Muitnieki liedz pārvest uz Krieviju nedeklarētu skaidru naudu gandrīz 200 000 eiro apmērā

Veicot kontroles pasākumus uz Latvijas–Krievijas robežas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa divus pārkāpumus saistībā ar skaidras naudas pārvietošanu, kuru kopējā summa ir 195 010 eiro, informē VID.

2022.gada 19.novembrī Grebņevas muitas kontroles punktā (MKP) no Krievijas puses iebrauca mikroautobuss. Uzsākot kontroli, muitas amatpersonas jautāja transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, vai tie pārvieto deklarējamas preces vai naudas līdzekļus. Viena no personām, Moldovas Republikas pilsonis, atbildēja, ka pārvieto piecus tūkstošus eiro un divdesmit piecus tūkstošus Krievijas rubļu. Muitas amatpersonām veicot transportlīdzekļa un pasažieru personīgo mantu kontroli, tās laikā personas rokassomā konstatēja papildus 45 000 eiro.

Līdz ar to faktiski persona nedeklarējot pārvietoja pāri ES ārējai robežai skaidru naudu 50 408 eiro apmērā.

2022.gada 17.novembrī kāda persona ar Vācijā reģistrētu transportlīdzekli caur Grebņevas MKP vēlējās šķērsot robežu, lai dotos uz Krieviju. Kā norāda VID, pamatojoties uz muitas risku informāciju par to, ka personas dienu iepriekš ar šo transportlīdzekli mēģināja šķērsot robežu caur Terehovas MKP, pārvietojot gandrīz deviņus tūkstošus eiro skaidrā naudā, bet robežas šķērsošana tika liegta saskaņā ar ES tiesību aktos noteikto, tika veikta transportlīdzekļa kontrole, pieaicinot muitas kinologu ar skaidras naudas meklēšanā apmācītu suni.

Konkrētās pārbaudes laikā muitas kinologam radās aizdomas, ka personu pārvietotā naudas summa ir lielāka, nekā tās saka, atbildot uz muitas amatpersonas jautājumiem, tāpēc tika pieņemts lēmums novirzīt transportlīdzekli padziļinātās muitas kontroles veikšanai. Kad pirms padziļinātās muitas kontroles muitas kinologs personām vēlreiz uzdeva jautājumu, cik lielu skaidras naudas summu tās pārvieto, pasažiere, Krievijas Federācijas pilsone, atzinās, ka pie viņas esot skaidra nauda – apmēram 140 000 eiro – un uzrādīja visu naudu.

Veicot naudas skaitīšanu, konstatēts, ka faktiski personas pārvieto 144 610 eiro.

Saskatot noziedzīga nodarījuma pazīmes, abos gadījumos lietas materiāli tika nodoti VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei. VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē tika uzsākti kriminālprocesi.

VID atgādina, ka šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī ES ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk.

Papildus VID vērš uzmanību uz to, ka atbilstoši ES noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā ES dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda ir nepieciešama uz Krieviju vai Baltkrieviju ceļojošu fizisku personu vai kopā ar šīm personām ceļojošu viņu tuvāko ģimenes locekļu personīgai lietošanai.

Līdz ar to personām ir atļauts izvest uz Krieviju un Baltkrieviju skaidru naudu, kas paredzēta tikai personīgajam patēriņam ceļojuma vajadzību nodrošināšanai samērīgā apjomā. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām ES dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes izvest ir aizliegts.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas