Nedēļa Lietuvā | Muita Klaipēdā aptur viltotu rotaļlietu kravu. Prezidents apstiprina 2023.gada budžetu.

Linas Jegelevičus, speciāli BNN.

Lietuva iesniegusi Eiropas Komitejā pieprasījumu 565 miljonu eiro izmaksai, un Viļņā sākta padomju režīma skulptūru demontāžu kapsētā.

Lietuvas Maxima paspārnē esošā ķēde Stokrotka pārņem 13 veikalus

Stokrotka ir Polijas veikalu ķēde, kas pieder Lietuvas uzņēmumam Maxima Grupė, paziņojusi, ka pabeigusi vietējo veikalu ķēdes pārņemšanu Mazovijas voivodistē, taču neatklāj darījuma summu. Maxima Grupė ir lielākā tirdzniecības grupa Baltijas valstīs. Darījumu 2.decembrī apstiprināja Lukas Radžūnas (Lukas Radžiūnas), Maxima Grupė mātesuzņēmuma Vilniaus Prekyba komunikācijas vadītājs.

Muita aptur kravu ar viltotām rotaļlietām no Ķīnas

Lietuvas muita paziņojusi, ka 2.decembrī Klaipēdas reģionālā muitas pārvalde aizturējusi kastes, kurās atradās 72 rotaļlietas ar «Avengers» zīmola pakaļdarinājumiem un 288 spēles «Monopols» viltojumi. Kopējais kravas svars bija 202 kilogrami. Muita norāda, ka pavadzīmēs kā saņēmējs bija norādīta kāds Baltkrievijas uzņēmums Minskā. Klaipēdas ostas amatpersonas sākušas izmeklēšanu.

Lifosa atsāks ražošanu

Lietuvā, Kēdaiņos, esošais minerālmēslu ražotājs Lifosa paziņojis par ražošanas atsākšanu no 10.- 15.decembrim. Uzņēmums uz laiku pārtrauca darbību septembrī. Jau 9.novembrī Lifosa īpašnieks, Šveices uzņēmums EuroChem Group, paziņoja, ka sadarbība ar valdības amatpersonām bijusi veiksmīga, un daži no sastāvdaļu piegādes ierobežojumiem ir atcelti. 14.septembrī Lifosa apstādināja ražošanu amonjaka (viena no svarīgākajām izejvielām minerālmēslu ražošanā) trūkuma dēļ; uzņēmuma darbu ietekmēja arī straujais gāzes cenu kāpums.

Lietuvas prezidents paraksta budžeta plānu

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda )1.decembrī parakstījis nākamā gada budžetu un to pavadošās likumdošanas izmaiņas. 2023.gada budžetā paredzēta aizsardzībai plānoto līdzekļu palielināšana līdz 3% no IKP (izmantojot aizņēmumu), un kopējais budžeta deicīts nepārsniegs 4,9% no IKP. Nākamgad Lietuvā nepaliekamais minimums pieaugs par gandrīz 16%, līdz 625 eiro līdzšinējo 540 eiro vietā; tāpat tiks paaugstinātas pensijas. Budžetā paredzēti 1,85 miljardi eiro gāzes un elektrības cenu pieauguma kompensācijai mājsaimniecībām un uzņēmumiem; 1,58 miljardi paredzēti, lai palielinātu iedzīvotāju ienākumus, un 305 miljoni eiro – valsts iekšējai drošībai.

Lietuva iesniedz Eiropas Komisijā 565 miljonu eiro izmaksas pieprasījumu

Pēc nelielas aizkavēšanās Lietuva ir iesniegusi Eiropas Komisija pieprasījumu par 565 miljonu eiro izmaksu. Līdzekļi tiks pieškirti no Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda. Lietuvas finanšu ministre Gintare Skaiste (Gintarė Skaistė) norādīja, ka šis ir nozīmīgs solis, lai pildītu valsts atveseļošanas plānu, kas nodēvēts par New Generation Lithuania. Plānā iekļauts 191 punkts, kuru izpilde tiks uzraudzīta kopā ar Eiropas Komisijas ekspertiem. Maksājums, kas tiks apstiprināts pēc izvērtēšanas Eiropas Komisijā, paredzēts pirmo 33 plāna punktu izpildei.

Novembra inflācijas rādītāji Lietuvā – augstākie Eiropā

Lietuvas inflācijas rādītāji novembrī bija 21,4%, kas ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, liecina Eurostat statistika, kas atjaunota 30.novembrī. Tomēr tas ir neliels samazinājums, salīdzinot ar oktobri. Tāds pats inflācijas rādītājs saglabājas Igaunijā, savukārt Latvijā ziņots par 21,7% inflāciju.

Viļņā sākas padomju režīma skulptūru demontāža kapsētās

Viļņas pašvaldība sākusi 2.pasaules kara padomju karavīru skulptūru demontāžu Antakalna kapsētā. Viļnas mērs paziņojis, ka darbi aizņems līdz trim nedēļām. ANO Cilvēktiesību komiteja lūdza pašvaldību nogaidīt ar skulptūru nojaukšanu, jo grupa krievvalodīgu Viļnas iedzīvotāju aicināja komiteju izvērtēt pašvaldības lēmumu. Lietuvas tieslietu ministrs pagājušajā nedēļā paziņoja, ka ANO Cilvēktiesību atstājusi spēkā lēmumu pagaidām neļaut nojaukt skulptūras, tomēr pašvaldība rīkosies pēc saviem ieskatiem. Iekšlietu ministrijas un pašvaldības pārstāvji norāda, ka ANO komiteju maldinājuši lūguma iesniedzēju argumenti – viņi apgalvoja, ka piemineklis tiks apgānīts un tuvumā esošās mirstīgās atliekas pārapbedītas. Pašvaldība plāno skulptūras pēc to demontāžas nodot Lietuvas Nacionālajam muzejam.

Ārlietu ministrs paziņo, ka Ukrainai ir jāsūta tanki

NATO valstīm būtu jāpiegādā Ukrainai tanki, 29.novembrī paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis (Gabrielius Landsbergis). Viņš norādīja, ka tas arī pasargātu aliansi no noliktavu iztukšošanās, jo tanku NATO valstīm netrūkstot. Pēc Landsberģa teikā, NATO valstīm pieejams milzīgs tanku bruņojuma apjoms. Dažas valstis, piemēram, Polija un Čehija, jau ir nosūtījušas Ukrainā tankus.

WhatsApp datu noplūdē arī 220 000 lietuviešu numuri

Vairāk nekā 220 000 Lietuvas telefona numuru īpašnieku dati ir starp 500 miljoniem WhatsApp lietotāju numuriem, kas skarti lietotnes datu noplūdē. 16.novembrī labi zināmā hakeru komūnas mājaslapā parādījās piedāvājums iegādāties 487 miljonus WhatsApp lietotāju numurus no 84 valstīm.

Saistītie raksti

Jaunākās Ziņas