Latvijas–Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanā līdz gada beigām tiks pabeigti 70% no plānotā

Vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid (Conexus) un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora Amber Grid kopīgi īstenotā projektā Latvijas–Lietuvas starpsavienojuma jaudas uzlabošana (ELLI) līdz 2022.gada gada beigām tiks pabeigti 70% no plānotā darbu apjoma, informē Conexus.

Jau šī gada novembrī starpsavienojuma jauda virzienā uz Latviju palielināta līdz 90 gigavatstundām (GWh) dienā, nodrošinot sistēmas lietotājiem plašākas iespējas piegādāt un noglabāt dabasgāzi Inčukalna pazemes gāzes krātuvē vai pārvadīt to vienotā tirgus zonā.

Kā uzsver Conexus Tehniskās attīstības daļas vadītājs Aleksejs Batrakovs, projekta rezultātā gāzes starpsavienojuma jauda starp Latviju un Lietuvu divkāršosies abos virzienos, līdz ar to tas sniegs lielāku elastību tirgus dalībniekiem piegādāt Lietuvā importēto gāzi uz Inčukalna pazemes gāzes krātuvi.

Tāpat Batrakovs norāda, ka šobrīd redzams, ka sistēmas lietotāji aktīvi diversificē piegādes avotus, arvien vairāk veicot dabasgāzes piegādes no Klaipēdas sašķidrinātās gāzes termināļa, piebilstot, ka starpsavienojuma jaudas uzlabošanas projekts ir svarīgs elements visa reģiona enerģētiskās drošības stiprināšanai.

ELLI projekts tika uzsākts 2019.gadā kā Eiropas kopējās nozīmes projekts, un tas paredz 17 apakšprojektu īstenošanu, rezultātā nodrošinot Latvijas un Lietuvas gāzes starpsavienojuma jaudas palielināšanu, un šobrīd Latvijā pabeigti desmit no 17 apakšprojektiem.

Savukārt līdz gada beigām plānots pabeigt vēl divus apakšprojektus, līdz ar to šogad paveicot darbus 70% apmērā.

ELLI projekta ietvaros ir veikta pārvades gāzesvadu sistēmas izvērtēšana darbam ar spiedienu līdz 50 bāriem (bar), lai noteiktu sistēmas nepieciešamo pārbūves apjomu. Tāpat veikta pārvades gāzesvadu kompleksā diagnostika, kuras rezultātā identificēti cauruļvadu defektu posmi, kas projekta īstenošanas gaitā veiksmīgi nomainīti, ļaujot paaugstināt spiedienu cauruļvados, kā arī pārbūvēti vairāku līniju krānu mezgli, pieslēgumu mezgli, atzari uz gāzes reducēšanas stacijām, ka arī nomainīti vairāki cauruļvadu posmi.

Līdz 2022.gada gada beigām plānots paveikt pārvades gāzesvada atzara uz gāzes regulēšanas staciju Ezerciems un pārvades gāzesvada atzara uz gāzes regulēšanas staciju Krimulda pārbūvi, norāda Conexus.

Tāpat šobrīd jau ir uzsākti būvniecības darbi pārvades gāzesvada atzara uz gāzes regulēšanas staciju Daugmale pārbūvē, kurus plānots pabeigt līdz 2023.gada septembrim, kā arī pārvades gāzesvada atzara uz gāzes regulēšanas staciju Zaķumuiža, pārvades gāzesvada atzara uz gāzes regulēšanas staciju Vangaži un pārvades gāzesvada Rīga – Inčukalna pazemes gāzes krātuve divu posmu pārbūve pie Inčukalna pārvades gāzesvada pieslēgšanās mezgla, darbus pabeidzot līdz 2023.gada augustam.

ELLI projekts tiek īstenots līdz 2023.gada beigām, un to līdzfinansē Eiropas infrastruktūras savienošanas instruments.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas