Lietuvā apkures rēķini oktobrī, salīdzinot ar pērno gadu, divkāršosies

Saskaņā ar Biomasas biržas Baltpool datiem 2022.gada oktobrī apkures cena Lietuvā būs par aptuveni 100 procentiem augstāka nekā pērnā gada oktobrī, informē Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

«Cenu izmaiņas galvenokārt ietekmē karadarbības Ukrainā izraisītā enerģētikas krīze Eiropā: biomasas importa apturēšana no Baltkrievijas ir dubultojusi tās cenu Lietuvā līdz 46 eiro par megavatstundu,» stāsta biržas Baltpool tirdzniecības vadītājs Vaidots Jonutis (Vaidotas Jonutis).

«Dabasgāze gada laikā ir sadārdzinājusies vismaz trīs reizes – līdz 250 eiro par megavatstundu,» norāda Jonutis.

«Mums jāpriecājas, ka Lietuva savlaicīgi pārgāja uz bioMasas kurināmo, jo šis lēmums ļauj mums siltumapgādes nozarē izmantot četras līdz piecas reizes lētāku kurināmo.»

Septembrī Viļņā bija viena no augstākajām cenām valstī – 17,56 eiro centi par kilovatstundu, bet oktobrī tā samazinājās līdz 9,70 eiro centiem par kilovatstundu. Salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, apkures cena galvaspilsētā ir pieaugusi par 62 procentiem.

Saskaņā ar Lietuvas Valsts enerģijas kontroles un cenu komisijas datiem oktobrī apkures cena Kauņā pieaugs par 140 procentiem, bet Klaipēdā – par 90 procentiem, salīdzinot ar to pašu periodu pērn.

Jonutis apgalvo, ka cenu pieaugumu dažādās pilsētās nosaka apkurei izmantotās dabasgāzes īpatsvars –

jo vairāk gāzes pilsētas izmanto, jo augstāka ir apkures cena.

Galīgās apkures izmaksas vēl var svārstīties, taču šī brīža biomasas cenu tendence liecina, ka cenu maksimums jau ir sasniegts.

Pilnu rakstu angļu valodā lasiet: https://www.lrt.lt/en/news-in-english/19/1794444/lithuania-s-heating-bills-for-october-rise-100-percent-year-on-year

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas