Kosovā turpinās konflikts par reģistrācijas numuriem

Eiropas Savienība (ES) un Serbija brīdinājušas, ka Kosovā var izvērsties vardarbība pēc tam, kad ES vadītās sarunas par automašīnu reģistrācijas numuriem cietušas neveiksmi, raksta britu raidorganizācija BBC.

Konflikts aizsācies, jo Kosovas varas iestādes pieprasa etnisko serbu minoritātei atteikties no Serbijā izdoto reģistrācijas zīmju lietošanas. Serbija neatzīst Kosovas neatkarību. Kosovas policija no otrdienas, 22.novembra, plāno piemērot 150 eiro soda naudu tiem, kas turpinās izmantot Serbijā reģistrētas numura zīmes, savukārt ASV vēlas, lai sodīšana tiktu atlikta un aicina uz kompromisa meklēšanu, lai izvairītos no konflikta.

Kosovas puse norāda, ka automašīnu reģistrācijas zīmes, kas izdotas pirms 1999.gada neatkarības kara, vairs nav derīgas. 50 000 serbiem Ziemeļkosovā, kuri joprojām atzīst tikai vietējās serbu institūcijas, arī jālieto Prištinas izdotie reģistrācijas numuri.

ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels (Josep Borrell) atzina, ka stundām garās sarunas nav nesušas rezultātu: «Domāju, ka atbildība par sarunu izgāšanos un iespējamo konflikta eskalāciju un vardarbības uzliesmojumiem ir jāuzņemas abu pušu līderiem.»

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs (Aleksandar Vucic) norādīja, ka situācija balansē uz konflikta robežas. Arī viņš aicinājis Kosovas policijas īpašos spēkus nemēģināt uzspiest sodus. Etniskie serbi, kas dienēja Kosovas policijā, masveidā pametušu darbu, lai protestētu pret Prištinas jaunajiem noteikumiem. Savukārt Kosovas premjerministrs Albins Kurti (Albin Kurti) neveiksmīgajās sarunās vainoja ES, bet Borels norādīja, ka Kosova noraidījusi kompromisa piedāvājumu, lai gan Serbija to akceptējusi. Vučičs teica, ka Serbija pārstās izdot un atjaunot numura zīmes serbiem Kosovā.

ASV Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss (Ned Price) sacīja, ka «abām pusēm no kaut kā ir jāatsakās, lai mēs būtu droši, ka netiek apdraudēts smagi nākušais miers jau tā trauslajā reģionā.»

Kosovā joprojām atrodas apmēram 3 700 NATO miera uzturēšanas spēku karavīri, kas uzmana, lai bijušajā Serbijas provincē neuzliesmo konflikts. «Šis ir laiks, kad pieņemt pragmatiskus un atbildīgus lēmumus. Ir jāizvairās no eskalācijas,» mikroblogošanas vietnē Twitter rakstīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg).

Lasiet arī: Eiropas Savienība sasauc ārkārtas sapulci ar Serbiju un Kosovu

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas