Svētdien, 26.janvārī, Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās piedalīsies pieci kandidāti, taču pēdējā 31 gada laikā ir bijis tikai viens uzvarētājs – Aleksandrs Lukašenko, un, domājams, ka viņam ir jau nodrošināts jauns piecu gadu pilnvaru termiņš balsojumā, ko trimdas opozīcija dēvē par fiktīvu un biļetenā aicina baltkrievus atzīmēt lodziņu, kas ļauj noraidīt visus piedāvātos kandidātus, raksta “Reuters”.
Lukašenko Baltkrievijā pie varas ir kopš 1994.gada.
70 gadus vecais Lukašenko ir sevi pasludinājis par līderi, kurš ir pārāk aizņemts ar darbu valsts labā, lai iesaistītos vēlēšanu kampaņā. “Godīgi sakot, es tam nesekoju līdzi. Man tam vienkārši nav laika,” viņš sacīja pagājušajā nedēļā.
Baltkrievijas vadītājam Aleksandram Lukašenko, kurš tiek dēvēts par “pēdējo diktatoru Eiropā”, nav skaidra pēcteča. Pēc tam, kad 2020.gadā viņu gandrīz gāza no amata masu protesti saistībā ar iespējamu vēlēšanu rezultātu viltošanu, kas deva priekšroku Svjatlanai Cihanouskai, Lukašenko spēki aizturēja desmitiem tūkstošu cilvēku un ieslodzīja, vai izsūtīja opozīcijas līderus.
Nesen viņš sāka atbrīvot dažus opozīcijas pārstāvjus, kas, šķiet, liecina par iespējamu mēģinājumu uzlabot attiecības ar Rietumiem.
Svētdienas balsojums notiek valstī, kurā ir aizliegti un bloķēti neatkarīgie plašsaziņas līdzekļi. Cilvēktiesību grupa “Vjasna”, kas valstī tiek dēvēta par ekstrēmistu organizāciju, apgalvo, ka valstī ir aptuveni 1 250 politieslodzīto; Lukašenko noliedz, ka tādi vispār ir.
Izsūtījumā esošās opozīcijas koordinācijas padomes sekretārs Ivans Kravcovs atzina, ka opozīcijai ir grūti izveidot saikni ar baltkrieviem.
“Lielākajai daļai cilvēku politika nav prioritāte. Galvenais ir izdzīvot,” viņš sacīja. “Prioritātes ir mainījušās. 2020.gada kampaņu cilvēki uztvēra kā reālu iespēju mainīt varu. Tagad, ziniet, opozīcijas līderi trimdā cīnās par to, lai paliktu aktuāli valsts iekšienē.”
Viļņas Universitātes baltkrievu akadēmiķe Tatjana Čuļickaja sacīja, ka četri alternatīvie vēlēšanu kandidāti nav uzdrošinājušies kritizēt prezidentu.
“Tie nav kandidāti šī vārda normālā nozīmē. Viņi vienkārši šajā kampaņā spēlē lomu. Viņi nekonkurē ar Lukašenko,” viņa sacīja.
Taču, lai gan par iznākumu nav šaubu, Lukašenko sāks savu septīto pilnvaru termiņu, saskaroties ar sarežģītiem izaicinājumiem, cenšoties sabalansēt attiecības ar Maskavu un Rietumiem, jo īpaši ņemot vērā iespējamās Krievijas un Ukrainas miera sarunas.
Lukašenko, Putina tuvs sabiedrotais, ļāva Krievijai izmantot Baltkrieviju, lai 2022.gadā iebruktu Ukrainā, kā rezultātā Rietumvalstis tai piemēroja sankcijas un nākamajā gadā Krievija valstī izvietoja savus kodolieročus.
Analītiķi uzskata, ka Lukašenko varētu censties panākt labākas attiecības ar Rietumiem un sankciju atcelšanu, ja karš beigsies. Tas atbilstu viņa gadu desmitiem ilgajai praksei periodiski flirtēt ar Rietumiem, lai novērstu Baltkrievijas pilnīgu atkarību no Krievijas un risku, ka to pilnībā aprīs lielā kaimiņvalsts.
“Ja karš beigsies, Lukašenko būs zināma iespēja, ja viņš vēlēsies turpināt šo taktiku līdzsvarojot attiecības starp Krieviju un Rietumiem,” sacīja Čulickaja.
Kā pirmās provizoriskās pazīmes represiju mazināšanai Lukašenko kopš pagājušā gada jūlija ir izsniedzis tā sauktos humānos apžēlošanas rakstus 250 cilvēkiem, kas izcieš cietumsodu par iespējamu ekstrēmistisku darbību.
Viņš ir arī atļāvis ierobežotu piekļuvi cietumā diviem no pazīstamākajiem opozīcijas pārstāvjiem – Marijai Kalešņakovai un Viktoram Babariko, kuri gandrīz divus gadus bija izolēti un nevarēja sazināties ar ārpasauli.
Opozīcija apgalvo, ka tā atzinīgi vērtē šos notikumus, taču cietumos joprojām atrodas daudz vairāk cilvēku, un aresti turpinās.
Tās trimdas līdere Cihanouska šonedēļ intervijā aģentūrai “Reuters” sacīja, ka politieslodzīto atbrīvošana pa daļām ir daļa no Lukašenko spēles ar Rietumiem.
“Mums jāpārtrauc represijas, mums jāatbrīvo visi ieslodzītie, un varbūt tad mēs ar viņu runāsim,” viņa sacīja.
Lasiet arī: Drošības garantijām būtu nepieciešami vismaz 200 000 miera uzturētāji, apgalvo Zelenskis