Mājokļa iegādes galvenais iemesls – nevēlēšanās īrēt vai dzīvot pie vecākiem

Kā galveno mājokļa iegādes iemeslu Latvijas iedzīvotāji norāda nevēlēšanos dzīvot īrētā mājoklī vai pie vecākiem – šādu atbildi sniedzis katrs piektais aptaujātais, liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja Baltijas valstīs.

Kā secināts aptaujā, šo, kā mājokļa iegādes iemeslu, Lietuvā norāda katrs ceturtais iedzīvotājs, kamēr Igaunijā mājokļa iegādes pamatiemesls ir pārliecība, ka ilgtermiņā sava mājokļa iegāde ir izdevīgāka nekā īre, tā atbildējuši 18% Igaunijas iedzīvotāju.

Investīcijas mājoklī par ilgtermiņā izdevīgām uzskata arī Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji, šo minot kā otru svarīgāko mājokļa iegādes iemeslu.

Tāpat secināms, ka Baltijas iedzīvotājus uztrauc īres maksas paaugstināšana. Vairāk nekā puse Baltijas iedzīvotāju (57%) kā vienu no galvenajiem mīnusiem mājokļa īrei uzskata īres maksas paaugstināšanu jebkurā brīdī.

Lielu daļu (45%) uztrauc arī pēkšņa īres līguma laušana no mājokļa saimnieka puses, kas rada nedrošības sajūtu.

Kā ļoti būtisku trūkumu iedzīvotāji Latvijā min arī mājokļu īres augsto maksu – šādu atbildi sniegusi gandrīz puse aptaujāto (49%), kamēr Igaunijā to norāda divas trešdaļas respondentu, bet Lietuvā 41%.

Kā norāda Luminor mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais, gan īrētam, gan īpašumā esošam mājoklim ir savi plusi un mīnusi.

«Piemēram, īrēts dzīvoklis sniedz brīvību mainīt dzīvesvietas neskaitāmas reizes, tomēr ir jāsamierinās ar saimnieka noteiktajiem ierobežojumiem,» stāsta Sausais, piebilstot, ka dažādi aizliegumi – mājokļa uzlabojumu veikšana atbilstoši īrnieku vēlmei, mājdzīvnieku turēšana, saviesīgu pasākumu rīkošana – var būtiski ierobežot īrnieku ikdienu.

«Savukārt, ja mājoklis ir savā īpašumā, tad ir daudz plašākas iespējas to pielāgot sev, kā arī būt drošam par nākotnes maksājumiem.»

Luminor bankas aptauja veikta 2022.gada septembrī un oktobrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvia, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot vairāk nekā 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas