Latvijā un Itālijā saules paneļu ražīgums atšķiras tikai par 18%

Veicot eksperimentu ar saules paneļiem Latvijā un Itālijā uzņēmums SIA Baltijas Elektro Sabiedrība secinājis, ka ražošanas jauda atšķiras tikai par 18%.

Uzņēmums norāda, ka eksperimenta rezultāti lauž stereotipus, ka dienvidu valstīs, kur saule spīd biežāk, arī saules paneļu ražīgums ir būtiski augstāks.

“Starpība nav tik liela, lai mēs uzskatītu, ka Latvijā saules paneļi nenodrošina augstu efektivitāti,” skaidro SIA Baltijas Elektro Sabiedrība pārstāvji. 

Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs skaidro, ka eksperimenta mērķis bija noskaidrot, kāda ir saules paneļu ražošanas jaudu atšķirība Latvijā un kādā no dienvidu valstīm. “Izrādās, ka saules paneļu ražīgums Itālijas pilsētā Milānā ir tikai par 18% augstāks nekā Rīgā. Tā ir ļoti laba ziņa mūsu privātmāju īpašniekiem un vēlreiz apliecina saules paneļu atdevi kopējā pašpatēriņā,” norāda  Bergholcs.

Eksperimentā tika izmantotas divas dažādas simulācijas sistēmas – SolarEDGE un PVsyst – un saules paneļu stacijas uz zemes ar novietojumu uz dienvidiem (azimuts 180 grādi).

Saules paneļu leņķis Rīgā un Milānā izvēlēts 30 grādi.

Eksperimenta rezultāti ļauj secināt, ka ar 100 kW elektrostaciju Rīgā saules paneļi saražo aptuveni 106 MWh gadā, bet Milānā – aptuveni 129 MWh gadā.

“Mums kā  lieliem Latvijā saules paneļu sistēmu uzstādītājiem bija interesanti salīdzināt un izprast labāk Latvijas situāciju. Itālija ir viena no saulainākajām Eiropas valstīm, kamēr Latvijā gada griezumā saulainas vien ir dažas dienas mēnesī, tomēr saražotās elektroenerģijas atšķirība ir tikai piektā daļa, nevis vairākas reizes,” stāsta Bergholcs un piebilst, ka rezultāti apliecina, ka elektroenerģija saules paneļos tiek ražota no saules starojuma mākoņainā laikā. 

SIA Baltijas Elektro Sabiedrība valdes priekšsēdētājs norāda, ka saules paneļi privātmājām ar atbilstošu jaudu spēj saražot enerģiju pašpatēriņam visam gadam. “Respektīvi, neattaisnojās bažas par noteikto gada sākuma periodu 1. marts, kad dzēšas gada laikā uzkrātā enerģija. Latvija ir draudzīga valsts saules enerģijai un atdeve ir pietiekami augsta,” atzīst  Bergholcs.

Lasiet arī: Nodokļu ieņēmumi četros mēnešos par 4,5% pārsniedz plānotos

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas