīvotājiem regulāri tiek atgādināts iespēju robežās parūpēties par sevi un saviem tuviniekiem, sagādājot siltas drēbes, ūdens un pārtikas krājumus.

Lai gan šobrīd situācija Kijivā ir mazliet labāka nekā pirms divām nedēļām, tā joprojām ir tālu no ideālas. Pilsēta joprojām dzīvo ar 20% elektroenerģijas deficītu, un elektrība nav pieejama visu diennakti. Kļičko pastāstīja, ka pilsētas varas iestādes ir sagatavojušas grafiku, pēc kura notiek plānotie elektrības atslēgumi, lai Kijivas iedzīvotāji varētu plānot elektroierīču izmantošanu. Tomēr elektroierīces nav vienīgā problēma.

Tagad, kad gaisa temperatūra ir noslīdējusi līdz mīnus desmit grādiem un zemāk, pilsētas administrācija cīnās ne tika pret tumsu, bet arī pret salu.

Ja ēkās nav pieejama apkure, nav jāgaida ilgi, līdz dzīvoklī gaisa temperatūra ir tāda pati kā ārā.

Kļičko sacīja, ka situācija ir traģiska: «Ārā ir stindzinoši auksts. Tas nozīmē – ja mums nav elektrības, apkures un ūdensapgādes, tā ir katastrofa. Šādā gadījumā mums, piemēram, ir jāizvada viss ūdens no daudzdzīvokļu namu ūdensapgādes sistēmām, lai izvairītos no tā, ka sasaltošais ūdens saplēš caurules.»

Ukrainas galvaspilsētai ir izstrādāts evakuācijas plāns, un Kļičko norādīja, ka ikviens tiek aicināts apdomāt iespēju savās mājās uzņemt cilvēkus, kam tas vajadzīgs. Šobrīd Kijiva vēl netiek evakuēta, bet mērs sacīja, ka nepieciešamības gadījumā pilsētas iedzīvotāji tiks pārvietoti uz Kijivas apkaimes ciemiem, kur ir pieejama siltumapgāde un elektrība. Bez pastāvīgajiem iedzīvotājiem Kijiva kopš 24.februāra ir uzņēmusi arī apmēram 300 000 kara bēgļu no apdzīvotajām vietām, kuras izpostījusi Krievijas agresija. Kļičko pastāstīja, ka arī ikvienam no šiem cilvēkiem ir nepieciešams darbs un sociālā palīdzība, un tā tiek piedāvāta:

«Mūsu kapacitāte ir ierobežota, bet mēs sadarbojamies ar saviem partneriem. Ir ļoti svarīgi turēties kopā un palīdzēt šiem ļaudīm, kas zaudējuši savas mājas.»

Mērs piebilda, ka vislielākā kļūda, ko kāds var pieļaut, ir domāt, ka karš ir tālu un viņu neietekmē: «Ukraina ir lielākā valsts Eiropā, un stabilitāte Ukrainā nesīs stabilitāti visam reģionam.” Kļičko pateicās visiem, kas atbalsta Ukrainu, un sacīja: «Bez jūsu palīdzības mēs neizdzīvotu, un tāpēc mēs nekad neaizmirsīsim mūsu draugu palīdzību.»

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet šeit: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1841918/russia-needs-ukraine-without-ukrainians-interview-with-kyiv-mayor 

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas