ANO Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) padome pirmdien, 12.maijā, nolēma, ka Krievija ir atbildīga par Malaizijas lidmašīnas notriekšanu virs Ukrainas, kurā bojā gāja visi 298 pasažieri un apkalpe, tostarp 196 Nīderlandes pilsoņi, 38 Austrālijas pilsoņi vai iedzīvotāji un 10 Lielbritānijas pilsoņi, kā arī Beļģijas un Malaizijas pilsoņi, paziņoja Nīderlandes un Austrālijas valdības atsevišķos paziņojumos, ziņo “Reuters”.
Abas valdības norādīja, ka ICAO padome tuvākajās nedēļās apsvērs, kāda veida kompensācija būtu nepieciešama.
Pirmdien ANO ICAO padome nobalsoja, ka Krievijas Federācija nav ievērojusi savas saistības saskaņā ar starptautiskajām gaisa tiesību normām, kas paredz, ka valstīm “jāatturas no ieroču izmantošanas pret civilās aviācijas gaisa kuģiem lidojuma laikā”.
“Malaysian Airlines” reiss MH17 2014.gada 17.jūlijā izlidoja no Amsterdamas uz Kualalumpuru un tika notriekts virs Austrumukrainas ar Krievijā ražotu raķeti laikā, kad norisinājās kaujas starp prokrieviskajiem separātistiem un Ukrainas spēkiem.
Nīderlandes tiesneši 2022.gada novembrī aizmuguriski notiesāja divus vīriešus no Krievijas un vienu ukraini par viņu lomu šajā uzbrukumā. Maskava nosauca spriedumu par “skandalozu” un paziņoja, ka neizdos savus pilsoņus. Trijotnei tika piespriests mūža ieslodzījums.
Lietu 2022.gadā uzsāka Austrālija un Nīderlande.
“Šis lēmums ir svarīgs solis ceļā uz patiesības noskaidrošanu un taisnīguma un atbildības panākšanu visiem reisa MH17 upuriem, kā arī viņu ģimenēm un tuviniekiem,” paziņojumā sacīja Nīderlandes ārlietu ministrs Kaspars Veldkamps (Caspar Veldkamp).
“Šis lēmums ir arī skaidrs vēstījums starptautiskajai sabiedrībai: valstis nevar nesodīti pārkāpt starptautiskās tiesības.”
Nīderlande un Austrālija vēlas, lai ICAO Padome liktu Krievijai sākt sarunas par zaudējumu atlīdzināšanu, viņš piebilda.
Austrālijas ārlietu ministre Penija Vona (Penny Wong) sacīja, ka viņas valdība ir gandarīta par šo lēmumu, un lūdza ICAO ātri rīkoties, lai rastu risinājumu.
“Mēs aicinām Krieviju beidzot uzņemties atbildību par šo briesmīgo vardarbības aktu un atlīdzināt zaudējumus par savu briesmīgo rīcību, kā to pieprasa starptautiskās tiesības,” Vona sacīja paziņojumā.
ICAO nav regulatīvo pilnvaru, taču tai ir morāla ietekme un tā nosaka globālos aviācijas standartus, kurus lielākoties pieņem 193 dalībvalstis.
Lasiet arī: Zelenskis jau ceļā, Tramps apsver lidojumu, Putins klusē – vai Stambula kļūs par miera telpu?