NATO militārās komitejas priekšsēdētājs, Nīderlandes admirālis Robs Bauers (Rob Bauer), pirmdien, 25.noembrī, aicināja uzņēmumus sagatavoties kara scenārijam un attiecīgi pielāgot savas ražošanas un izplatīšanas līnijas, lai būtu mazāk pakļauti šantāžai no tādām valstīm kā Krievija un Ķīna, ziņo “Reuters”.
“Ja mēs varam nodrošināt, ka visus svarīgos pakalpojumus un preces var piegādāt neatkarīgi no situācijas, tad tā ir mūsu atturēšanas galvenā sastāvdaļa,” viņš sacīja.
Uzstājoties Eiropas Politikas centra (European Policy Centre) ideju laboratorijas pasākumā Briselē, viņš raksturoja, ka atturēšana ir daudz plašāka nekā tikai militārās spējas, jo karā var tikt un tiks izmantoti visi pieejamie instrumenti.
“Mēs to redzam, pieaugot sabotāžas aktu skaitam, un Eiropa to ir redzējusi energoapgādes jomā,” sacīja Bauers.
“Mēs domājām, ka esam vienojušies ar “Gazprom”, bet patiesībā mēs bijām vienojušies ar Putina kungu. Tas pats attiecas uz Ķīnai piederošu infrastruktūru un precēm. Patiesībā mums ir darījums ar (Ķīnas prezidentu) Sji (Dzjiņpinu).”
Bauers norādīja, ka Rietumvalstis ir atkarīgas no piegādēm no Ķīnas, kur tiek saražoti 60% un pārstrādāti 90% no visiem retzemju materiāliem. Viņš sacīja, ka no Ķīnas nāk arī ķīmiskās sastāvdaļas nomierinošiem līdzekļiem, antibiotikām, pretiekaisuma līdzekļiem un zālēm pret zemu asinsspiedienu.
“Mēs esam naivi, ja domājam, ka Komunistiskā partija nekad neizmantos šo varu. Uzņēmumu vadītājiem Eiropā un Amerikā ir jāsaprot, ka viņu pieņemtajiem komerciālajiem lēmumiem ir stratēģiskas sekas attiecībā uz valsts drošību,” uzsvēra Bauers.
“Uzņēmumiem jābūt gataviem kara laika scenārijam un attiecīgi jāpielāgo savas ražošanas un izplatīšanas līnijas. Jo, lai gan kaujās uzvar militārie spēki, karus uzvar ekonomika.”