Nedēļa Lietuvā: Konservatīvie līderpozīcijā partiju reitingā. 2023.gada budžets nav apstiprināts

Singapūras uzņēmums atklāj 15 miljonu eiro vērtu investīciju plānu Kauņā, ASV Lietuvai pārdod astoņas HIMARS sistēmas.

Premjerministre un UEFA prezidents apspriež LFF statūtus

11.novembrī Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) un UEFA prezidents Aleksanders Čeferins (Aleksander Cheferin) virtuāli tikās, lai pārrunātu reformas Lietuvas Futbola federācijā (LFF), kas iekļauj statūtu maiņu un caurspīdīgāku darbību. Premjerministre gaida jaunos LFF statūtus, kas jāiesniedz līdz decembra vidum. Darbs pie tiem sākās pēc tam, kad Lietuvas likumdevēji rosināja likumprojektu, kas paredz tiešās pārvaldības ieviešanu LFF. Diskusijas par jauno likumprojektu ir pieklusušas, jo tiek gaidītas reformas pašā federācijā.

Lietuvā ziņo par 255 jauniem Covid-19 gadījumiem, nav reģistrēti nāves gadījumi

Līdz ceturtdienai, 10.novembrim, Lietuvā nedēļas laikā reģistrēti 255 jauni Covid-19 gadījumi, bet nav reģistrēts neviens vīrusa izraisīts nāves gadījums, ziņo Lietuvas Nacionālais veselības dienests (NVSC). No jaunajiem gadījumiem 186 bija pirmreizējas inficēšanās, 67 Covid-19 gadījumi bija otrā inficēšanās reize, bet divi slimnieki ar vīrusu slimo trešo reizi.

Konservatīvie un sociāldemokrāti partiju reitingu priekšgalā

Lietuvas valdošā konservatīvā partija Tēvzemes savienība — Lietuvas kristīgie demokrāti (TS-LKD) turpina saglabāt popularitāti partiju reitingos, un tai seko Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija no opozīcijas, liecina 11.novembrī publicētā Spinter Tyrimai aptauja. Kopumā, par TS-LKD oktobrī būtu balsojuši 14,2% Lietuvas iedzīvotāju, kas ir kāpums no 12% septembrī.

Par sociāldemokrātiem savu balsi atdotu 11,8% lietuviešu, kas arī ir neliels pieaugums no 11,3% septembrī.

Uzreiz seko opozīcijas partija Lietuvai ar 7,4% potenciālo vēlētāju un Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība ar 6,9% atbalstītāju.

Lietuvas bijusī prezidente Grībauskaite šaubās, ka kļūs par nākamo NATO vadītāju

Bijusī Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite (Dalia Grybauskaite) apšauba, ka varētu kļūt par nākamo NATO ģenerālsekretāri, kad beigsies Jensa Stoltenberga (Jens Stoltenberg) pilvaru termiņš.

Intervijā New York Times 10.novembrī Grībauskaite norādīja, ka ģenerālsekretāra amatu parasti ieņem persona, kas gūst atklātu atbalstu no visām 30 dalībvalstīm, un piebilda, ka viņai tas diez vai izdosies. Iemesls ir noraidošā attieksme pret Krieviju. Viņa arī teica, ka NATO valstīm nekavējoties ir jāpiegādā Ukrainai vairāk militārā aprīkojuma, un viņa neizslēdza sabiedroto karavīru izvietošanu valstī. Stoltenberga pilnvaru termiņš beidzas šogad, bet NATO dalībvalstis martā, ņemot vērā Krievijas izvērsto karadarbību, vienojās to pagarināt par gadu.

Opozīcija savāc nepieciešamos parakstus, lai pieprasītu oficiālu skaidrojumu ārlietu ministram

Opozīcijas partijai Lietuvai izdevies savākt vajadzīgo parakstu skaitu, lai pieprasītu oficiālu paskaidrojumu ārlietu ministram Gabrielam Landsberģim (Gabrielius Landsbergis). Saskaņā ar Seima statūtiem, ministram oficiālu skaidrojumu var pieprasīt tad, ja izdevies savākt vismaz vienu piektdaļu Seima pārstāvju balsu, tas ir, vismaz 29 balsis. Pēc jautājumu saņemšanas ministram ir divas nedēļas laika, lai uz tiem rakstveidā atbildētu. Ārlietu ministram tiek prasīts izskaidrot, kādēļ tranzītā caur Lietuvu uz Kaļiņingradu plūst preces, uz kurām attiecas sankcijas; tāpat ministram jāsniedz atbilde par Taivānas pārstāvniecības atvēršanu Lietuvā un par diplomātiskā korpusa darbību.

Opozīcija jau iepriekš, pēc skandāla par sankciju skarto preču transportu, pauda, ka prasīs no Landsberģa paskaidrojumus.

Lietuvas parlaments atgriež 2023.gada budžetu valdībā

Lietuvas likumdevēji 10.novembrī pirmo reizi uzklausīja 2023.gada budžeta projektu un nodeva to atkārtotai skatīšanai valdībā. Ministri caurskatīs komitejas un Seima ieteikumus un iesniegs laboto budžeta projektu. Otrā budžeta noklausīšanās notiks ne vēlāk kā 15 dienu laikā. Premjerministre Ingrīda Šimonīte norādīja, ka balsojums parādīs, vai likumdevēji uzticas viņas valdībai. Tas gan nav vērtējams kā neuzticības balsojums. Balsojums par budžetu ir viens no svarīgākajiem politiskajā gadā, un tādēļ tā iznākums ir tik nozīmīgs. Sociāldemokrātu pārstāvis Gintauts Paluckas (Gintautas Paluckas) pauda, ka viņa pārstāvētās politiskās grupas galvenais mērķis ir palielināt iedzīvotāju ienākumus, ceļot neapliekamo minimumu līdz šī brīža minimālās algas līmenim tā vietā, lai maksātu uzņēmējiem kompensācijas par augstajām elektrības cenām.

ASV Lietuvai pārdos astoņas HIMARS sistēmas

ASV Valsts departaments paziņojis, ka apstiprinājis astoņu HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) pārdošanu Lietuvai, un to cena plānota aptuveni 495 miljoni dolāru. Ar šādu paziņojumu ASV Aizsardzības drošības sadarbības aģentūra nāca klajā 9.novembrī.

Singapūras uzņēmums plāno Kauņā ieguldīt 15 miljonus eiro

Singapūras grupa Esco Lifesciences 9.novembrī paziņoja, ka sāk 15 miljonus eiro vērtas medicīnas aprīkojuma rūpnīcas būvniecību Kauņā. Jaunā ražotne atradīsies Kauņas Speciālajā ekonomiskajā zonā, un tajā ražos inkubatorus, kas ļauj nodrošināt optimālu mikroklimatu šūnu audzēšanai. Investuok Lietuvoje izpilddirektors Elijs Civilis (Elijas Civilis) norādīja, ka Esco ienākšana Lietuvā liecina par augstu zinātnes līmeni Lietuvā.

Iekšlietu ministrs rosina stiprināt imigrācijas prasības

Lietuvas iekšlietu ministrs 8.novembrī ierosināja padarīt stingrākas imigrācijas prasības un pilsonības iegūšanas procedūras, lai novērstu Lietuvai nedraudzīgu valstu iedzīvotāju ieplūšanu. Tas nepieciešams nacionālās drošības stiprināšanai. Ministrijā norādīja, ka tā pēc ministra rīkojuma ir sagatavojusi pieteikumu izmaiņām uzturēšanās dokumentu izsniegšanā ārzemniekiem, kas vēlas palikt vai uzturēties Lietuvā.

Rosinātās izmaiņas paredz papildus dokumentu vai informācijas prasības noteiktām ārzemnieku kategorijām, kas piesakās vīzai, uzturēšanās atļaujai vai uzturēšanās kartei Eiropas Savienības pilsoņa ģimenes locekļiem.

Litgrid noliedz sadarbību ar Inter RAO Lietuva

Litgrid, Lietuvas valstij piederošais elektroinfrastruktūras operators, 8.novembrī noliedzis, ka iegādājas elektrību no Inter RAO Lietuva, kas ir Krievijas enerģētikas giganta Inter RAO kontrolēts uzņēmums. Paziņojums izplatīts pēc tam, kad Inter RAO Lietuva informēja, ka operators joprojām iegādājas elektrību no Krievijas uzņēmuma, lai uzturētu līdzsvaru tīklā.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas