Meņģelsone: Mediķu atalgojuma paaugstināšana ir galvenā veselības nozares prioritāte

Mediķu atalgojuma celšanai nākamā gada budžetā būs nepieciešami 55 miljoni eiro, pirmdien, 19.decembrī, Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā pauda veselības ministre Līga Meņģelsone.

Politiķe pauda, ka mediķu atalgojuma paaugstināšana ir galvenā veselības nozares prioritāte. Tas viņas ieskatā mazinātu arī pacientu rindas uz medicīniskajiem izmeklējumiem un ārstu konsultācijām.

Veselības ministrija (VM) vērtēšot iespējas palielināt atalgojumu ārstu palīgiem, kas, kā pauda Meņģelsone, saņem ļoti zemu darba algu. Kā ļoti svarīgu jautājumu ministre atzīmēja arī ārstējošo personu un medmāsu pietiekamību, kam esot būtiska loma intensīvās aprūpes sniegšanā, piemēram, pēc operācijām.

Svarīgi ir katram iedzīvotājam radīt sajūtu, ka gadījumā, ja viņa veselība pasliktinās, cilvēks saņems vislabāko aprūpi, atzīmēja politiķe.

Kaut arī valdības deklarācijā ir izvirzīts mērķis virzīties uz veselības nozares finansējumu 12% apmērā no kopējā valsts budžeta, ar to nav pietiekami, uzskata Meņģelsone.

Viņasprāt, lai izdarītu visu nepieciešamo nozarē, finansējuma apjomam būtu jābūt 15% no valsts budžeta.

Meņģelsone uzsvēra nevalstisko organizāciju (NVO) nozīmīgumu veselības aprūpes uzlabošanā, sakot, ka to ir pierādījis organizāciju līdzšinējais darbs, piemēram, jautājumā par hospisa aprūpes pakalpojumu. Veselības ministres ieskatā, valstij ir jānosaka NVO darbības rāmis un jāļauj tām rīkoties, jo organizācijas nereti ir daudz tuvākās pozīcijās ģimenēm un pacientiem nekā ministrijas. Tāpat jāveicina VM, Labklājības ministrijas un pašvaldību sadarbība aprūpes jautājumos.

Vaicāta par procesu, kādā Meņģelsonei tika piedāvāts veselības ministres amats, politiķe atzīmēja, ka viņai atvēlētais domāšanas laiks bijis ārkārtīgi īss. Kā faktorus, kas ietekmēja viņas lēmumu pieņemt amatu, ministre minēja saskatītās «politiskās spēles», nopietno situāciju nozarē un pašas apņēmību.

«Tas ir kā iet karā – tu pat nevari atteikties,» pauda Meņģelsone. Viņa apgalvoja, ka gan pacientu, gan ārstu labbūtības vārdā ir gatava rīkoties, lai pēc vairākiem gadiem varētu teikt, ka Latvija ir izcila vieta, kur dzīvot, jo tās veselības aprūpe ir izcila.

Tāpat politiķe sacīja, ka gadījumā, ja viņa nonāks pie secinājuma, ka viņai neizdodas vadīt VM, Meņģelsone demisionēs.

Jau vēstīts, ka Saeima trešdien, 14.decembrī, apstiprināja otro Krišjāņa Kariņa (JV) valdību. No politiskā spēka Apvienotais saraksts veselības ministra amatam tika izvirzīta Meņģelsone.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas